kontakt
          HOME     AKTUALNOŚCI     ZARZĄD     PLACÓWKI  NIEMCY  HOLANDIA  WŁOCHY  WĘGRY                                      LINKI

   
   
 
   
   
Chrystusowcy dla Polonii - Prowincja św. Józefa
  Heiloo

 
W święto Maryi - Matki Kościoła, 28 maja, Polska Parafia Personalna pw. Ducha Świętego w Amsterdamie, zorganizowała kolejną już pielgrzymkę rodaków mieszkających w "Kraju Tulipanów" do sanktuarium "Matki Bożej w Potrzebie". W słoneczny, świąteczny poniedziałek do sanktuarium w Heillo koło Alkmaaru przybyło ponad 400 Polaków, Holendrów z północnej Holandii, Limburgii, Brabancji i Utrechtu.

O godz. 12.00 zgromadzonych pielgrzymów powitał nowy rektor sanktuarium, który wyraził radość, że do najważniejszego Domu Matki w Holandii Północnej już od kilku lat przybywają także Polacy, przynosząc tu swoje codzienne sprawy i potrzeby. Heillo jest szczególnym miejscem z 600-letnią tradycją, do którego pielgrzymują nie tylko wierni z Holandii, ale i z innych, sąsiednich krajów.

Tegoroczną poloni jną pielgrzymkę pod hasłem: "Kościół naszym domem" poprowadził ks. Wiesław Wójcik TChr - dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z Poznania. Podczas mszy świętej koncelebrowanej modlono się o zachowanie i umocnienie wiary dla 150 tysięcznej rzeszy rodaków mieszkających, studiujących i sezonowo pracujących na terenie całej Holandii. Po zakończeniu uroczystej Eucharystii, udekorowany w biało-czerwone wstęgi wizerunek Pani Jasnogórskiej, został w procesji przeniesiony do leśnej kaplicy na dalszą część "majówki". Tutaj ks. Bartłomiej Małys TChr, duszpasterz polonijny z Meterik poprowadził nabożeństwo majowe.

Na zakończenie odbył się największy polonijny piknik w Holandii. Liczne zabawy dla dzieci, gry zorganizowane przez Szkołę Polskiej Misji Katolickiej "Amsterdam", tańce i loteria fantowa, a także polskie wędliny potęgowały radość i jedność zgromadzonych pielgrzymów.

 

 
   
   

 

 

 

 
 

© TCHR Prowincja św. Józefa      Projekt i prowadzenie: Studio perbene

 

 

 

 SPIS WYDARZEŃ