kontakt
          HOME     AKTUALNOŚCI     ZARZĄD     PLACÓWKI  NIEMCY  HOLANDIA  WŁOCHY  WĘGRY                                      LINKI

   
   
 
   
   
Chrystusowcy dla Polonii - Prowincja św. Józefa
 

Genzano

GENZANO DI ROMA

Polskie duszpasterstwo w diecezji Albano

 

 

Via dell' Aspro 31
I - 00045 GENZANO di ROMA
www.pmkdiecezjaalbano.plDuszpasterstwo polskie w diecezji Albano, na południowy-zachód od Rzymu, organizowane było od wielu lat. Terytorium diecezji naturalnie dzieli się na część wyżej położoną w okolicach Albano i część równinną nad Morzem Tyrreńskim od Torvaianica po Nettuno. W kilku miejscowościach części górzystej diecezji m.in. w Ariccia nieregularnie sprawowane były msze św. w języku polskim. Natomiast duszpasterstwo w Torvaianica było złączone z Ostią należącą do diecezji rzymskiej. Od początku 2009 r. zostało ustanowione przez miejscowego ordynar­iusza duszpasterstwo polskie obejmujące całą diecezję. Nowy duszpasterz, ks. Tomasz Porzycki SChr, zamieszkał w domu zakonnym chrystusowców w Genzano di Roma oddalonym o 8 km od Albano. Msze św. odbywają się w dwóch centrach: w kaplicy zakonnej w Genzano i w kościele parafilanym w Torvaianica oddalonym o 30 km. Uczestniczy w nich do 200 osób. W paź­dzierniku 2009 r. wprowadzono systematyczne zajęcia katechetyczne.

Dom Zakonny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Genzano di Roma oficjalnie jest siedzibą prokuratora generalnego. Aktualnie prokurator (ks. Andrzej Duczkowski), z powodu zajęć w watykańskiej Radzie ds. Migrantów, mieszka gościnnie w Papieskim Instytucie Polskim w Rzymie. Dom w Genzano jest również siedzibą wicepostulatora procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, ks. Mariana Burniaka, a także siedzibą postulatora procesu Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego oraz duszpasterstwa polskiego obejmującego teren diecezji Albano, które prowadzi ks. Tomasz Porzycki (superior). Funkcję gospodarza domu pełni br. Wiesław Osuch.

 
   
       
 

© TCHR Prowincja św. Józefa      Projekt i prowadzenie: Studio perbene

 

 

 

 BOLONIA

 GENZANO

 MEDIOLAN

 NEAPOL

 RZYM I

 RZYM II