Literatura - ulubione cytaty

Lista książek, których fragmenty cytuję poniżej (wg autorów):

Michel Houellebecq "Możliwość wyspy"
Marek Krajewski "Festung Breslau"
Rene Lorautain "Nieznany Duch Święty"
Dorota Masłowska "Paw królowej"
Orhan Pamuk "Śnieg"
Andrzej Stasiuk "Fado"
Mariusz Wilk "Wołoka"

Michel Houellebecq "Możliwość wyspy"

"- Widziałeś gazetę, w której pracuję: próbujemy stworzyć ludzkość sztuczną i płochą, która nigdy już nie będzie rozumiała humoru ani prawdziwej powagi, która aż do śmierci będzie żyła w coraz rozpaczliwszej pogoni za funem i seksem; pokolenie skończonych dzieciaków. Do tego oczywiście dojdziemy; i w tym świecie nie będzie już dla ciebie miejsca. Ach, jak sądze, nie bardzo się tym przejmujesz, miałeś dosyć czasu, aby odłożyć pieniądze. (s. 32-33).

[wróć do spisu książek]

Marek Krajewski "Festung Breslau"

Otworzył papierośnicę i poczęstował Tarabę nieznanym mu dotąd gatunkiem tytoniu, który niewiele miał wspólnego z tym, czym taraba codziennie nękał swe płuca. (s. 47-48).

[wróć do spisu książek]

Rene Lorautain "Nieznany Duch Święty"

"Z jednej strony są teologowie specjalizujący się w utrudnianiu ludziom drogi do Boga". (ze wstępu Jacka Salija – s. 5).

"Duch Święty pozostaje dla nas beztwarzowy". (s. 21).

"Wejście Boga w historię rozpoczęło się od Objawienia we wnętrzu ludzkiej przygody pewnego narodu". (s. 28).

"(...)głos przenikliwej ciszy(...)" (s. 62).

"Chrystus, prawdziwy człowiek, nie został zwolniony z modlitwy". (s. 147).

"Kościół, który zapomina o swoich męczennikach, jest chory". (s. 198).

"Szczęśliwi teologowie, których nie zadowala bycie chodzącym mózgiem". (s. 200).

"Syn Boży stał się człowiekiem, by mówić o Bogu w ludzkim języku. Objawił nam to, co język może powiedzieć o Bogu" (s. 298).

"Celebrans podnosi wartość sakramentu na miarę swojej pokory i usunięcia się w cień". (s. 409).

"Montfort był niespokojny, kiedy jego duszpasterskie misje szły zbyt dobrze. Widział w tym zły znak. Uważał, że tam, gdzie działa Bóg, zło i zły przeciwdziałają". (s. 469).

[wróć do spisu książek]

Dorota Masłowska "Paw królowej"

"Piosenka ta ma umożliwić jednoczesne oglądanie telewizji i jedzenie. Zawiera liczne składniowe i logiczne błędy, czytelnik znajdując je ma się cieszyć, że sam napisałby to wszystko znacznie poprawniej i lepiej". (s. 84).

"Ta książka powstała za z Unii Europejskiej pieniądze. Ma na celu integrację intelektualną osób głupich w Polsce". (s. 97).

[wróć do spisu książek]

Orhan Pamuk "Śnieg"

"Człowiek jest arcydziełem Bożym, a samobójstwo bluźnierstwem". (s. 13).

"Widocznie mężczyźni wybierają religię, a kobiety śmierć". (s. 49).

"Czy odmawiając zasłoniętym dziewczętom wykształcenia, czy wyrzucając je poza społeczny nawias, a w zamian lansując poodkrywane rozpustnice, nie robimy z cnoty naszych kobiet nic niewartego towaru, tak jak stało się to w Europie po rewolucji seksualnej?". (s. 57).

"Milczenie śniegu przybliża mnie do Boga" (s. 78).

"Przede wszystkim religijni ludzie są skromni, ciepli i pełni zrozumienia". (s. jw.).

"Śnieg przypomniał mi o Bogu. (...) Przypomniał, jak piękny i tajemniczy potrafi być świat. I że życie jest szczęściem". (s. 124).

"Pragnę Boga, przed którym nie będę musiał zdejmować butów, który nie będzie kazał całować rąk innych ludzi ani padać na kolana. Boga, który zrozumie moją samotność". (s. 126).

"Tylko niewierzący, którzy nigdy nie czuli bólu, myślą, że ludzkie cierpienie jest daremne" (s. 144).

"Komuniści dzielą się na dwie grupy: pierwsi są zuchwali – chcą wykształcić lud i wprowadzić kraj na drogę rozwoju, drudzy zaś są naiwni – wierzą w równość i sprawiedliwość". (s. 147).

"(...) mamy tu dwa rodzaje rozrywki: rozmowy o wszystkim i telewizję". (s. 149).

"Żeby stać się prawdziwym ateistą, trzeba najpierw być człowiekiem Zachodu". (s. 182).

"W przeciwieństwie do tego, co sądzą ludzie Zachodu, przyczyną naszego wielkiego przywiązania do Boga nie jest straszna bieda, ale ogromna ciekawość naszej roli w tym świecie i tego, co nas czeka po śmierci". (s. 289).

"My nie jesteśmy głupi! Jesteśmy tylko biedni! I mamy prawo żądać rozdzielenia tych dwóch spraw.(...) To jest największe kłamstwo tysiącleci: bycie biednym i głupim zawsze się wszystkim myliło". (s. 354).

"Jeśli ubogi jest cały naród, to wtedy ludziom przychodzi do głowy myśl, że to naród idiotów, nieudaczników, obiboków i brudasów. Wtedy każdy się śmieje, a nie współczuje. Ich kultura, zwyczaje i obrzędy są przedmiotem żartów. I tylko czasami ci „światli i bogaci” przestają się śmiać i zawstydzeni udają, że ciekawi ich kultura tego narodu. I że wcale nie uważają, że jest ona mniej ważna czy cenna. A robią tak tylko dlatego, że boją się buntu imigrantów, którzy wycierają im podłogi i wykonują za nich najpodlejsze prace". (s. 355).

"My nigdy nie będziemy Europejczykami! (...) Ci, którzy chcą na siłę zrobić z nas Europejczyków, może i dopną swego, gnębiąc nas za pomocą czołgów i karabinów, ale nigdy nie zmienią naszej duszy!". (s. 357).

"Wszędzie na świecie, nawet w Ameryce, gazety przede wszystkim piszą o tym, czego pragną czytelnicy. Jeśli chcą kłamstw – nikt na świecie nie zaryzykuje spadku sprzedaży, broniąc prawdy!". (s. 387).

"Jesteś agentem Zachodu, sługą Europy i jak każdy niewolnik nie masz o tym najmniejszego pojęcia". (s. 416).

[wróć do spisu książek]

Andrzej Stasiuk "Fado"

"Opisuję to wszystko, ponieważ nikt inny tego nie robi". (s. 89).

"(...) bo dzisiaj istnieje tylko to, co jest dostrzegalne przez innych. Istnienie samo w sobie dawno już straciło sens". (s. 50).

"To jest Rumunia. Kraj, który zdaje się zdziwiony własnym istnieniem". (s. 43).

"To jest Rumunia. Kraina z tysiąca i jednej nocy. Nic tu nie jest oczywiste i wszystko może okazać się czymś innym". (s. 42).

"Teraźniejszość jest czymś w rodzaju przekleństwa". (s. 93).

"Bo ci młodzi ludzie mają samochody, ale nie mają dokąd nimi pojechać. A może po prostu nie przychodzi im do głowy, że można dokądś wyruszyć". (s. 96).

"Po prostu musimy być więksi od swojej przeszłości, aby ją ocalić". (s. 128).

"(...) nie odebrano mi wolności, ponieważ nie odebrano mi pamięci". (s. 132).

"(...) zacząłem pojmować, że nie dostaje się w życiu niczego ponad to, co się dostało". (s. 133).

"Pamięć jest niepodległa". (s. 134).

[wróć do spisu książek]

Mariusz Wilk "Wołoka"

"Przeszłość się mści, jeśli o niej zapominamy. Zatem czytajcie ją i wspominajcie, że posiadamy przeszłość. Nie kłóćmy się – dobrą czy złą, to nasza przeszłość i powinniśmy ją znać. Inaczej cóż z nas za naród – bez przeszłości, a więc – i bez przyszłości". (s. 79).

"Po Stanach byłem spragniony kontaktu, a nie czystych zębów wyszczerzonych w czystym uśmiechu. Moskwa zrekompensowała mi USA z nawiązką". (s. 183).

"No cóż, umysłem Rosji nie pojąć". (s. 200).

[wróć do spisu książek]