kontakt
          HOME     AKTUALNOŚCI     ZARZĄD     PLACÓWKI  NIEMCY  HOLANDIA  WŁOCHY  WĘGRY                                      LINKI

   
   
 
   
   
Chrystusowcy dla Polonii - Prowincja św. Józefa
 

Moenchengladbach

MÖNCHENGLADBACH

Polska Misja Katolicka pw. św. Stanisława


 

Immelmannstr. 28
D-41069 MÖNCHENGLADBACH
www.pmk-moenchengladbach.deHistoria tworzenia się duszpasterstwa polonijnego w tej części diecezji Aachen, która obejmuje Mönchengladbach, Krefeld, Viersen oraz Kempen, zaczyna się praktycznie po II wojnie światowej, kiedy to na terenie brytyjskiej bazy wojskowej w Mönchengladbach sprawowano mszę w języku polskim. Zręby tego dusz­pasterstwa łączą się nierozerwalnie z misją Towarzystwa Chrystusowego, gdyż to właśnie chrystusowcy przybywali z posługą duszpasterską na te tereny - najpierw ks. Czesław Kiek, a po nim ks. Wiesław Zglinnicki.

Systematycznie msze św. zaczęto sprawować od r. 1987. Wtedy to proboszcz z Aachen, ks. Romuald Greh, roztoczył pasterską opiekę nad Polakami miesz­kającymi w tym wysuniętym na zachód zakątku Niemiec. W związku ze zwię­ksza­jącą się liczbą wiernych, biskup Klaus Hemmerle erygował 8 grudnia 1991 r. Polską Misję Katolicką z siedzibą w Mönchengladbach. Pierwszym jej probo­szczem został ks. Janusz Kusek. W 2003 r. funkcję tę powierzono ks. Janowi Rusinowi. PMK Mönchengladbach to stosunkowo młoda, lecz prężnie działająca wspólnota, zrzeszająca wokół siebie Polaków pragnących z dala od Ojczyzny czynnie działać i uczestniczyć w życiu Kościoła.

Niedzielne msze św. sprawowane są w Mönchengladbach, Krefeld oraz w Hückelhoven.

W ramach misji swą działalność zainicjowały i kontynuują: znakomity chór parafialny „Musica Sacra”, krąg biblijny, dziecięcy i młodzieżowy zespół muzy­czny, schola męska, Żywy Różaniec, rada duszpasterska, grupa matek z małymi dziećmi, ministranci, lektorzy, grupa seniorów oraz grupa katechetyczna dorosłych.

 
   
   

 

 

 

 
 

© TCHR Prowincja św. Józefa      Projekt i prowadzenie: Studio perbene

 

 

 

 DOM PROWINCJALNY

 AACHEN

 BOCHUM

 BONN

 BRAUNSCHWEIG

 DÜSSELDORF

 DUISBURG

 ESSEN

 GÖTTINGEN

 KOBLENZ

 KÖLN

 LEVERKUSEN

 MÖNCHENGLADBACH

 NIEDERRHEIN

 WUPPERTAL