kontakt
          HOME     AKTUALNOŚCI     ZARZĄD     PLACÓWKI  NIEMCY  HOLANDIA  WŁOCHY  WĘGRY                                      LINKI

   
   
 
   
   
Chrystusowcy dla Polonii - Prowincja św. Józefa
  BREDA
uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. wiceprowincjała Jacka Stańka SChr

 
W niedzielę, 25 października, odbyły się w Bredzie (Holandia) uroczystości związane z 65. rocznicą wyzwolenia tego pięknego, brabanckiego miasta, przez polskich żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej, pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Uroczystej Eucharystii w kościele oo. kapucynów, sprawowanej w in­ten­cji poległych i zmarłych „maczkowców” przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. wiceprowincjał Jacek Staniek SChr.

Następnie odbyły się podniosłe ceremonie na dwóch cmentarzach, na których spoczywają polscy żołnierze. Polskie władze państwowe reprezentował ambasador RP w Królestwie Niderlandów dr Janusz Stańczyk. W Bredzie na każdym kroku można znaleźć oznaki pamięci i niegasnącej wdzięczności Holendrów wobec swych wyzwolicieli, dzięki którym, jak podkreślił burmistrz Bredy Peter van der Velden, „mogli się rozkoszować smakiem wolności”.

Warto podkreślić, że chrystusowcy od wielu lat otaczali opieką duszpasterską Polonię w Bredzie i okolicy. Jednak to w ostatnim czasie, ordynariusz diecezji Breda biskup Johannes van den Hende, powierzył naszemu współbratu, ks. Sławomirowi Klimowi SChr, utworzenie samodzielnego ośrodka duszpaster­skiego dla Brabancji, z siedzibą w Bredzie.

 

 

 
   
       
 

© TCHR Prowincja św. Józefa      Projekt i prowadzenie: Studio perbene

 

 

 

 SPIS WYDARZEŃ