kontakt
          HOME     AKTUALNOŚCI     ZARZĄD     PLACÓWKI  NIEMCY  HOLANDIA  WŁOCHY  WĘGRY                                      LINKI

   
   
 
   
   
Chrystusowcy dla Polonii - Prowincja św. Józefa
 

Neapol

NEAPOL

Polska Misja Katolicka pw. Miłosierdzia Bożego

 

 

Via Vergini 51
I -80135 NAPOLINeapol, to miasto, które z pewnością warto zobaczyć. To z tym miastem wielu Polaków złączyło na czas dłuższy lub krótszy swe życiowe losy. Pierwszym (i jak na razie jedynym) chrystusowcem pracującym w tym rejonie jest ks. Sta­nisław Iwańczak, który pojawił się wśród Polaków w Neapolu na początku lat 90-tych ubiegłego wieku - jako wolontariusz, będąc studentem papieskiego Uniwer­sytetu Biblijnego w Rzymie. Jeszcze jako wolontariusz, ks. Iwańczak rozpoczął działalność również w San Giuseppe Vesuviano. Okazało się, że w tym małym miasteczku 20 km od Neapolu jest spora grupa Polaków. Była to typowa emigracja za chlebem. Ks. Stanisław Polonię z San Giuseppe Vesuviano zgrupował przy miejscowej parafii św. Józefa. Tam też w każdą niedzielę odprawiał Mszę św. po polsku. Z czasem przejął całość obowiązków duszpasterskich w Neapolu i w San Giuseppe Vesuviano.

W maju 1996 r. na prośbę abp. Szczepana Wesołego - delegata Prymasa Polski dla emigracji i za zgodą ks. Tadeusza Winnickiego - przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego - ks. Stanisław Iwańczak SChr został oficjalnym duszpasterzem Polonii w Neapolu i w San Giuseppe Vesuviano. Otrzymał prawo korzystania z bazyliki pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Tu Msze św. odbywały się w każdą niedzielę rano. Jednak, mimo że na każdej Mszy św. kościół pełen był polskich emigrantów, frekwencja w kościele na Mergellinie wcale nie spadła. W dalszym ciągu kontynuowana jest tradycja niedzielnych Mszy św. porannych, tylko że teraz odprawiane są one na Piazza Nolana w kościele pw. Świętych Kosmy i Damiana.

W 1998 r. powstała w Neapolu pierwsza we Włoszech Polska Misja Katolicka pw. Bożego Miłosierdzia. 10 grudnia 1998 r. kard. Michele Giordano mianował ks. Iwańczaka kapelanem wspólnoty polskiej archidiecezji Neapol. W zajęciach prowadzonej przy misji szkółce polskiej bierze udział 50 dzieci. W Polskiej Misji Katolickiej prowadzona jest także nauka języka włoskiego i angielskiego oraz kurs przedmałżeński. Regularnie wydawany jest biuletyn parafialny „Spod Wezu­wiusza”. Zresztą bogata działalność społeczno-kulturalna i troska o osoby potrzebujące to cechy charakterystyczne tej młodej, ale prężnej wspólnoty parafialnej.

 
   
       
 

© TCHR Prowincja św. Józefa      Projekt i prowadzenie: Studio perbene

 

 

 

 BOLONIA

 GENZANO

 MEDIOLAN

 NEAPOL

 RZYM I

 RZYM II