kontakt
          HOME     AKTUALNOŚCI     ZARZĄD     PLACÓWKI  NIEMCY  HOLANDIA  WŁOCHY  WĘGRY                                      LINKI

   
   
 
   
   
Chrystusowcy dla Polonii - Prowincja św. Józefa
 

Wuppertal

WUPPERTAL

Polska Misja Katolicka pw. Trójcy Świętej


 

Bernhard Letterhausstr. 11
D-42275 WUPPERTAL
www.pmk-wuppertal.deDuszpasterstwo w języku polskim istniało w Wuppertalu - mieście, z którego pochodził Engels, i które po dzień dzisiejszy jest religijnie najbardziej zróżni­cowanym miastem niemieckim - od zakończenia działań wojennych.

Z posługą duszpasterską do naszych rodaków wywiezionych w czasie wojny na roboty do Niemiec, przyjeżdżali co miesiąc księża chrystusowcy: z Düsseldorfu ks. Jan Kubica, a następnie aż do powstania samodzielnej placówki, ks. Walenty Śliwa. Ze względu na powiększającą się liczbę katolików pragnących się modlić w języku polskim, ordynariusz archidiecezji kolońskiej, kard. Höffner zadecydował o utworzeniu (29 marca 1983 r.) Polskiej Misji Katolickiej w Wuppertalu, która swym zasięgiem obejmowała Wuppertal. Solingen, Leverkusen,Remscheid oraz dekanaty Altenberg i Wipperführt.

Pierwszym wuppertalskim proboszczem został mianowany ks. Jerzy Pawlęga. Po nim tę funkcję sprawowali kolejno księża: Stanisław Walas, Józef Kosobucki, Bronisław Marecik i Jan Urbanek. Wikariuszami z kolei byli następujący kapłani: Edmund Druz, Leszek Krzyżanek, Edmund Wojda, Jerzy Wieczorek, Teodor Puszcz, Marian Gerus, Sławomir Nadobny i Włodzimierz Dziduch.

Obecnie posługę duszpasterską wśród tamtejszej Polonii sprawują: ks. Ryszard Piela oraz ks. Marcin Dereszkiewicz.

Liturgia niedzielna sprawowana jest w Wuppertalu, Solingen oraz w Neviges (sanktuarium MB Królowej Pokoju).

Organizacje i grupy istniejące przy misji: Rada Parafialna, Chór Kościelny, pięć kół Żywego Różańca, Zespół Folklorystyczny „Polskie Kwiaty”, Seniorzy, lektorzy, ministranci, Koło Przyjaciół Radia Maryja. Ważnym elementem życia wspólnoty są zajęcia katechetyczne dla dzieci od 5 roku życia i młodzieży w 15 grupach oraz nauka języka polskiego dla dzieci i młodzieży. W działalność misji zaangażowana jest także s. Krystyna Szychta MChR.

 
   
   

 

 

 

 
 

© TCHR Prowincja św. Józefa      Projekt i prowadzenie: Studio perbene

 

 

 

 DOM PROWINCJALNY

 AACHEN

 BOCHUM

 BONN

 BRAUNSCHWEIG

 DÜSSELDORF

 DUISBURG

 ESSEN

 GÖTTINGEN

 KOBLENZ

 KÖLN

 LEVERKUSEN

 MÖNCHENGLADBACH

 NIEDERRHEIN

 WUPPERTAL