Od 9 06 '99 
 
 

Ostatnia modyfikacja:  

01 lutego 2004 sm

Kalendarium Towarzystwa Chrystusowego  

Nowe wiadomości do kalendarium można przesyłać na adres: slawek@tchr.org

31.12.2003 

Kończący się rok 2003 był dla każdego z nas szansą, jakimś zadaniem.
Wypełniliśmy je lepiej lub gorzej.
Niech w nadchodzącym NOWYM ROKU Pan przyniesie nam wszystkim
Radość, Pokój i wszelkie Łaski, których potrzebujemy, by dotrzeć do nieba
Tam zmierzamy. Tam jest nasz dom.

 

30.12.2003 Radość z przyjścia Syna Bożego na świat została we Władysławowie spotęgowana przez obecność "żywej szopki" - w tym roku "szopki - arki". W pierwszy i drugi dzień świąt pomiędzy Mszami św. w szopce zobaczyć można było całą świętą Rodzinę w towarzystwie aniołów, pasterzy i Trzech Króli. Nie zabrakło także żywych zwierząt. O godz. 16.00 odbywały się koncerty kolęd w wykonaniu Weroniki Korthals oraz kapeli "Czarne kapelusze". W fotokronice na parafialnej stronie internetowej obejrzeć można serię zdjęć z kaszubskiej "żywej szopki".

30.12.2003 Do parafian św. Jana w Stargardzie Szcz. przyszedł list z Watykanu.

30.12.2003 Refleksją nad Kościołem w Islandii dzieli się ks. Wojciech Świątkowski SChr.

29.12.2003 Ks. Kazimierz Długosz SChr przesyła z Brazylii informacje o prymicjach i wigilii.

26.12.2003 Dziś 40. rocznicę święceń kapłańskich obchodził w Ziębicach ks. Roman Podhorodecki. Jubilat odprawił koncelebrowaną Mszę świętą o godz. 11:30. Życzenia w imieniu parafian i domowników złożył ks. superior Zbigniew Kutnik SChr.

24.12.2003 

Wszystkim Współbraciom
 i odwiedzającym nasze strony 
życzymy gorąco, 

by Pan rzeczywiście narodził się w naszych sercach 
i zamieszkał w nich już na zawsze! 

redaktorzy

23.12.2003 Wczoraj w Domu Generalnym świętowano uroczyście Wigilię. Rozpoczęła się o godz. 17.00 adoracją w kaplicy, po niej klerycy V roku przedstawili inscenizację. W swoich życzeniach Wikariusz Generalny zachęcał do świętości, zarówno osobistej jak i zbiorowej. Wieczór zakończył wspólny posiłek i rozdanie prezentów. 

14.12.2003 W ubiegłym tygodniu (9 grudnia) odbył się kolejny Dzień Skupienia dla współbraci Prowincji Niemieckiej pracujących we Włoszech (patrz zdjęcie).  Tym razem odbył się na terenie nowej parafii objętej duszpasterstwem przez naszych księży - parafii S. Maria Mediatrice w Rzymie. Duszpasterstwo prowadzą tam ks. Tomasz Porzycki oraz ks. Stanisław Jaskólski. Na dzień skupienia przybył z Niemiec prowincjał ks. Stefan Ochalski oraz ekonom ks. Leszek Wedziuk. W czasie pobytu w Rzymie Prowincjał spotkał się także z nowym  Rektorem Polskiej Misji we Włoszech omawiając sprawy duszpasterstwa naszych księży na terenie tego kraju. 
    W czasie dnia skupienia odbyły się także wybory delegata naszej prowincji na Konferencję Generalną. Po zsumowaniu głosów z wszystkich członków Prowincji Niemieckiej delegatem na Konferencje Generalna do Poznania został ks. Ryszard Głowacki.

14.12.2003 Dzisiaj w Ziębicach świętowano uroczystość 90. urodzin ks. Alojzego Dudka SChr. Dostojny Jubilat o godz. 9.00 przewodniczył Mszy św.  koncelebrowanej. Słowo Boże wygłosił ks. Bernard Kołodziej. We Mszy świętej uczestniczył Ekonom Generalny ks. Karol Kozłowski, miejscowi księża i delegacja braci z Poznania. Licznie zgromadzeni Parafianie na zakończenie odśpiewali "Sto lat" i oklaskami podziękowali za świadectwo wiary i trud codziennego pokonywania choroby i cierpienia przez ks. Alojzego. Ks. Alojzy Dudek jest ostatnim żyjącym Chrystusowcem wyświęconym w roku 1939 na kapłana przez Sługę Bożego Kardynała Augusta Hlonda, założyciela Towarzystwa Chrystusowego (ks. Zbigniew Kutnik SChr)

12.12.2003 Z Kingston (Kanada) pozdrawia ks. Jacek Nowak SChr i zaprasza w odwiedziny, również na swoje strony www.

08.12.2003 W Domu Generalnym w Poznaniu trwa dzień skupienia. Konferencje głosi ks. Mieczysław Piotrowski SChr.

08.12.2003 Parafia w Sterling Heights (USA) pozazdrościła Poznaniowi i wczoraj odbyło się tam pierwsze spotkanie z cyklu "Verba Sacra". Młodzież pod kierunkiem swego duszpasterza i pomysłodawcy przedsięwzięcia - ks. Marka Ciesielskiego SChr - przeczytała Księgę Rodzaju. Odczytywany tekst był zdobiony projekcją dzieł sztuki, których tematem była treść pierwszej księgi Biblii. W kolejnych miesiącach parafianie będą mogli wysłuchać następnych ksiąg Pisma Świętego. Wszystkie te wydarzenia są rejestrowane na płytach CD, gdyż projekt przyszłościowo przewiduje wydanie audio "Biblii parafialnej". W następną niedzielę parafianie zobaczą w Dyskusyjnym Klubie Filmowym słynny musical francuski "Les Dix Commandement" (Dziesięć Przykazań).

03.12.2003 Ks. Józef Kubicki SChr, Dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, przypomina o nadchodzącym dniu modlitw, informuje też o planowanych obchodach triduum w Warszawie.

03.12.2003 Jeden z liczników na głównej stronie www Zgromadzenia przekroczył liczbę 200.000 odwiedzin. Przypominamy więc o istnieniu ich statystyki i zapraszamy do jej obejrzenia.

01.12.2003 Rozpoczęły się już tradycyjne i znane internetowe rekolekcje @dwentowe na stronach www Misji w Amsterdamie, w tym roku prowadzi je ks. prof. Paweł Bortkiewicz SChr. Organizatorzy serdecznie zapraszają, dostęp jest możliwy również z głównej strony www.tchr.org/schr.

01.12.2003 Prowincja Australijska zaprasza do odwiedzenia swojej kroniki z ciekawymi nowościami.

01.12.2003 Zamieszczamy kilka zdjęć z uroczystości Chrystusa Króla w Domu Głównym w Poznaniu; świętowano ją przede wszystkim w Kaplicy, ale również i w auli.

27.11.2003 Wczoraj w Poznaniu odbyło się posiedzenie komisji ds. wyborów na przyszłoroczną Kapitułę Krajową. Oto wybrani delegaci:

1. ks. Krzysztof Jackowiak
2. ks. Krzysztof Antoń
3. ks. Zbigniew Kutnik
4. ks. Rafał Hoczek
5. ks. Adam Staszczak
6. ks. Mieczysław Piotrowski
7. ks. Stanisław Ormanty
8. ks. Piotr Kurzaj
9. ks. Antoni Klein
zastępcy: ks. Franciszek Gałdyś, ks. Bernard Kołodziej

Bracia delegaci:
1. br. Marian Wiśniewski
2. br. Andrzej Pater
zastępca: br. Henryk Kotulski

21.11.2003 Wieczorną Mszą św. rozpoczęło się wczoraj w Domu Generalnym trzydniowe przygotowanie do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Konferencje podczas tego triduum głosi ks. proboszcz Krzysztof Antoń (Płoty).

17.11.2003 Zmarł śp. Ojciec br. Henryka Kotulskiego (Szczecin). Pogrzeb odbędzie się w Zagórzu k/Sanoka w najbliższą środę, rozpocznie się Mszą św. o godz. 14.00 w kościele parafialnym. RIP!

17.11.2003 Nocą 14/15 listopada odbyło się na Jasnej Górze tradycyjne już modlitewne Czuwanie w intencji Polonii Zagranicznej.

16.11.2003 Wczoraj w Tarnowie zmarła Mama ks. Juliana Kaczówki (USA) i br. Piotra Kaczówki (Ziębice). Pogrzeb śp. Danuty Kaczówki odbędzie się w środę. Msza św. żałobna rozpocznie się o godz. 10.00 w kaplicy cmentarnej przy ul. Krzyskiej w Tarnowie-Krzyżu. RIP!

12.11.2003 Ks. Sławomir Nadobny SChr przesyła wiadomość z Düsseldorfu (Niemcy).

11.11.2003 Zmarł Ojciec ks. Włodzimierza Pająka SChr (Anglia), śp. Edward Pająk. Pogrzeb w najbliższy piątek, rozpocznie się o godz. 12.00 Mszą św. w kościele św. Bartłomieja w Gliwicach (przy ul. Bernardyńskiej). RIP!

11.11.2003 W Milwaukee (USA) uroczyście świętowano dziś Dzień Niepodległości.

07.11.2003 Z okazji 55. rocznicy śmierci naszego Założyciela wczoraj w Warszawie w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się sesja naukowa poświęcona kard. Augustowi Hlondowi. Wśród prelegentów znaleźli się kard. Józef Glemp, Prymas Polski, ks. Tadeusz Winnicki SChr, Przełożony Generalny naszego Zgromadzenia, bp Damian Zimoń, bp Ryszard Karpiński, ks. prof. Stanisław Wilk SDB oraz ks. dr Bernard Kołodziej SChr. W sesji wzięło udział kilkadziesiąt osób; historycy Kościoła, liczni salezjanie i chrystusowcy, siostry zakonne, a także krewni kard. Hlonda.

04.11.2003 W naszym domu rekolekcyjnym w Częstochowie rozpoczęły się wczoraj rekolekcje. Bierze w nich udział 35 Współbraci. Ćwiczenia duchowe potrwają do piątku.

04.11.2003 Dom Główny świętował dziś imieniny Ekonoma Generalnego ks. Karola Kozłowskiego i jutrzejsze imieniny ks. Sławomira Murawki. Podczas uroczystej Mszy św. kazanie wygłosił Wikariusz Generalny.

04.11.2003 Kronika Prowincji Australijskiej zamieszcza informację o spotkaniu Przełożonego Prowincji z Lechem Wałęsą.

03.11.2003 Po wyborach na Konferencję Generalną naszego Zgromadzenia, zaplanowaną na lipiec przyszłego roku, delegatem przełożonych z okręgu obejmującego Polskę i Wschód został ks. Jarosław Staszewski (Stargard), zaś podwładnych ks. Paweł Bortkiewicz (Poznań).

30.10.2003 Ks. Adam Bobola SChr zaprasza w odwiedziny www Misji Miłosierdzia Bożego w Lombard, USA, gdzie duszpasterzuje.

28.10.2003 Niemal 60 kapłanów sprawowało wieczorem uroczystą Eucharystię w Domu Głównym w Poznaniu, świętując imieniny Przełożonego Generalnego, ks. Tadeusza Winnickiego SChr. W uroczystości wzięli udział nie tylko kapłani z Polski, ale również Przełożeni Prowincji we Francji i Anglii oraz kilku misjonarzy z zagranicy, nowicjat Zgromadzenia oraz delegacja Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, z Wikarią Generalną na czele.

25.10.2003 Parafia polonijna w Milwaukee, WI (USA) dorobiła się już własnej strony internetowej. Proboszcz zaprasza w odwiedziny.

25.10.2003 W kilku punktach w Polsce (Poznań, Stargard Szcz. i Ziębice), odbywają się dziś wybory delegatów na Konferencję Generalną naszego Zgromadzenia, która będzie miała miejsce w przyszłym roku. W Stargardzie Szczecińskim wybory połączone były z dniem skupienia dla Pomorza Zachodniego, konferencję ascetyczną wygłosił tam ks. Sebastian Sosnowski SChr, nowomianowany ojciec duchowny seminarium Towarzystwa.

25.10.2003 W Adelaide (Australia) w uroczystościach dożynkowych wziął udział m. in. były prezydent RP Lech Wałęsa. Po bardziej szczegółowe informacje i zdjęcia zapraszamy do kroniki Prowincji.

24.10.2003 Już wczorajszym sympozjum rozpoczął się organizowany dwa razy w roku zjazd wikarych Towarzystwa pracujących w Polsce. W dwudniowym zjeździe wzięło udział 16 naszych młodszych Współbraci, w spotkaniach przewodniczył Wikariusz Generalny.

23.10.2003 W Domu Głównym Zgromadzenia odbyło się sympozjum nt. "Integracja europejska - wyzwanie dla polskojęzycznego duszpasterstwa w państwach Unii Europejskiej". Obszerniejszą relację zamieszcza kronika seminaryjna.

22.10.2003 Dom Główny w Poznaniu w 55 rocznicę śmierci Kardynała Założyciela przeżywa Dzień Skupienia, który zakończy się uroczystą Mszą św. o godz. 17.00. Konferencje głosi ks. dr Czesław Kamiński SChr.

22.10.2003 Również Trójcowo w Chicago uroczyście obchodziło Dzień Papieski.

21.10.2003 Dzisiaj zmarł w Ziębicach ks. Józef Pytel SChr. Pogrzeb naszego śp. Współbrata odbędzie się w piątek, rozpocznie się Mszą św. w południe w kościele parafialnym, po czym procesja ruszy na ziębicki cmentarz. RIP!

21.10.2003 Kilkoma informacjami z Islandii częstuje nas ks. Wojciech Świątkowski.

21.10.2003 W Duesseldorfie już po raz drugi organizowane jest nocne czuwanie modlitewne równolegle do Jasnogórskiego. 

20.10.2003 Ks. Kazimierz Długosz (Brazylia) przesyła wieści z Cruz Machado.

20.10.2003 Kilka ciekawych informacji o działalności księży w Australii można znaleźć w kronice www tej Prowincji.

17.10.2003 Tegoroczne Czuwanie Jasnogórskie w intencji Polonii Zagranicznej odbędzie się 14/15 listopada. Zapraszamy na strony www Czuwania.

13.10.2003 W Częstochowie zmarł w wieku 90 lat śp. ks. Zbigniew Delimat SChr. Pogrzeb odbędzie się w najbliższy czwartek w Ziębicach, rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00 w ziębickim kościele, po nim nastąpi przejście na lokalny cmentarz. RIP!

13.10.2003 Kilka nowych informacji z Milwaukee od ks. Andrzeja Galanta SChr.

10.10.2003 Przełożony Generalny zakończył wczoraj wizytację Prowincji pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Anglii i wrócił do kraju. Ks. Prowincjał przesyła sprawozdanie z wizytacji.

08.10.2003 W Budapeszcie rozpoczną się wkrótce Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej. Ks. proboszcz Leszek Kryża SChr przesyła program tego wydarzenia.

07.10.2003 Wczorajsza inauguracja roku formacyjnego w Seminarium Towarzystwa zgromadziła w Poznaniu niemal 60 kapłanów z całej Polski; naszych Współbraci i zaproszonych Gości. Po bardziej szczegółowe informacje zapraszamy do Kroniki Seminaryjnej.

05.10.2003 Dzisiaj  Czkałowa (Kazachstan) dotarł ks. Paweł Witek SChr, nowy wikary w tamtejszej parafii. Podróż trwała pięć dni, z Poznania wyjechał w minioną środę.

03.10.2003 Misja Miłosierdzia Bożego w Lombard (Chicago, Illinois) ma nową stronę internetową, do jej odwiedzin zaprasza ks. Adam Bobola SChr, proboszcz. Można też zapoznać się z wywiadem jakiego udzielił dla chicagowskiej Niedzieli.

02.10.2003 Jeszcze jedna inicjatywa w Stargardzie Szczecińskim weszła w kolejną fazę realizacji...

01.10.2003 ;-)Stargard Szczeciński: Z inicjatywy parafii św. Jana we wszystkich parafiach przygotowywany jest "dar serca" dla Ojca Świętego. Polega on na deklarowanych modlitwach i wyrzeczeniach, ofiarowanych w Jego intencji. Po zebraniu tych duchowych postanowień na piśmie zostaną one oprawione i - opatrzone listem Arcybiskupa - wysłane do Watykanu.
    Natomiast z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II odbędzie się uroczysty koncert "Stargard-Papieżowi", zorganizowany przez par. św. Jana i instytucje kulturalne miasta. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął p. Sławomir Pajor, Prezydent Stargardu. Koncert odbędzie się w środę 15 października o godz. 20.00 kościele św. Jana, a zostanie poprzedzony Mszą św. w intencji Papieża, przewodniczył jej będzie bp Marian Błażej Kruszyłowicz.

01.10.2003 Po tygodniowych rekolekcjach dla seminarium, które przeprowadzili jezuici: o. Tadeusz Domeracki SI i dk. Marcin Gryz SI wraz z zespołem Mocni w Duchu z Łodzi, tradycyjnie w święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, klerycy roku II i III oraz kl. Frederico W. Pawlowski z IV roku (Brazylia), ponowili swoją profesję zakonną. Śluby złożyli na ręce ks. Wikariusza Generalnego Zbigniewa Rakieja. Dziś alumni seminarium rozpoczęli zajęcia w nowym roku akademickim.

01.10.2003 Prowincja NSPJ w Anglii, RPA i Islandii przeżywa od 22 września wizytację Przełożonego Generalnego.

01.10.2003 W dniach 22-23 września odbyło się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ciekawe sympozjum o Polakach na Krymie. Wzięli w nim udział również trzej nasi Współbracia. Ks. J. Giżycki zaprasza do zapoznania się z tematami referatów, jakie obejmował program sympozjum.

21.09.2003 W minioną sobotę w Oldham (Anglia) niezwykle uroczyście obchodzono Święto Plonów.

15.09.2003 Z Hagi dotarły do nas wieści o otwarciu Polskiej Szkoły dla najmłodszych dzieci.

14.09.2003 W związku z Jubileuszem Prowincji Północnoamerykańskiej zamieszczamy historyczny rys jej działaności. 

11.09.2003 W miniony poniedziałek i wtorek Prowincja Północnoamerykańska naszego Zgromadzenia swiętowała Srebrny Jubileusz erygowania oficjalnych struktur i 47. rocznicę przyjazdu pierwszych chrystusowców na Kontynent.

08.09.2003 W ostatnich dniach w Mórkowie nasi najmłodsi współbracia złożyli pierwsze śluby zakonne, kandydaci zaś rozpoczęli nowicjat. 

07.09.2003 Parafia Przemienienia Pańskiego w Płotach przygotowuje sie do uroczystości związanych z 100. rocznicą budowy swojej świątyni. Przy tej okazji abp Z. Kamiński dokona rekonsekracji kościoła. Główne uroczystości rozpoczną sie o godz. 17.00 w dniu 18 września, zaś na 20 września zaplanowany jest festyn parafialny. Dla parafian i duszpasterzy kiedykolwiek tam pracujących (wszyscy są serdecznie zaproszeni na uroczystości) to wielka możliwość odnalezienia w tym wydarzeniu cząstki siebie i swojej pracy.

06.09.2003 Ks. Wiesław Wójcik SChr informuje o zmianach w porze emisji zapowiadanych programów polonijnych.

06.09.2003 Kilka powakacyjnych informacji o działalności naszej parafii we Władysławowie przesyła ks. Tomasz Ludwicki SChr.

31.08.2003 Tegoroczne Sympozjum Polonijne w Domu Głównym Zgromadzenia przygotowuje ks. dr W. Necel SChr i już teraz zaprasza do udziału.

31.08.2003 Znów otrzymaliśmy program spotkań w parafii w Hadze (Holandia). Zapraszamy do lektury i na spotkania.

31.08.2003 Ks. Andrzej Galant SChr rozpoczyna duszpasterzowanie w Milwaukee, USA. Przesyła informacje o swoich początkach.

30.08.2003 W Budapeszcie w tzw. Kościele Skalnym (we Wzgórzu św. Gelerta) została w święto Matki Bożej z Jasnej Góry odprawiona uroczysta Msza św. dla tamtejszej Polonii.

29.08.2003 Ks. Wiesław Wójcik zaprasza do obejrzenia reportażu "Być Polakiem - jak feniks z popiołów" o życiu Rodaków na Białorusi i pomocy okazywanej im przez nasze Zgromadzenie. Program emitowany będzie przez TV Polonia 3 września o godz. 22.30, a dla Polonii Amerykańskiej 4 września o godz. 11.25.

23.08.2003 Ze względu na zmianę numerów telefonów w Domu Generalnym w Poznaniu pod hasłem rocznika zamieszczamy nowe, bezpośrednie numery do instytucji, księży i braci w Domu. Furta (i centrala telefoniczna) ma numer 6472100.

23.08.2003 Również w kronice Prowincji Australijskiej naszego Zgromadzenia znaleźć można wiele ciekawych nowości. Współbracia zapraszają do lektury.

23.08.2003 Zmarł Ojciec kl. Rafała Sorkowicza SChr. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 13.30 w Lipowinie koło Braniewa.

22.08.2003 Wczoraj odeszła do Pana Mama ks. Marka Cieśli SChr (USA), śp. Leokadia Cieśla. Pogrzeb odbędzie się w Gryficach w kościele NSPJ w najbliższą środę o godz. 12.00. RIP!

19.08.2003 W dniach od 6. do 14. sierpnia w Grupie Czarnej "Czerwone Maki", prowadzonej przez Księży Chrystusowców, pielgrzymowało z Warszawy na Jasną Górę ok. 230 osób. Grupę stanowiła głównie młodzież z naszych parafii w Polsce, ale i zza granicy. Zapraszamy na stronę Grupy - do obejrzenia pierwszych zdjęć i zapoznania sie z wrażeniami pielgrzymów.

14.08.2003 Mimo wakacji kroniki prowincji francuskiej i południowoamerykańskiej  naszego Zgromadzenia tętnią życiem. Prowincjałowie zapraszają do lektury.

14.08.2003 W trosce o przygotowanie do Dnia Papieskiego w tym roku Przełożony Generalny zachęca do skorzystania z następujących materiałów: szkiców homilii, konspektów katechez dla różnych grup wiekowych oraz relacji z ubiegłorocznych obchodów.

14.08.2003 Do wieczności przeszedł śp. Józef Góźdź, ojciec ks. Andrzeja Góździa (Rouvroy, Francja). Pogrzeb rozpocznie się Mszą św. w kościele pw. MB Miłosierdzia (róg ul. Struga i Miłej) w Radomiu o godz. 11.30 w sobotę (16 sierpnia). RIP!

13.08.2003 Z początkiem sierpnia 23 kandydatów na chrystusowców rozpoczęło aspirandat, czterech spośród nich pochodzi z zagranicy: po 2 z Ukrainy i Brazylii. Polecajmy ich Panu w naszych modlitwach.

02.08.2003 Zmarł dziś śp. Stanisław Murawka, Ojciec ks. Sławomira Murawki (Poznań). Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Gryficach we wtorek (5 sierpnia) o godz. 12.00, po czym ciało zostanie złożone na gryfickim cmentarzu. RIP!

01.08.2003 Ks. Tomasz Porzycki SChr, odprowadzony przez Ekonoma Generalnego, objął obowiązki proboszcza w nowej parafii Zgromadzenia w Rzymie. Oficjalne wprowadzenie w urząd odbędzie się w najbliższym czasie. Oto dane teleadresowe:

via Cori 4
00177 Roma,
tel. 0039 / 06 2440 1163
tel. kom. 0039 / 34 0296 2502

30.07.2003 Uroczysty pogrzeb śp. Ireny Soski, Matki naszego Współbrata, ks. Edwarda Soski SChr, odbył się 16 lipca w Nortwich, w Anglii. Natomiast 7 sierpnia w kościele św. Katarzyny w Goleniowie zostanie o godz. 13.00 odprawiona Msza żałobna, po niej na cmentarzu zostaną złożone prochy Zmarłej. Proboszcz z Goleniowa, ks. Krzysztof Rytwiński SChr, prosi wszystkich kapłanów, którzy chcieliby zostać na obiedzie o wcześniejszą informację.

30.07.2003 W kalendarium prowincji południowoamerykańskiej naszego Zgromadzenia znaleźć można szerszą informację o pogrzebie naszego Współbrata, ks. Gerarda Pilicha SChr. Przełożony Prowincji zaprasza zainteresowanych.

25.07.2003 W Brazylii zmarł przedwczoraj ks. Gerard Pilich SChr. Uroczystości pogrzebowe odbędą się dzisiaj w Bateias. RIP!

11.07.2003 W Doniecku na Ukrainie przygotowywana jest doniosła uroczystość.

11.07.2003 Ks. Bartłomiej Małys SChr zaprasza na ciekawe spotkania do Hagi w Holandii.

11.07.2003 Wczoraj w Kurii Metropolitalnej w Milwaukee (stan Wisconsin, USA) odbyło się uroczyste wręczenie dekretu erekcyjnego nowej Polskiej Parafii Personalnej pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Parafia - zgodnie z dekretem - ma ogarniać osoby posługujące się językiem polskim oraz osoby narodowości polskiej. Dekret wejdzie w życie z dniem 1 września. Proboszczem nowej parafii został ks. Andrzej Galant SChr. Przesyła on garść informacji na ten temat.

08.07.2003 W minioną niedzielę w Ziębicach, podczas sumy parafialnej o godz. 12.30, odbyła się uroczystość powitania nowego proboszcza, ks. Zbigniewa Kutnika. Dekret nominacyjny odczytał dziekan dekanatu ziębickiego, ks. Bogusław Konopka. Homilię wyłosił ks. Ryszard Głowacki. Delegatem Zarządu Generalnego Towarzystwa był Superior Domu Głównego, ks. Krzysztof Grzelak. Ponadto Mszę świętą koncelebrowali ks. Jerzy Grynia, ks. Ryszard Oblizajek i ks. Krzysztof Rytwiński. Podobne powitanie ks. proboszcza Wiesława Wójcika odbyło się tego samego dnia o godz. 8.30 w Wigańcicach

06.07.2003 W Stargardzie Szczecińskim u św. Jana nasi Współbracia święceni 25 lat temu obchodzili srebrny jubileusz swojego kapłaństwa. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp senior Marian Przykucki, przez którego posługę Jubilaci otrzymali święcenia. Obecny był również Przełożony Generalny.

06.07.2003 W polskich parafiach Towarzystwa, które otrzymały w tym roku nowych proboszczów (vide: informacja poniżej, z 12. 06. br.) odbyły się dzisiaj instalacje: w Dobrzanach Wikariusz Generalny uroczyście przekazał ks. R. Hoczkowi stułę, ornat i klucz do tabernakulum. Dyrektor Generalny obecny był na instalacji ks. K. Twarowskiego w Tetyniu.

06.07.2003 Wczoraj w Crewe (Anglia) zmarła Matka ks. Edwarda Soski SChr. Pogrzeb śp. Ireny Soski odbędzie się w Goleniowie i w znacznie późniejszym terminie. RIP!

03.07.2003 Wraz z jubileuszem ks. T. Perlika pod koniec czerwca świętowany był złoty jubileusz kapłaństwa ks. Józefa Guli SChr w Anglii. Przełożony Prowincji przesyła życiorys Jubilata, życzenia Przełożonego Generalnego i kilka zdjęć z tej uroczystości.

30.06.2003 Przełożony Generalny udaje się z Wikariuszem Generalnym do Rzymu celem podpisania z diecezją rzymską umowy, dotyczącej nowej parafii Zgromadzenia. W najbliższy piątek Przełożeni wracają do kraju.

29.06.2003 Zakończyły się trzydniowe spotkania młodzieży "Góra Tabor" w Rewalu, organizowane przez chrystusowców.

29.06.2003 W kilku naszych parafiach odbyły się w niedzielę pożegnania urzędujących proboszczów: Przełożony Generalny uczestniczył w pożegnaniu ks. Lesiaka w Tetyniu, zaś Wikariusz Generalny - ks. Koniewskiego w Dobrzanach. Podobne pożegnanie odbyło się również w Chociwlu.

28.06.2003 Wczoraj wieczorem odbyły się tradycyjne już uroczystości odpustowe w Sanktuarium NSPJ w Szczecinie. Od kościoła jezuitów wyruszyła procesja, w której Najświętszy Sakrament nieśli kolejno bp Jan Gałecki, Przełożony Generalny i Wikariusz Generalny. Abp Marian Przykucki na placu przed Sanktuarium przewodniczył Mszy św., podczas której miało też miejsce rozesłanie misjonarzy:

ks. W. Berdowicza (USA)
ks. R. Czerniaka (Kanada)
ks. G. Gawła (Australia)
ks. S. Jaskólskiego (Rzym)
ks. M. Lisa (Brazylia)
ks. P. Redlińskiego (Anglia)
ks. T. Tobysa (Francja)

Abp Senior wręczył Misjonarzom krzyże misyjne, a Przełożony Generalny wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.

27.06.2003 Nadesłane zostały zdjęcia z opisywanej uroczystości w Stargardzie Szczecińskim.

26.06.2003 W naszym domu rekolekcyjnym przy ul. Radomskiej w Częstochowie odbywają się rekolekcje. Bierze w nich udział ok. 20 Współbraci. Ćwiczenia prowadzi ks. Stanisław Mieszczak SCJ, rektor Domu Macierzystego sercanów w Krakowie oraz wykładowca liturgiki na PAT. Wczoraj Współbracia odprawili uroczystą Mszę św. przed wizerunkiem Czarnej Madonny na Jasnej Górze, wspólnie wzięli też udział w Apelu Jasnogóskim. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił Wikariusz Generalny.

24.06.2003 Stargard Szczeciński świętował w dniu św. Jana wielką uroczystość;  Jan Chrzciciel został oficjalnie uznany patronem całego miasta.

24.06.2003 Mszą św. o godz. 9.00 rozpoczęły się w Domu Generalnym w Poznaniu tygodniowe rekolekcje i probacja, która potrwa do 18 lipca. W ćwiczeniach duchowych bierze udział około 30 Współbraci z całego świata, głównie święceni w latach 1989-90. Rekolekcje na początku probacji prowadzi o. Tadeusz Kotlewski SI, dyrektor Centrum Odnowy Duchowej jezuitów przy Bobolanum w Warszawie, które zapewnia oprawę całej probacji.

23.06.2003 Podajemy Współbraciom nowe, bezpośrednie numery telefonów instytucji i mieszkańców Domu Generalnego. Dostęp na hasło "rocznika".

22.06.2003 Proboszcz-kustosz Sanktuarium NSPJ w Szczecinie, ks. Krzysztof Jackowiak SChr, serdecznie zaprasza Współbraci na odpust w najbliższy piątek.

22.06.2003 W Domu Generalnym w Poznaniu Złoty Jubileusz Kapłaństwa świętował wczoraj ks. Tadeusz Perlik SChr. Podczas uroczystej Mszy św. nastąpiło też rozesłanie neoprezbiterów na pierwsze placówki duszpasterskie. Obszerniejszą relację zamieszcza internetowa kronika seminaryjna, zapraszamy też do obejrzenia kilku zdjęć.

16.06.2003 Władysławowo uczciło we wczorajszej modlitwie zmarłego 34 lata temu swojego Proboszcza, ks. A. Piłata SChr.

16.06.2003 Zgodnie z zapowiedzią, "u św. Jadwigi" w Poznaniu odbył się wczoraj festyn parafialny.

15.06.2003 W Warszawie powstaje Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Emigracji - więcej informacji.

14.06.2003 W parafii pw. Ducha Świętego (Szczecin-Zdroje) w minioną niedzielę Przełożony Generalny uroczyście poświęcił pomieszczenia zakrystii rozbudowanej świątyni. Podczas festynu koncert dała Magda Anioł, gość specjalny uroczystości. W imieniu Proboszcza ks. T. Kłapkowskiego SChr zapraszamy na strony www parafii.

13.06.2003 Przełożony Generalny i Dyrektor Generalny wyjeżdżają do Budapesztu na pożegnanie odchodzącego z parafii proboszcza ks. Zbigniewa Czerniaka SChr (skierowany do pracy duszpasterskiej w Brazylii), oraz na instalację nowego proboszcza ks. Leszka Kryży SChr (dotychczas w Kolonii, Niemcy). Uroczystości odbędą się w najbliższą niedzielę.

12.06.2003 Przełożony Generalny przesyła informacje o najnowszych swoich krokach i działaniach w Rzymie i na terenie Polski.

12.06.2003 Kl. Kamil Żyłczyński SChr zaprasza na swoją stronę www o chrystusowcach na tegorocznym spotkaniu w Lednicy.

12.06.2003 Po wtorkowym  posiedzeniu Rady Generalnej Zgromadzenia ogłoszone zostały zmiany na stanowiskach proboszczów:

Chociwel - ks. Krzysztof Musiałek SChr
Dobrzany - ks. Rafał Hoczek SChr
Tetyń - ks. Karol Twarowski SChr
Wigańcice - ks. Wiesław Wójcik SChr
Ziębice - ks. Zbigniew Kutnik SChr
Rzym - ks. Tomasz Porzycki SChr

10.06.2003 Neoprezbiter ks. Andrzej Kołaczkowski SChr, mieszkający w Australii, odprawił w minioną niedzielę Mszę św. Prymicyjną już w swojej Prowincji.

09.06.2003 W parafii św. Jadwigi na Różanym Potoku w Poznaniu odbyło się wczoraj uroczyste poświęcenie.

09.06.2003 W minioną sobotę odbyło się już siódme spotkanie młodzieży w Lednicy. Z naszego Zgromadzenia wzięło w nim udział około 20 kapłanów i ponad połowa Seminarium (dla części był to udział niezwykle aktywny). Przed wieczornym spotkaniem pod Rybą grupa młodzieży polonijnej z kilku krajów była serdecznie goszczona obiadem i oprowadzona po wyspie na Jeziorze Lednickim.

09.06.2003 Z Holandii znów napływają do nas muzyczne wieści.

04.06.2003 Internetowe strony Prowincji Południowoamerykańskiej naszego Zgromadzenia spotkało wyróżnienie. Prowincjał ks. Zdzisław Malczewski wyjaśnia szczegóły w polskiej wersji kalendarium Prowincji.

03.06.2003 W minioną sobotę odbył się na Pomorzu Zachodnim już niemal tradycyjny festyn dla dzieci.

03.06.2003 Ks. Jarosław Bilicki SChr, proboszcz naszej poznańskiej parafii, zawiadamia o długo wyczekiwanej uroczystości.

02.06.2003 Przełożony Generalny i Wikariusz Generalny do środy przebywają na obradach Konferencji Przełożonych Wyższych Zakonów Męskich i Żeńskich w Częstochowie.

02.06.2003  Kilka ciekawostek napisał również ks. Wojciech Świątkowski SChr z Islandii.

28.05.2003 Z Cruz Machado (Brazylia) przesyła informacje ks. Kazimierz Długosz SChr.

28.05.2003 Uroczystość nadania Patrona Stargardowi ma już swoje logo, program i pocztówki okolicznościowe.

27.05.2003 Podczas porannej Mszy św. w Domu Generalnym w Poznaniu celebrowany był złoty jubileusz kapłaństwa ks. Daniela Niemca (Brazylia). Natomiast wczoraj w Anglii 25-lecie kapłaństwa obchodził uroczyście ks. Czesław Osika, były prowincjał.

26.05.2003 Na ciekawe spotkania w swojej parafii w Hadze (Holandia) zaprasza ks. proboszcz Bartłomiej Małys SChr.

26.05.2003 Ks. Edward Soska (Anglia) znajduje się od soboty w szpitalu. Współbracia z Prowincji proszą o gorącą modlitwę.

24.05.2003 Dzięki staraniom ks. proboszcza Jarosława Staszewskiego SChr św. Jan Chrzciciel zostanie wkrótce ogłoszony patronem Stargardu Szczecińskiego.

22.05.2003 W kaplicy Domu Głównego tegoroczni Neoprezbiterzy odprawili uroczyście Mszę św. dla Przyjaciół i Dobrodziejów Zgromadzenia oraz Pracowników Domu.

22.05.2003 W imieniu Przełożonego Generalnego zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z poświęcenia plebanii w Niedźwiedzicy (Białoruś), które odbyło się 18 maja br.

22.05.2003 W polonijnym ośrodku w Ashfield (Australia) uroczyście obchodzono urodziny Ojca Świętego. Kronikarz Prowincji zaprasza...

21.05.2003 W kaplicy Domu Generalnego została tradycyjnie odprawiona prymicyjna Msza św. dla mieszkańców Domu. Przewodniczył jej neoprezbiter ks. Marcin Dereszkiewicz, zaś homilię wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz. "<Beze Mnie nic uczynić nie możecie> (...) Jeżeli czegokolwiek można życzyć Neoprezbiterom i nam, to tego, żeby zachwycali się tym swoim <nic>, bo w nim można dostrzec wielkość Boga" - powiedział m. in. Kaznodzieja.

20.05.2003 Gaude Mater Polonia! Przez posługę abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, dziewięciu diakonów z naszego Zgromadzenia  przyjęło święcenia prezbiteratu, a pięciu profesów wieczystych - święcenia diakonatu.

Nowowyświęceni diakoni:
1. Marcin Bińkowski
2. Wiktor Ciszewski
3. Piotr Krupacz
4. Wojciech Stachyra
5. Radosław Szymoniak

Neoprezbiterzy:
1. Matei Catargiu
2. Marcin Dereszkiewicz
3. Andrzej Kołaczkowski
4. Cezary Kraczkowski
5. Piotr Lizoń
6. Tomasz Ludwicki
7. Maciej Piaskowski
8. Dawid Piesowicz
9. Leszek Tokarzewski

19.05.2003 Przełożony Generalny ks. Tadeusz Winnicki w towarzystwie ks. Karola Kozłowskiego, Ekonoma Generalnego, ks. Andrzeja Orczykowskiego, Radnego Generalnego oraz ks. Macieja Szmytowskiego, przełożonego wspólnoty na Białorusi złożyli dziś w Warszawie kurtuazyjną wizytę Józefowi Górnemu, Dyrektorowi Generalnemu Najwyższej Izby Kontroli. Omawiano sprawy związane z działalnością na Białorusi.

18.05.2003 Zmarł ojciec ks. Piotra Nowackiego SChr (Guelph, Kanada). Pogrzeb śp. Edmunda (lat 59) rozpocznie się Mszą św. w środę o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Drzewianowie (k. Bydgoszczy). RIP!

18.05.2003 Przełożony Prowincji Angielskiej przesyła dalszą część sprawozdania i zdjęć z Wizytacji i Jubileuszu w RPA.

17.05.2003 Przełożony Generalny i Ekonom Generalny wyjechali na Białoruś, gdzie jutro odbędzie się uroczyste poświęcenie nowego domu parafialnego i plebanii w Niedźwiedzicy. Proboszcz i budowniczy ks. Andrzej Szoda SChr dokonał tam naprawdę wielkiego dzieła.

16.05.2003 Wikariusz Generalny powrócił z Jubileuszu Prowincji Świętej Rodziny w Australii.

14.05.2003 Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jasnej Polanie (Kazachstan) obchodzi dzisiaj 10 rocznicę rozpoczęcia budowy swojej świątyni. "To bardzo ważna dla nas rocznica, bo przez wiele lat kościoła tutaj nie było" - mówi proboszcz parafii, ks. Robert Tymczak SChr. Pamiętajmy o Jasnej Polanie w modlitwie, może warto również na ręce Proboszcza złożyć życzenia dla całej Parafii.

13.05.2003 Nasi młodsi Współbracia (klerycy i diakoni) z kursów V-VII rozpoczynają dziś w Ziębicach tygodniowe rekolekcje, które mają przygotować ich do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu. Nad ich duchowym przygotowaniem będzie czuwać Ojciec Duchowny, ks. Stanisław Brzostek. Aby ten święty czas był owocny, za pośrednictwem internetu, zwracamy się z prośbą o modlitwę w ich intencji.
   
Proponujemy dwie modlitwy (modlitwa 1, modlitwa 2) za naszych Współbraci, przygotowujących się do przyjęcia sakramentu święceń kapłańskich.

12.05.2003 Przełożony Prowincji w Anglii, RPA i Islandii załącza sprawozdanie i zdjęcia z uroczystości w Pretorii.

12.05.2003 Ciesząc się sukcesem swoich podwładnych Przełożony Prowincji Południowoamerykańskiej zaprasza do odwiedzin Kalendarium Prowincji.

09.05.2003 Kolejna część informacji o Jubileuszach i wizytacji Przełożonego Generalnego w RPA została przesłana przez Prowincjała, zaś program wciąż obchodzonego Jubileuszu w Australii zamieszcza kronika tamtej Prowincji.

08.05.2003 Towarzystwo Chrystusowe ma 11 nowych magistrów. Nasi Współbracia Diakoni i Alumni z VI roku zdali pozytywnie egzamin magisterski. Prace dk. M. Catargiu i kl. P. Krupacza zostały zgłoszone do wyróżnienia.

06.05.2003 Kilka dni temu w Czkałowie (Kazachstan) odbył się niecodzienny konkurs recytatorski.

05.05.2003 Przełożony Prowincji pw. NSPJ w Wielkiej Brytanii, RPA i Islandii ks. Krzysztof Tyliszczak zaprasza do zapoznania się ze sprawozdaniem z I części obchodów Jubileuszu w Afryce Południowej oraz Wizytacji Przełożonego Generalnego.

02.05.2003 Przełożony Generalny odleciał wczoraj do RPA, by wziąć udział w uroczystościach jubileuszu obecności Towarzystwa w tym kraju. Wikariusz Generalny odwiedził dzisiaj ośrodek Polish Hill River w Australii (wiecej bieżących wiadomości zapowiada autor kroniki prowincji pw. Świętej Rodziny).

29.04.2003 W sobotę 25 kwietnia, w godzinach porannych, zmarł w wieku 68 lat ojciec naszego Współbrata ks. Darrella Romana SChr. Nabożeństwo pogrzebowe zostanie odprawione w czwartek (1 maja) o godz. 19.30 w Domu Pogrzebowym A.H.Peters przy 8 Mile Road & Mack. Sam zaś pogrzeb śp. Albie Roman (nastepnego dnia, 2 maja) rozpocznie się o godz. 10.00 w kościele św. Floriana w Hamtramck, USA. RIP! ks. Andrzej Maślejak SChr, Prowincjał

27.04.2003 Pięciu naszych młodszych Współbraci (M. Bińkowski, W. Ciszewski, P. Krupacz, W. Stachyra, R. Szymoniak) złożyło na ręce Przełożonego Generalnego wieczyste śluby zakonne. Uroczystość odbyła się podczas Mszy Świętej o godz. 10.30 w Domu Generalnym w Poznaniu

27.04.2003 Wikariusz Generalny już od kilku dni przebywa w prowincji Świętej Rodziny w Australii, która świętuje Jubileusz 25-lecia swojego powstania. Bieżące sprawozdanie zamieszcza Kronika Prowincji.

27.04.2003 Również Współbracia w prowincji południowoamerykańskiej pw. MB Niepokalanie Poczętej odprawiają swoje rekolekcje; prośmy Dobrego Boga o jak najpiekniejsze ich owoce.

22.04.2003 Ks. Władysław Hoffmann (Niemcy) przebywa wciąż w szpitalu. Współbraci i wszystkich odwiedzających kalendarium bardzo prosimy o modlitwę w jego intencji.

22.04.2003 Kapłani z prowincji św. Rodziny (Australia i Nowa Zelandia) rozpoczęli w Domu Prowincjalnym w Canberra doroczne rekolekcje. Prowadzą je profesorowie z KUL: ks. Janusz Nagórny i ks. Krzysztof Jeżyna, moraliści. Rekolekcje potrwają do piątku.

22.04.2003 Dzis w Poznaniu ma swoje posiedzenie Rada Generalna Zgromadzenia, zaś jutro rozpoczyna się dwudniowy zjazd przełożonych i wychowawców.

22.04.2003 Po wyjeździe do świątecznej pomocy duszpasterskiej Przełożeni Zgromadzenia wrócili do Poznania. Ks. Generał przewodniczył modlitwie w Stargardzie Szcz. w Wielki Piątek, zaś w Wielką Sobotę i podczas Rezurekcji w Goleniowie. Wikariusz Generalny Wielkopiątkowe nabożeństwo odprawiał w Klępinie (filia Stargardu Szczecińskiego), a Rezurekcję w Brojcach. Obaj Przełożeni przed Świętami pomagali w spowiedzi w Stargardzie.

 

Gdyby nie było Zmartwychwstania
          słońce nie wstałoby dzisiaj
          w duszy zabrakłoby śpiewu
          i uśmiechu na twarzach...
 
          Gdyby nie było Zmartwychwstania
          szlibyśmy z ciemności w ciemność
          ciemnością otuleni
          ze zmarzniętymi od lęku
          sercami...
 
          Gdyby nie było
          Zmartwychwstania
          próżne byłoby nasze
          życie...
 
                            nie istniałaby
                            nasza
                            wiara...

Najpiękniejszych i najprawdziwszych  Świąt w sercach
życzą redaktorzy Kalendarium.

Alleluja!

 

16.04.2003 Od kilku dni w szpitalu znajduje się ks. Władysław Hoffmann, jest już po operacji i czuje się dobrze. Współbracia z Prowincji św. Józefa proszą o modlitwę o zdrowie.

16.04.2003 Podczas porannej Mszy św. w seminarium odbyło się rozesłanie kleryków przed świętami Wielkiej Nocy: najstarsi wyjeżdżają z ojcem duchownym ks. Stanisławem Brzostkiem na probację przed ślubami wieczystymi, pierwszy rok zostaje w seminarium pod opieką Prefekta ks. Pawła Melczewskiego, zaś pozostali udają się na parafie na praktyki duszpasterskie i do pomocy. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Wikariusz Generalny

16.04.2003 Parafia w Scarborough-Toronto (Kanada) ma nowy adres strony internetowej. Duszpasterze zapraszają w odwiedziny.

16.04.2003 Na czas świąteczny wyjechał do Budapesztu Dyrektor Generalny ks. Karol Kozłowski SChr wraz z s. Edytą Rychel MChR, Przełożoną Generalną Misjonarek Chrystusa Króla.

15.04.2003 W Szczecinie-Podjuchach odprawiono Drogę Krzyżową na ulicach miasta. Udział wiernych był bardzo duży, władze Zgromadzenia reprezentował Wikariusz Generalny.

09.04.2003 W nocy 5/6 kwietnia po rekonwalescencji w Poznaniu dotarł z Bożą pomocą do Czkałowa ks. Krzysztof Kuryłowicz SChr. W centrum miasteczka o północy został przywitany transparentem i fajerwerkami przez grupę parafian. Pierwsza niedzielna Msza Święta z udziałem ks. Krzysztofa była niezwykle wzruszająca, a mimo, że chodzi on jeszcze o kulach, swoją energią zaraża już wiernych, przygotowując ich duchowo do Uroczystości Paschalnych. (Tomasz Cetera, Czkałowo, Kazachstan)

03.04.2003 Swoje imieniny świętował dziś w Poznaniu Rektor Seminarium, ks. Ryszard Szymanik SChr. W czasie wieczornej Eucharystii sylwetkę św. Ryszarda przybliżył Wikariusz Generalny, wśród Współbraci obecny był również Przełożony Generalny.

01.04.2003 Prowincjał Południowoamerykański ks. Zdzisław Malczewski SChr częstuje nas dzisiaj sprawozdaniem z jubileuszu Prowincji.

26.03.2003 W Puszczykowie odbył się pogrzeb śp. brata Jana Gromadzińskiego. Mszy św. pogrzebowej i modlitwom na cmentarzu przewodniczył Wikariusz Generalny, a kazanie wygłosił ks. Antoni Klein. W uroczystościach żałobnych wzięło udział ponad 40 księży z Polski, Niemiec i Węgier, było obecnych wielu braci i sióstr zakonnych.

26.03.2003 Dzisiaj w miejscowości Radziszów koło Skawiny odbył się pogrzeb śp. Władysława Małysy, ojca ks. Stanisława Małysy SChr, pracującego w Brazylii. RIP!

24.03.2003 W wieku niemal 90 lat zmarł w Puszczykowie śp. br. Jan Gromadziński SChr. Uroczystości żałobne rozpoczną się Mszą św. o godz 12.00 w środę (26 marca) w kościele parafialnym w Puszczykowie. RIP!

24.03.2003 Zmarł śp. Józef Sowa, ojciec ks. Jerzego Sowy SChr, pracującego w Argentynie. Pogrzeb odbędzie się we wtorek (25 marca) w miejscowości Wrzeszczów koło Radomia, rozpocznie się Mszą Świętą w kościele parafialnym o godz. 12.00. RIP!

22.03.2003 Ks. Przemysław Karasiuk zamieścił kilka ciekawych informacji w kalendarium Prowincji pw. Świętej Rodziny i zaprasza w odwiedziny.

21.03.2003 Znane są już tegoroczne nominacje na wyjazdy na misje i na studia.

17.03.2003 Dom Główny w Poznaniu świętował dzisiaj imieniny Wikariusza Generalnego, ks. Zbigniewa Rakieja.

17.03.2003 W dniach 12 i 13 marca odbyła się XXI Pielgrzymka Braci Zakonnych na Jasną Górę pod hasłem "Czas Bożego Miłosierdzia". Udział wzięło ponad pięcuset braci z wszystkich zakonów w Polsce, w tym  14 braci z naszego Zgromadzenia.
    Pielgrzymka zaczęła się Mszą św. o godz. 11.00, którą celebrował o. Izydor Matuszewski, Przełożony Generalny oo. paulinów, zaś drugiego dnia Mszy św. przewodniczył  bp Paweł Socha. Poruszającym momentem było wspólne, uroczyste odnowienie ślubów zakonnych.
(br. Marek Labudda SChr)

16.03.2003 W kalendarium prowincji pw. MB Częstochowskiej we Francji i Hiszpanii ukazały się już informacje i zdjęcia z zakończonych niedawno rekolekcji Prowincji.

15.03.2003 Ks. Alceu Zembruski SChr (Brazylia) został wczoraj przez głosowanie wybrany dziekanem dekanatu Guarani das Missoes. Urząd ten powrócił do Guarani po niemal pięćdziesięciu latach przerwy. Bardziej zainteresowanych życiem prowincji pw. MB Niepokalanie Poczętej w Ameryce Południowej zapraszamy do odwiedzin kalendarium Prowincji.

15.03.2003 Z okazji stutysięcznych odwiedzin wirtualnych na naszych stronach www zapraszamy Gości do obejrzenia ciekawej statystyki strony.

10.03.2003 Jedenastu alumnów III roku seminarium (w tym dwu ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli) wprowadził w posługę lektoratu Wikariusz Generalny. Obrzęd dokonał się podczas wieczornego nabożeństwa w kaplicy Domu Głównego w Poznaniu.

10.03.2003 W Poznaniu rozpoczęło się dwudniowe Formacyjne Spotkanie Wikariuszy. Przyjechało ponad dwudziestu Współbraci z naszych placówek w Polsce.

09.03.2003 Podczas wieczornej Mszy św. Wikariusz Generalny dokonał wprowadzenia alumnów w posługę akolitatu.

09.03.2003 Kilka ciekawych informacji pojawiło się w kalendarium Prowincji pw. Matki Bożej Częstochowskiej we Francji i Hiszpanii.

08.03.2003 W miniony czwartek Przełożony Generalny prowadził w Toronto dla naszych Współbraci Dzień Skupienia.

08.03.2003 Ks. Marek Ciesielski SChr (Los Angeles) opowiada o nowej formie duszpasterstwa w swojej parafii.

07.03.2003 W Seminarium Towarzystwa Chrystusowego trwają od Środy Popielcowej rekolekcje, zakończą się w niedzielę wieczorem Mszą św. i przyjęciem posługi akolitatu przez alumnów IV roku. Rekolekcje prowadzi ks. Roman Twaróg SChr (Kamieniec Podolski, Ukraina).

06.03.2003 Przełożony Generalny Zgromadzenia, ks. Tadeusz Winnicki SChr, przebywa na kontynencie północnoamerykańskim. W minioną niedzielę (2. marca) wziął udział w jubileuszu 15-lecia Polskiej Misji Trójcy Świętej w Chicago.

05.03.2003 Parafia chrystusowców pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach ma od 1. marca nową stronę www. Duszpasterze zapraszają w wirtualne odwiedziny.

05.03.2003 W związku z rozpoczęciem Wielkiego Postu zapraszamy na strony www Prowincji św. Rodziny, gdzie pojawiła się ciekawa propozycja, zawierająca m. in. wielkopostne orędzia Ojca Świętego z ostatnich kilku lat, nabożeństwa Drogi Krzyżowej, rekolekcje, medytacje, a nawet teksty liturgii godzin. Autorem zbioru jest ks. Przemysław Karasiuk SChr.

03.03.2003 Podczas jednej z niedzielnych Mszy św. w Adelaide (Australia) zasłabł ks. Maksymilian Szura. Zabrano go do szpitala z podejrzeniem zawału serca, a już w ambulansie dokonał się drugi zawał. Obecnie stan jego zdrowia lekarze określają jako stabilny. Polecamy ks. Maksymiliana modlitwom Współbraci!

02.03.2003 Wczoraj wieczorem odbył się w naszym seminarium festiwal "Samarosong 2003".

28.02.2003 Skompletowane zostały informacje i zdjęcia z Jubileuszu Prowincji pw. św. Józefa i poświęcenia Domu Prowincjalnego w Bochum.

27.02.2003 Zmarła Mama ks. Franciszka Adamczyka SChr (Brazylia), śp. Agnieszka Adamczyk. Pogrzeb odbędzie się w sobotę (1 marca) o godz. 12.00 w Słupcu koło Szczucina. RIP!

23.02.2003 Informację o spotkaniu formacyjnym w swojej parafii przysłał z Australii ks. Przemysław Karasiuk SChr. Zaprasza też do odwiedzin kalendarium prowincji pw. Świętej Rodziny.

23.02.2003 Wczoraj wieczorem alumni przygotowali dla mieszkańców Domu Głównego benefis o. Stanisława Brzostka z okazji jego 70. urodzin. Jutro zaś w Bochum odbędzie się poświęcenie nowego Domu Prowincjalnego prowincji pw. św. Józefa. Sprawozdania należy spodziewać się w najbliższym czasie.

17.02.2003 Ks. Zygmunt Stefański, Przełożony Prowincji Zgromadzenia we Francji i Hiszpanii, przesyła kilka zdjęć z niedawno świętowanego Jubileuszu Prowincji.

17.02.2003 W parafii św. Józefa przy kościele św. Jana Chrzciciela w Stargardzie miała miejsce ciekawa akcja przepisywania Biblii.

16.02.2003 Ks. Józef Milewski czuje się po operacji dobrze i przyszłym tygodniu wraca na plebanię w Stargardzie Szczecińskim.

13.02.2003 W Marayong (Australia) w dniu 11. lutego uroczyście świętowano Światowy Dzień Chorych.

12.02.2003 Stan ks. Józefa Milewskiego po operacji lekarze określają jako stabilny.

11.02.2003 Ks. Józef Milewski (Stargard Szcz.) został dzisiaj przewieziony do kliniki przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. W godzinach wieczornych zostanie poddany trepanacji czaszki i operacji usunięcia krwiaka na mózgu. Modlitwom wszystkich Współbraci polecamy zdrowie ks. Józefa.

10.02.2003 Na stronach kalendarium Prowincji pw. MB Częstochowskiej we Francji i Hiszpanii znaleźć można informacje o świętowaniu Jubileuszu Prowincji. Warto pamiętać, że Prowincje w Anglii i Francji zostały erygowane dekretem z 2. lutego 1978 roku.

08.02.2003 Uroczyste świętowanie Jubileuszu Prowincji NSPJ w Anglii doczekało się opracowania. Ks. Wiceprowincjał Marian Jachym SChr zaprasza do lektury historii Prowincji oraz sprawozdania z drugiego, głównego dnia obchodów Jubileuszu w Manchester.

07.02.2003 Wczoraj w Poznaniu została podpisana umowa regulująca pobyt chrystusowców w Kazachstanie.

06.02.2003 Nasi Współbracia w Australii spotkali się dwa dni temu na nieco bardziej uroczystym Dniu Skupienia.

04.02.2003 Przełożony południowoamerykańskiej Prowincji Towarzystwa pw. Matki Bożej Niepokalanie Poczętej przesyła ostanią już informację o właśnie zakończonej wizytacji Przełożonego Generalnego.

02.02.2003 W Manchester nasi Współbracia świętują jubileusz założenia Prowincji pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Anglii, RPA i Islandii.

27.01.2003 Na kolejną porcję informacji o wizytacji Przełożonego Generalnego w Brazylii zaprasza ks. Zdzisław Malczewski, Prowincjał.

26.01.2003 Parafia NSPJ w Szczecinie cieszyła się dziś bardzo szczególnym Gościem...

24.01.2003 Jest już dostępna nieco uaktualniona wersja informacji Wikariusza Generalnego o rekolekcjach i probacji.

24.01.2003 Nowicjat naszego Zgromadzenia ma już własne, nowe strony internetowe - i zaprasza w odwiedziny. (Link do nich znajduje się również w menu strony głównej)

23.01.2003 Ks. Bartłomiej Małys SChr zaprasza do Holandii do swojej parafii na ciekawy koncert...

23.01.2003 W największej naszej parafii w Polsce odbyła się kolęda. Ks. Krzysztof Musiałek SChr przysłał zdjęcia z uroczystości.

21.01.2003 Zmarł śp. Jerzy Winnicki, brat Przełożonego Generalnego naszego Zgromadzenia. Pogrzeb odbędzie się jutro (22 stycznia, środa) w Hrubieszowie (lubelskie), rozpocznie się Mszą św. w Kościele Garnizonowym o godz. 13.00. RIP!

19.01.2003 Ks. Przemysław Karasiuk SChr (Australia) pracuje od kilku dni na nowej placówce. Jego nowy adres nie znalazł się zatem w żadnym z niedawno drukowanych roczników. (dostęp wg zasad "rocznika")

17.01.2003 Ks. Adam Szymczak SChr na dobre rozgościł się już w Hiszpanii i przesyła "garść wiadomości" ze swojej placówki.

17.01.2003 Nowy Dom Prowincjalny w Bochum (Niemcy) ma od wczoraj podłączone telefony. Z nowymi numerami można zapoznać się po wpisaniu hasła dawnego rocznika TChr.

17.01.2003 W Konsulacie Generalnym RP w Kolonii (Niemcy) odbyło się w grudniu ubiegłego roku ciekawe spotkanie. Ks. Leszek Kryża zaprasza do lektury.

14.01.2003 Zmarł ojciec ks. Tadeusza Kłapkowskiego (Szczecin-Zdroje). Pogrzeb śp. Michała Kłapkowskiego odbędzie się w Komborni (koło Rzeszowa) w czwartek (16 stycznia) o godz. 13.00. RIP!

13.01.2003 Już piąta część sprawozdania z wizytacji Przełożonego Generalnego w Ameryce Południowej jest dostępna dzięki zaangażowaniu Księdza Prowincjała.

12.01.2003 Wikariusz Generalny skierował do Współbraci kilka słów przypomnienia, odnoszących się do tegorocznych rekolekcji i probacji.

10.01.2003 Przełożony Prowincji Południowoamerykańskiej, ks. Zdzisław Malczewski, przysłał czwartą część kroniki wizytacji Przełożonego Generalnego. Modlitwom Współbraci polecamy owoce tej wizytacji.

09.01.2003 Bardziej zainteresowanych spotkaniem u Prymasa ks. Wikariusz zaprasza do zapoznania się ze szczegółami.

09.01.2003 Podczas jesiennego spotkania Przełożonych Wyższych w Poznaniu, została m. in. podjęta decyzja o wysyłaniu miesięcznika "Msza Święta" z wkładką duszpasterską na każdą placówkę naszego Zgromadzenia, na którą to pismo jeszcze nie dociera. W tych dniach przesyłki powinny pojawić się już u wszystkich Współbraci.

08.01.2003 Sprawozdanie z wczorajszego spotkania w rezydencji Prymasa Józefa Glempa przygotował Wikariusz Generalny.

05.01.2003 Pojawiła się w Sieci strona PMK w Duisburgu-Oberhausen. Ks. Jerzy Wieczorek SChr zaprasza w odwiedziny.

04.01.2003 Przełożony prowincji MB Niepokalanie Poczętej w Ameryce Południowej, ks. Zdzisław Malczewski SChr, zaprasza do lektury trzeciej części sprawozdania z wizytacji Przełożonego Generalnego.

04.01.2003 Na stronach www prowincji św. Rodziny w Australii uaktualnione są (po styczniowych zmianach) miejsca pracy naszych Współbraci. Skróconą wersję tych informacji nadesłał ks. Karasiuk.

04.01.2003 Prowincja MB Częstochowskiej we Francji i Hiszpanii posiada również swoje kalendarium. Ks. Zygmunt Stefański SChr, Prowincjał, zaprasza do odwiedzin strony www.

04.01.2003 W Sanktuarium NSPJ w Szczecinie znów pokazano Żywą Szopkę w czasie Bożego Narodzenia.

04.01.2003 Prowincja św. Józefa ma w Niemczech nowy Dom Prowincjalny - wiadomości o inauguracji jego działalności przysłał Ekonom Prowincji, ks. Leszek Wedziuk SChr.


1.01.2003 - W Imię Pańskie rozpoczynamy Nowy Rok 2003 r.


BOŻE NARODZENIE
Szczęśliwych, błogosławionych, rodzinnych Świąt
wszystkim Współbraciom Chrystusowcom i Przyjaciołom
odwiedzającym nasze strony internetowe
życzą redaktorzy Kalendarium (sm i ak).

 


Kalendarium 1999

  Kalendarium 2000

 Kalendarium 2001

Kalendarium 2002 Uwagi