kontakt
          HOME     AKTUALNOŚCI     ZARZĄD     PLACÓWKI  NIEMCY  HOLANDIA  WŁOCHY  WĘGRY                                      LINKI

   
   
 
   
   
Chrystusowcy dla Polonii - Prowincja św. Józefa
  Neviges

 
18 i 19 czerwca, zgodnie z wieloletnią tradycją, Polonia niemiecka pielgrzymowała do sanktuarium Maryi Niepokalanej Królowej Pokoju do Neviges k. Wuppertalu. Tegoroczna pielgrzymka, pod hasłem "Totus Tuus", była wielkim hymnem dziękczynnym za osobę i dzieło, a także beatyfikację Jana Pawła II, który nota bene na dwa tygodnie przed konklawe modlił się w tymże właśnie sanktuarium.

Pielgrzymce przewodniczył biskup Wojciech Polak, odpowiedzialny z ramienia Episkopatu Polski za duszpasterstwo emigracyjne. Organizatorami pielgrzymki są księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej - zgromadzenia zakonnego, którego głównym celem jest opieka duchowa nad rodakami żyjącymi poza granicami Ojczyzny.

W tym roku liczbę pątników szacuje się na ok. 2 500 osób (w tym: w samych grupach pieszych, które podążają promieniście do Neviges, przybyło prawie 1300 osób). Warto podkreślić rosnącą tendencję, gdy chodzi o liczbę pielgrzymów przybywających właśnie w grupach pieszych. W programie pielgrzymki była Eucharystia, okazja do spowiedzi świętej, Apel Jasnogórski, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, prezentacja multimedialna przybliżająca postać bł. Jana Pawła II., procesja połączona z modlitwą różańcową na tzw. Górę Maryjną oraz nabożeństwo z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Sanktuarium maryjne w Neviges, zwane "westfalską Częstochową", obchodzi w tym roku 330-lecie swego istnienia.


 

 

 
   
   

 

 

 

 
 

© TCHR Prowincja św. Józefa      Projekt i prowadzenie: Studio perbene

 

 

 

 SPIS WYDARZEŃ