kontakt
          HOME     AKTUALNOŚCI     ZARZĄD     PLACÓWKI  NIEMCY  HOLANDIA  WŁOCHY  WĘGRY                                      LINKI

   
   
 
   
   
Chrystusowcy dla Polonii - Prowincja św. Józefa
 

Masterik

METERIK
Parafia pw. św. Faustyny Kowalskiej dla polskojęzycznych katolików w prow. Limburgii

Schadijkerweg 3
NL-5964 NA METERIK
www.faustyna.nlHistoria tutejszej emigracji polskiej i zorganizowanego duszpasterstwa liczy już dobre sto lat od czasu przybycia pierwszej fali pracowników polskich zatrudnianych głównie w ośrodkach przemysłowych (górnictwo) na południu prowincji. Do dziś żywe są tam tradycje wywodzące się z epoki przedwojennej oraz te, które przynieśli ze sobą żołnierze z dywizji pancernej gen Maczka.

Limburgia to najbardziej katolicka część Holandii, gdzie od dawna osiedlali się polscy emigranci. Pośród nich przez wiele lat pracował chrystusowiec, ks. Stanisław Nowak (1974-1998), który prócz działań czysto duszpasterskich animował także życie społeczno-kulturalne i w miarę możliwości koordynował różne formy pomocy dla rodaków w kraju. Po jego śmierci od 2000 r. wspólnocie polskich katolików na terenie prowincji Limburgii oraz Brabancji przewodził energicznie ks. Krzysztof Obiedziński. I to za jego kadencji udało się podnieść status tej placówki do rangi parafii personalnej. Stało się to 10 września 2006 r. na mocy dekretu ordynariusza diecezji Roermond. Parafia ta swą działalnością ma objąć Polaków mieszkających tutaj na stałe jak i tymczasowo.

Rozwijające się życie parafialne ubogacane jest coraz to nowymi inicjatywami. Od grudnia 2006 r. proboszczem na tym terenie jest ks. Bartłomiej Małys. Dziś centrum parafii przesunięte zostało na północ Limburgii w związku z masowym napływem pracowników do pracy na roli, głównie w ogrodnictwie. Obok opieki duszpaster­skiej nie brak działań o charakterze socjalnym w kooperacji z lokalnymi władzami.

Niedzielna Eucharystia sprawowana jest w następujących ośrodkach: Nuth, Oss, Eindhoven oraz w Meterik, gdzie rezyduje ks. Małys.

 
   
       
 

© TCHR Prowincja św. Józefa      Projekt i prowadzenie: Studio perbene

 

 

 

 AMSTERDAM

 BREDA

 GRONINGEN

 LUNTEREN/ARNHEM

 METERIK

 ROTTERDAM