kontakt
          HOME     AKTUALNOŚCI     ZARZĄD     PLACÓWKI  NIEMCY  HOLANDIA  WŁOCHY  WĘGRY                                      LINKI

   
   
 
   
   
Chrystusowcy dla Polonii - Prowincja św. Józefa
 

Bolonia

BOLONIA

Polskie duszpasterstwo w archidiecezji bolońskiej

 

 

Via Torleone 2
I - 40125 BOLOGNABezpośrednią inicjatorką mszy św. w języku polskim w Bolonii, mieście w którym studiował kiedyś sam Mikołaj Kopernik, była mieszkająca tam Australijka polskiego pochodzenia - Rebecca - bliska współpracownica ks. Alberto Gritti, diecezjalnego koordynatora d.s. duszpasterstwa migrantów.

W listopadzie 2001 r., w kościele Santa Caterina di Strada Maggiore odprawiono pierwszą mszę św. po polsku, która równocześnie dała początek comiesięcznym spotkaniom Polaków przy tym właśnie kościele. W tym okresie (aż do października 2006 r.) spotkania odbywały się w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 15.30. Do listopada 2005 r. liturgię sprawował, dojeżdżający z Piacenzy, ks. Kazimierz Stelmach. Następnie od grudnia tego roku posługę tę przejął chrystusowiec - ks. Tomasz Porzycki - duszpasterz z Rzymu. W tym samym roku przełożeni Towarzystwa Chrystusowego przeprowadzili wstępne rozmowy z ordyna­riuszem archidiecezji bolońskiej arcybiskupem kard. Carlem Caffarrą. Uzyskali wówczas zapewnienie o podpisaniu w najbliższym czasie umowy na temat stałego duszpasterza Polaków z Towarzystwa Chrystusowego, który miałby sprawować opiekę duszpasterską przy dotychczasowym kościele.

Zgodnie z przyjętymi ustaleniami, od 1 października 2006 r. posługę Kapelana Polaków w archidiecezji Bolońskiej zaczął pełnić ks. Włodzimierz Dziduch SChr, pracujący wcześniej na Ukrainie oraz w Niemczech. W tym samym czasie do pracy wśród tutejszej polonii przybyły Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Stała obecność księdza umożliwiła rozszerzenie posługi duszpasterskiej o coniedzielną mszę Św., ponadto w każdy piątek i uroczystości. Pod koniec października 2006 r. została wprowadzona regularna adoracja eucharystyczna i następnie w listo­padzie zainicjowano cotygodniowe spotkania katechetyczne.

1 listopada 2006 r. na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii została odprawiona pierwsza procesja za zmarłych, a we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych celebrowano mszę św. w intencji spoczywających na tamtejszym cmentarzu żołnierzy. W uroczystości wzięli udział ze strony włoskiej przed­sta­wiciele władz lokalnych oraz ze strony polskiej Konsul Generalny RP w Mediolanie i Honorowy Konsul z Bolonii, a także liczne grono kombatantów.

14 stycznia 2007 r. podczas Dni Modlitw za Emigrantów w odległym o 20 km od Bolonii - Budrio sprawowano Eucharystię z udziałem tamtejszych grup etnicznych, w tym także Polaków, co zaowocowało wprowadzeniem w tym mieście już od lutego coniedzielnej mszy św. w kościele Santa Maria del Borgo.

Obecnie miejscem sprawowania liturgii jest kościół Wniebowzięcia Matki Bożej przy via Creti.

Rozwijające się coraz prężniej duszpasterstwo cieszy się już grupą dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia katechetyczne. W czerwcu 2009 do sakramentu bierzmowania przystąpiło 5 osób. Do stałych inicjatyw należą: październikowa pielgrzymka do Matki Bożej z San Luca, 2 listopada msza św. na Cmentarzu Polskim, tradycyjna polska wigilia, uroczyste śniadanie wielkanocne.

Polonia w archidiecezji bolońskiej charakteryzuje się wielką mobilnością, co powoduje, iż trudno określić dokładnie jej liczebność. Większość stanowią kobiety w średnim wieku, przyjeżdżające na kilkumiesięczny okres do pracy przy osobach wymagających stałej opieki domowej. Do regularnie odwiedzających Bolonię należą grupy studentów w ramach wymiany w systemie „Sokrates” czy „Erasmus”. W związku z możliwością stałej opieki duszpasterskiej, a także istniejącą od kilku już lat Szkołą Polską, niektóre rodziny decydują się na stały pobyt w Bolonii. Wspólnota jest na etapie tworzenia struktur i podejmowania coraz to nowych inicjatyw duszpasterskich.

 
   
       
 

© TCHR Prowincja św. Józefa      Projekt i prowadzenie: Studio perbene

 

 

 

 BOLONIA

 GENZANO

 MEDIOLAN

 NEAPOL

 RZYM I

 RZYM II