kontakt
          HOME     AKTUALNOŚCI     ZARZĄD     PLACÓWKI  NIEMCY  HOLANDIA  WŁOCHY  WĘGRY                                      LINKI

   
   
 
   
   
Chrystusowcy dla Polonii - Prowincja św. Józefa
 

Rzym

RZYM

Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów - „parafia w drodze”

 

 

Via Pietro Cavallini 38
I-00193 ROMAChrystusowiec, ks. Andrzej Duczkowski zainicjował pod koniec 1981 r. pracę duszpasterską w specjalnych włoskich obozach dla uchodźców w Latinie i Capui. Po zakończeniu stanu wojennego liczba wiernych zwiększała się w postępie geometrycznym. I tak liczba osób oczekujących na wyjazd do innych państw przekroczyła pod koniec 1987 r. 14 tys. Nasi rodacy mieli w ten sposób, w tych specyficznych warunkach, zapewnioną pełną posługę duszpasterską. Wyjeżdża­jąc ze swoich parafii rodzinnych dalej kontynuowali życie sakramentalne - były chrzty, I Komunie, bierzmowania, śluby, regularna okazja do spowiedzi, rekolekcje wielkopostne a także nawet i pogrzeby.

W kapłańskiej posłudze często wspierali ks. Andrzeja księża-studenci z Papies­kiego Instytutu Polskiego oraz Papieskiego Kolegium Polskiego. W 1987 r. dojechał drugi chrystusowiec - ks. Czesław Margas, który bardzo mocno zaangażował się w pracę z dziećmi oraz młodzieżą. W tym samym roku zrodziła się inicjatywa organizowania polskich pielgrzymek nocnych z Rzymu do Sanktuarium Divino Amore. Ta tradycja przetrwała do dziś i jest kontynuowana przy kościele św. Sta­nisława.

W 1990 r., kiedy wydawało się, iż problem obozów zanika, ks. Czesław został skierowany do pracy we Francji. Okazało się jednak, że Polacy nadal przyjeżdżali, traktując Włochy nie jako „kraj tranzytowy”, ale jako cel swej wędrówki. Obecnie po upływie 28 lat, ks. Andrzej nadal każdej niedzieli pokonuje prawie 500 kilometrów, aby dotrzeć do 3 ośrodków (Latina, Caserta, Mondragone). Obecność na mszach św. w poszczególnych ośrodkach kształtuje się obecnie następująco: w Latinie jest przeciętnie około 100 osób; w Casercie ostatnio zmniejszyła się do około 50 osób, a w Mondragone - około 40 osób.

Ks. Duczkowski w listopadzie 1983 r. rozpoczął pracę w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących (wtedy nazywała się jeszcze Komisją). Praca tej watykańskiej dykasterii dotyczy objęcia troską duszpasterską przez Kościół wszystkich „ludzi w drodze” - migrantów, uchodźców, marynarzy i rybaków, personel lotnisk cywilnych i pasażerów, pielgrzymów, turystów, nomadów, cyganów, pracowników cyrków i wesołych miasteczek, studentów zagranicznych, kierowców długodystansowych, ludzi ulicy, dzieci i kobiet... Należy zaznaczyć, iż przez pewien czas pracownikiem tej instytucji był także ks. Edward Strycharz, a także ks. Grzegorz Dąbrowski i ks. Artur Migas.

Obecność chrystusowców w tej dykasterii jest szczególnym znakiem naszego zaangażowania w sprawy opieki duszpasterskiej nad migrantami. Obecnie ks. Duczkowski pełni także odpowiedzialną funkcję Prokuratora Generalnego Towarzystwa Chrystusowego i przełożonego regionalnego chrystusowców na terenie Włoch. W działaniach duszpasterskich wspiera go, odbywający studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (teologia dogmatyczna), ks. Mateusz Gardziński.

 
   
       
 

© TCHR Prowincja św. Józefa      Projekt i prowadzenie: Studio perbene

 

 

 

 BOLONIA

 GENZANO

 MEDIOLAN

 NEAPOL

 RZYM I

 RZYM II