kontakt
          HOME     AKTUALNOŚCI     ZARZĄD     PLACÓWKI  NIEMCY  HOLANDIA  WŁOCHY  WĘGRY                                      LINKI

   
   
 
   
   
Chrystusowcy dla Polonii - Prowincja św. Józefa
 

Braunschweig

BRAUNSCHWEIG (BRUNSZWIK)

Polska Misja Katolicka pw. MB RóżańcowejHesterkamp 6a
D-38112 BRAUNSCHWEIG
www.pmk-braunschweig.deMimo, iż katolicy w tej części Niemiec żyją w diasporze, to ślady polskości, a co ta za tym idzie polskiego duszpasterstwa są tu bardzo stare. Na podstawie korespon­dencji biskupa Hildesheim dra Adolfa Bertrama, późniejszego arcybiskupa we Wrocławiu, z księstwem w Braunschweigu (1910-1918) dowiadujemy się, że już w tamtych czasach na te tereny przybywali polscy kapłani, by otoczyć pasterską troską swych rodaków.

Rozkwit duszpasterstwa polonijnego nastąpił - z konieczności - bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. W tym rejonie przebywało wielu Polaków określanych mianem „displaced persons”. Także wielu kapłanów troszczyło się o ich dobro duchowe.

Oficjalnie Polska Misja Katolicka w Braunschweigu (diecezja Hildesheim) została utworzona w r. 1977. Towarzystwo Chrystusowe przejęło duszpasterskie zadania na tym terenie w 1979 r., kiedy przybył do Braunschweigu ks. Zygmunt Supieta. Po nim pracowali dla dobra tej misji następujący kapłani: Antoni Hebda, Ryszard Piela (dwukrotnie), Marian Wołek, Tadeusz Kozieński, Sławomir Nadobny, Adam Ostapo­wicz oraz Teodor Puszcz.

Misja obejmuje dziś 6 dekanatów: Braunschweig, Goslar, Helmstedt-Wolfenbüttel, Peine, Salzgitter i Wolfsburg. W 3 centrach (Braunschweig, Wolfsburg i Salzgitter) odbywa się życie sakramentalne oraz nauka religii i inne zajęcia.

Proboszczem jest od r. 2003 ks. Ryszard Głowacki (pełniący wcześniej funkcję prowincjała), a funkcję wikariusza pełni ks. Tomasz Sałapata.

Długie lata pracy, starań i wysiłków wielu pokoleń emigrantów doprowadziły do tego, że parafia może pochwalić się szeregiem dokonań. W ramach Misji prowa­dzona jest nauka religii w różnych grupach wiekowych oraz przygotowanie do I Komunii św. i do bierzmowania. Dwie grupy ministrantów i ministrantek pomagają w uświetnieniu liturgii, a dwie grupy lektorów i lektorek angażują się w Liturgię Słowa. Dwa chóry dorosłych „Soli Deo” i „Cantate” oraz zespół dziecięcy „Pro­myki” - znalazły swoje miejsce pod dachem Misji. Nie brakuje również Koła Żywego Różańca. Wydawane są regularnie czasopisma: „Okruch” dla dorosłych i „Okruszek” dla dzieci.

 
   
   

 

 

 

 
 

© TCHR Prowincja św. Józefa      Projekt i prowadzenie: Studio perbene

 

 

 

 DOM PROWINCJALNY

 AACHEN

 BOCHUM

 BONN

 BRAUNSCHWEIG

 DÜSSELDORF

 DUISBURG

 ESSEN

 GÖTTINGEN

 KOBLENZ

 KÖLN

 LEVERKUSEN

 MÖNCHENGLADBACH

 NIEDERRHEIN

 WUPPERTAL