Kalendarium Towarzystwa Chrystusowego roku 2009  
24.12.2009 - Życzenia świąteczne ks. Generała
„Albowiem Dziecię nam się narodziło,
Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza.
Nazwano Go imieniem:
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny,
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju” (Iz 9,5)

Chrystus – Książę Pokoju - przychodzi na świat, aby jednoczyć ludzkość podzieloną ranami zadanymi w przeszłości i rozdzieraną ciągle na nowo konfliktami, egoizmami, uprzedzeniami i dyskryminacjami.

Radosne świętowanie Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Boga - Człowieka niech będzie okazją do zbliżenia się do siebie wszystkich ludzi dobrej woli, w pierwszym rzędzie tych, którzy przez chrzest święty zostali włączeni w Jego święte Ciało – Kościół. Niech przede wszystkim między siostrzanymi Kościołami tradycji wschodniej - bizantyjskiej i zachodniej - rzymskiej zapanuje już wkrótce pełna jedność i zgoda, upragniona przez wiernych i ich pasterzy, jedność, o którą sam Chrystus modlił się: „aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał” (J 17,21).

Życząc pokoju i radości od nowonarodzonego Dzieciątka
zapewniam o modlitwie

ks. Tomasz Sielicki SChr
przełożony generalny22.12.2009 - Jubileusz parafii w Lancaster
W niedzielę, 13-go grudnia w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w Lancaster (Anglia) odbył się Jubileusz 60-lecia istnienia polskiej parafii i 25-lecia kościoła. Uroczystościom przewodniczył ordynariusz diecezji Lancaster bp. Michael Campbel. Mszę św. koncelebrowało 17 księży polskich i angielskich na czele z wikariuszem generalnym ks. prałatem Aidan J. Turner. Ksiądz biskup powiedział m.in., że „potrzeby polskiej społeczności, która cierpiała w czasie II wojny światowej uległy zmianie z chwilą przybycia do pracy europejskich braci i sióstr z Polski. Wasz wkład w życie kościoła Lancaster i zwiększenie gotowości Polskiej Misji Katolickiej, przyczynią się do dalszego rozwoju lokalnego kościoła i są przyjmowane z zadowoleniem i entuzjazmem. Gratuluję wspaniałych rocznic i dziękuję za wszystko, co w dalszym ciągu dajecie dla naszego lokalnego Kościoła”.

Konsul Generalny RP z Manchester dr Piotr Nowotniak z kolei podkreślił, że polskie parafie są zarówno centrami życia religijnego jak, społecznego i kulturowego. Przykładem tego są m.in. szkoły polskie. Przy okazji szkoła w Lancaster, która powstała 60 lat temu, a dziś nosi imię Jana Pawła II, otrzymała w prezencie laserową drukarkę.

Prowincjał Towarzystwa Chrystusowego ks. Andrzej Zuziak przypomniał, że od 15 lat posługę duszpasterską w Lancaster sprawują księża chrystusowcy. Na uroczystość przybył również ks. Jan Góra, który był inicjatorem kupna kościoła i Polskiego Centrum Parafialnego. Obecne były także Siostry Misjonarki Chrystusa Króla z Morecambe oraz blisko 200. parafian z St. Annes, Blackpool i Lancaster. Z okazji jubileuszu opublikowana została pamiątkowa książka: „Jestem, pamiętam, czuwam”.

Jubileuszowy bankiet w sali parafialnej zakończył przepełnioną niezwykłą serdecznością polsko-angielską celebrację dwóch rocznic. Warto też nadmienić, że wzmianka o jubileuszu ukazała się w miejscowym „Lancaster Gardian”.18.12.2009 - Ksiądz Generał w Radzie Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"
Księża Biskupi zgromadzeni na 350. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które obradowało na Jasnej Górze w dniu 26 listopada 2009 r. powołali ks. Tomasza Sielickiego – przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego na członka Rady Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na trzyletnia kadencję. Więcej na temat działalności Fundacji na stronie www.dzielo.pl17.12.2009 - Nowa strona internetowa naszego domu w Częstochowie
Nasz Dom Rekolekcyjno-Pielgrzymkowy w Częstochowie może się pochwalić nową stroną www. Na zmienionych stronach serwisu goście mogą zapoznać się z pełną ofertą i zarezerwować miejsca do wypoczynku. Zapraszamy na stronę www.tchr.org/czestochowa.15.12.2009 - Otwarcie wystawy o Janie Pawle II - „Nie lękajcie się młodości!"
Dnia 15 grudnia w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu (ul. Panny Marii 4) otwarta została wystawa „Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi”. Organizatorami tej dwujęzycznej (polsko-angielskiej) multimedialnej instalacji są: Studio Filmowe Anima Media, Katolickie Centrum Kultury, Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej oraz Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. W gronie współorganizatorów są: Wyższa Szkoła Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu oraz Fundacja Estrada.

O godz. 10.00 odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: ks. Paweł Danek - główny organizator i szef Anima Media, ks. Krzysztof Grzelak – Wikariusz Generalny Towarzystwa Chrystusowego i gospodarz wystawy, dr Dariusz Grzybek – Rektor Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu (WSEIiI) oraz ks. Robert Korbik – poznański diecezjalny duszpasterz młodzieży, który prowadził konferencję.

Oficjalne otwarcie wystawy nastąpiło o godz. 11.00 z udziałem organizatorów i patronów ekspozycji. Oprócz wyżej wymienionych obecni byli: Metropolita Poznański ks. abp Stanisław Gądecki, Dyrektor Gabinetu Prezydenta Miasta Poznania Marek Kalemba, Dyrektor Biura Wojewody Andrzej Plesiński, przedstawiciele firmy Enea (główny sponsor) i wielu innych gości.

Zebranych przywitał Wikariusz Generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztof Grzelak. Następnie ks. Paweł Danek opowiedział o kulisach powstania wystawy oraz przedstawił charakterystykę całości ekspozycji. Po słowie Rektora WSEIiI Dariusza Grzybka wystawę oficjalnie otworzył ks. abp Stanisław Gądecki dziękując za jej zorganizowanie w Domu Głównym Chrystusowców i wyrażając radość, że gości ona w Poznaniu w czasie Europejskiego Spotkania Młodych Taize. Po oficjalnym otwarciu ks. Paweł Danek oprowadził wszystkich gości po ekspozycji.

W ramach wystawy prezentowane są zdjęcia z lat młodości księdza Karola Wojtyły oraz z czasu pontyfikatu Jana Pawła II, archiwalne materiały filmowe z lat 60-tych, animacje, teledyski oraz fragmenty przemówień Jana Pawła II z pielgrzymek do Polski. Atrakcyjność wystawy podnosi specjalnie wykonana oryginalna scenografia i eksponaty. Dla młodzieży został przygotowany kącik internetowy.

Wystawę można oglądać do 15.01.2010 r., codziennie (z wyjątkiem dni: 23-27 grudnia 2009 r. oraz 1 stycznia 2010 r.) od godz. 9.00 do 17.00.

Do pobrania: plakat promujący wystawę (5 MB) oraz więcej informacji.14.12.2009 - II Czuwanie Młodzieży w intencji Polonii w Szczecinie
W piątek, 12 grudnia w parafii p.w. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach nasi księża z duszpasterstwa powołań: Mariusz Sokołowski i Robert Biel wraz z Siostrami Misjonarkami Chrystusa Króla zorganizowali „II Czuwanie Młodzieży w intencji Polskich Emigrantów”. Ponad 50 młodych ludzi przybyłych na modlitwę wraz z duszpasterzami z parafii chrystusowców: Pyrzyce, Goleniów, Stargard Szczeciński – Chrystusa Króla, Chociwel, Szczecin NSPJ wysłuchało konferencji poświęconej tematowi migracji wygłoszonej przez dyrektora Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego ks. Wiesława Wójcika TChr oraz katechezy o życiu duchowym młodego pokolenia wygłoszonej przez duszpasterza młodzieży i studentów z parafii NSPJ w Szczecinie ks. Rafała Sorkowicza TChr. Podczas czuwania odbył się koncert zespołu młodzieżowego z miejscowej parafii oraz zaprezentowany został spektakl teatralny przygotowany przez Siostry Misjonarki. Zebrana młodzież wykonała kartki świąteczne i napisała życzenia do rówieśników żyjących w Chicago. Kulminacyjnym punktem czuwania była adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością spowiedzi oraz Eucharystia, której przewodniczył ks. proboszcz Ryszard Szymanik. Kilka zdjęć tutaj.

Kolejne czuwanie młodzieży za Polonię odbędzie się również w parafii p.w. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach 13 marca 2010 r. Już dziś zapraszamy!14.12.2009 - Zmarła Mama ks. Ryszarda Głowackiego
Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Mamy ks. Ryszarda Głowackiego, śp. Janiny (86 lat). Pogrzeb odbędzie się w czwartek 17 grudnia w Inowrocławiu w parafii pw. Świętego Ducha przy ul. Jagiellońskiej 2. Uroczystości żałobne rozpoczną się o godz. 11.00.
Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie!12.12.2009 - Odznaczenie państwowe dla ks. Mariana Burniaka SChr
W dniu 11 grudnia 2009 r., w gmachu Ambasady RP w Rzymie, wręczono ks. Marianowi Burniakowi SChr – przyznany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzecz¬pospolitej Polskiej. Odznaczenie to stanowi dowód uznania wobec zasług naszego Współbrata dla Kościoła polskiego, szczególnie zaś dla duszpasterstwa wśród Polonii we Włoszech. Więcej informacji oraz dokumentacja fotograficzna na stronie Prowincji Towarzystwa pw. św. Józefa09.12.2009 - Multimedialna wystawa o Janie Pawle II w Domu Głównym
„Nie bójcie się młodości. Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi” - to tytuł wystawy, którą od 15 grudnia 2009r. do 15 stycznia 2010r. będzie można obejrzeć w Domu Generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej (Poznań, ul. Panny Marii 4). Wystawa będzie czynna codziennie (z wyjątkiem dni: 23-27 grudnia 2009 r. oraz 1 stycznia 2010 r.) od godz. 9.00 do 17.00.

Wystawa ma charakter instalacji multimedialnej zawierającej w sobie zarówno dobrze wyeksponowane zdjęcia wielkoformatowe i rekwizyty, jak również projekcje materiałów video i emisje materiałów audio. Całość projektu z uwagi na ponadczasowość zarówno tematu jak i Osoby, jest skierowana głównie do młodzieży. Zgodnie z tytułem instalacja ta ma ukazywać duszpasterstwo Karola Wojtyły - kolejno jako księdza, biskupa, kardynała i ostatecznie papieża Jana Pawła II - wśród młodych i na rzecz młodych, tak z Polski, jak i z całego świata. Poprzez zaangażowanie multimediów Nasz Wielki Rodak, choć już nieobecny, będzie wciąż prowadził dialog z młodymi. Zarówno teksty umieszczone w ramach ekspozycji, jak i katalog są dwujęzyczne (polski i angielski).

Zapraszamy osoby indywidualne jak i grupy zorganizowane (rezerwacja dla grup przez wypełnienie specjalnego formularza. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Filmowy zwiastun tutaj.09.12.2009 - Sesja naukowa o kard. A. Hlondzie w Rzymie
Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Rzymie, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, Salezjański Instytut Historyczny (ISS) i Stowarzyszenie Miłośników Historii Salezjańskiej (ACSSA) organizują w poniedziałek 14 grudnia w Rzymie sesję naukową poświęconą osobie kard. Augusta Hlonda: „Prymas Polski kard. August Hlond wobec wielkich konfliktów epoki - II wojny światowej i zimnej wojny. W siedemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej”. Szczegółowy program tutaj.07.12.2009 - Wieści z RPA
Dnia 12.11. 2009 r., w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polski w Pretorii , JE Ambasador Marcin Kubiak wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski naszemu współbratu ks. Bogdanowi Wilkańcowi SChr. Odznaczenie to zostało przyznane jako wyraz wdzięczności polskiego rządu dla Towarzystwa Chrystusowego „za pełną poświęcenia i zaangażowania opiekę duchową nad polskimi emigrantami w tym tak odległym od Polski zakątku świata”.

Natomiast w piątek, 04 grudnia 2009 r. przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki rozpoczął kanoniczną wizytację naszych placówek na terenie Republiki Południowej Afryki. Wizytacja potrwa do 14 grudnia. Więcej informacji tutaj.07.12.2009 - Adwentowe Dni Skupienia w Domu Głównym
Na zaproszenie duszpasterzy powołań naszego zgromadzenia w miniony weekend (4-6.12) do naszego Seminarium na Adwentowe Dni Skupienia przyjechała grupa 24 chłopaków. Obecni - w większości licealiści i studenci - mówili, że „przyjechali do Poznania, by odpocząć, ale także zatrzymać się i zapytać co dalej w życiu robić, jaką pójść drogą”. Pomocą w realizacji tych zamierzeń były wygłoszone konferencje i homilie, udział we wspólnej Mszy św., trwanie na adoracji przed Chrystusem Eucharystycznym, spowiedź święta, krąg biblijny, indywidualne rozmowy z duszpasterzami i klerykami, droga krzyżowa oraz włączenie się w modlitwę seminarzystów. Rekolekcje odbywały się pod hasłem nowego roku duszpasterskiego: „Bądźmy świadkami Miłości”. Część uczestników przyjechała na to skupienie z parafii prowadzonych przez księży chrystusowców: Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu oraz Chrystusa Króla w Stargardzie Szczecińskim. Pozostali uczestnicy duchowych ćwiczeń przybyli ze Szczecina, Rudy Śląskiej, Włocławka, Leszna, Maszewa, Ostrowa i Gryfina.

Duszpasterze powołań zapraszają już dziś na Wielkopostne Dni Skupienia, które odbędą się w Poznaniu w dniach 5-7 marca 2010 r. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej duszpasterstwa powołań: www.chrystusowcy.pl/pow03.12.2009 - 20-lecie istnienia Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie
W dniu 2 grudnia, w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa z okazji 20-lecia powołania do istnienia Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie oraz z okazji Dziesiątego Dnia Modlitwy za Kościół na Wschodzie, który będzie obchodzony w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych w II niedzielę Adwentu, czyli 6 grudnia. W tym dniu w kościołach będzie także przeprowadzana zbiórka pieniężna, która wesprze diecezje i wiernych m.in. w Rosji, na Białorusi i Ukrainie. Zebrane pieniądze przeznaczone są przede wszystkim na wyposażenie świątyń i pomoc katechetyczną.

Uczestników konferencji powitał ks. bp Stanisław Budzik - sekretarz generalny KEP. Byli wśród nich między innymi: ks. kard. Józef Glemp - Prymas Polski, ks. bp Ryszard Karpiński, ks. Tomasz Sielicki TChr - przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego, s. Krystyna Dębowska oraz księża: Józef Kubicki TChr – dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie i Wiesław Wójcik TChr – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Konferencję prowadził ks. Józef Kloch – rzecznik prasowy KEP.

Nasz przełożony generalny a jednocześnie przewodniczący Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, poinformował w wygłoszonym referacie „Zaangażowanie zgromadzeń męskich i stowarzyszeń apostolskich w procesie odradzania się Kościoła Katolickiego na Wschodzie”, że w 13 krajach byłego ZSRR pracuje około 250 kapłanów diecezjalnych i 450 zakonnych, prawie 500 sióstr zakonnych i 23 braci.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że od samego początku nasze zgromadzenie – Towarzystwo Chrystusowe jest włączone w prowadzenie biura Zespołu Pomocy i organizację zbiórki. Przez 10 lat funkcję dyrektora pełnił ks. Wiesław Wójcik TChr, a po nim objął to stanowisko ks. Józef Kubicki TChr.

Na zakończenie konferencji sekretarz generalny KEP ks. Stanisław Budzik przyznał dyplomy wdzięczności za położenie trwałego fundamentu w trosce o odradzanie się Kościoła na Wschodzie następującym osobom: kardynałowi Józefowi Glempowi - Prymasowi Polski, biskupowi Ryszardowi Karpińskiemu za 10 lat przewodniczenia i ks. Wiesławowi Wójcikowi TChr również za 10 lat prowadzenia Biura Zespołu. Kilka zdjęć tutaj.30.11.2009 - Czuwanie młodzieży w Pyrzycach
„W Oczekiwaniu…” – to motto modlitewnego czuwania młodzieży, jakie odbyło się w nocy z piątku na sobotę (27/28 listopada) w prowadzonej przez chrystusowców parafii św. Ottona w Pyrzycach. Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 50 osób, zorganizowało koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działające w parafii św. Ottona. Czuwanie rozpoczęto Mszą Świętą w kościele parafialnym, w czasie której homilię wygłosił ks. Leszek Tokarzewski TChr. Dalsza część modlitewnego spotkania miała miejsce w ZS nr 2 RCKU w Pyrzycach. Całość przebiegała w atmosferze radości i wspólnej modlitwy. Było dzielenie się słowem Bożym, adoracja NS. Na czuwanie został zaproszony p. Sylwester Laskowski, który wygłosił konferencję „Dlaczego warto czekać ze współżyciem seksualnym do ślubu?” Czuwanie zakończyło się ok. 2.00. Wraz z pyrzyckim KSM w spotkaniu wzięli także udział: KSM Szczecin Zdroje z ks. Krzysztofem Janickim TChr, KSM Stargard Szczeciński z ks. Krzysztofem Wąchałą TChr, a także młodzież z duszpasterzami z Kozielic (ks. Tomasz Koszyk TChr), ze Szczecina (ks. Adam Słomiński TChr) i ze Stargardu (ks. Marcin Stefanik TChr). W spotkaniu brały udział również Siostry Misjonarki Chrystusa Króla i przełożona Sióstr Felicjanek ze Stargardu. Kilka zdjęć tutaj.28.11.2009 - „Internetowe rekolekcje @dwentowe” dla Polonii i nie tylko
Już po raz dwunasty Polska Misja Katolicka w Amsterdamie zaprasza na „Internetowe rekolekcje @dwentowe” dla Polonii i nie tylko. Prowadzi je w tym roku ks. Mirosław Czerwiński, chrystusowiec, proboszcz parafii w Szczecinie-Żydowcach. Mottem tegorocznych rozważań są słowa „Czuwać to znaczy wyjść naprzeciw". Zapraszamy do nie tylko wirtualnego, ale rzeczywistego uczestnictwa w tych rekolekcjach. Przy okazji można poczytać nauki rekolekcyjne z lat ubiegłych.26.11.2009 - I z Francji...
W środę, 18 listopada ks. bp Benoit Riviere z diecezji d'Autun, Chalon et Mâcon odwiedził Polonię z Montceau les Mines i okolic w ramach wizytacji miejscowego dekanatu. Opiekę duszpasterską sprawują tam księża chrystusowcy, obecnie ks. Tomasz Tobys. Ks. Biskup spotkał się ze wspólnotą polonijną i francuską oraz przewodniczył uroczystej Mszy Świętej w kościele Les Baudras. W uroczystości wzięli udział między innymi: wikariusz generalny diecezji ks. Georges Auduc, dziekan ks. Jean-Robert Courtot, ks. Yves Garruchet i ks. Zdzisław Początek SChr. Liturgię uświetnił miejscowy chór „Tradycje”. Po Eucharystii wszyscy spotkali się w salce obok kościoła, aby przedłużyć naszą radość przy „vin d'honneur”.26.11.2009 - Wieści z Hiszpanii
Pod koniec października na prośbę arcybiskupa Walencji i za zgodą Rady Prowincji ks. Czesław Piela, wiceprowincjał chrystusowców w Hiszpanii i Francji, został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Światła w Quart de Poblet, które jest 30-tysięcznym miastem przynależącym do Walencji. Kościół parafialny, który był kiedyś pustelnią na uboczu miasta powstał w 1310 r., a początki miasta sięgają czasów rzymskich. Jest to druga parafia terytorialna hiszpańska, w której posługują chrystusowcy.

W ostatnim czasie Towarzystwo Chrystusowe objęło także nową placówkę niedaleko Madrytu, w Mostoles w Diecezji Getafe. W każdą niedzielę gromadzi się tam na Mszy św. około trzystu Polaków. Duszpasterzem jest ks. Andrzej Sobczyk SChr.26.11.2009 - Obchody jubileuszowe chrystusowców w Sydney
Chrystusowcy w pracujący w Australii w uroczystość Chrystusa Króla świętowali wraz z zaproszonymi gośćmi w sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong (Sydney) złoty jubileusz posługiwania na Antypodach. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił przełożony generalny Towarzystwa ks. Tomasz Sielicki. Relacja i zdjęcia z uroczystości w kronice na stronie prowincji australijskiej.25.11.2009 - Międzynarodowe Kolokwium polonijne w Lourdes
W dniach 21-22 listopada 2009r. odbyło się w Lourdes Kolokwium Międzynarodowe pod hasłem "Dziedzictwo polskie w południowej Francji". Sympozjum, w którym uczestniczyło ok. 200 osób, zostało zorganizowane w ramach przygotowań do obchodów 175. rocznicy działalności Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Wśród gości byli obecni przedstawiciele władz polskich, konsulowie generalni z Paryża i z Lyonu, p. Maciej Płażyński - były Marszałek Sejmu i aktualny prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, rektor PMK we Francji ks. infułat Stanisław Jeż. Przybyli także księża i reprezentanci Polonii z południowych regionów Francji. W tym gronie byli trzej chrystusowcy: ks. Jerzy Chorzempa, ks. Jarosław Kucharski i ks. Ryszard Fyda. Zebrani wysłuchali referatów i bogatej prezentacji polonijnej działalności na tym terenie. W gronie prelegentów byli: ks. Ryszard Fyda SChr, który wygłosił referat na temat: „Duszpasterstwo Polskie w południowo-środkowej Francji 1935 -2009 (Region Midi-Pyrénées)” i ks. Jerzy Chorzempa SChr ze wspomnieniami kapelana Legi Cudzoziemskiej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że na południowym skrawku Francji pracowali dotychczas chrystusowcy: ks. Ryszard Fyda SChr (Albi - Toulouse - Rodez), ks. Roman Wrocławski SChr (Toulouse - Albi) i ciągle duszpasterzują, po zmianach placówek: ks. Jerzy Chorzempa SChr (Orange - Frejus ) i ks. Jarosław Kucharski SChr (Albi - Toulouse Bordeaux). Ostatni taki zjazd Polonii na południu Francji odbył się ponad 60 lat temu. Galeria zdjęć tutaj.24.11.2009 - Rekolekcje chrystusowców w Częstochowie
W naszym domu zakonnym w Częstochowie wczoraj (23.11) rozpoczęły się nasze rekolekcje zakonne, w których uczestniczy 20 kapłanów i braci chrystusowców. Rekolekcje prowadzi o. Marek Kępiński - karmelita z Poznania. Ćwiczenia duchowne potrwają do soboty 28 listopada. Ojca rekolekcjonistę i uczestników polecamy modlitwie Czytelników.22.11.2009 - Uroczystość Chrystusa Króla w Domu Głównym
Towarzystwo Chrystusowe przeżywa w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata swoje tytularne święto. Dla wszystkich chrystusowców jest to wyjątkowy dzień uroczyście celebrowany wszędzie tam, gdzie posługują.

Centralna uroczystość odbyła się w Domu Głównym zgromadzenia w Poznaniu pod przewodnictwem ks. abpa Andrzeja Dzięgi – metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Na terenie jego archidiecezji Towarzystwo Chrystusowe prowadzi obecnie duszpasterstwo w 18 parafiach. Uroczysta Msza Święta rozpoczęła się o godz. 16.00. Koncelebrowało ją 46 kapłanów – zaproszonych gości i naszych współbraci. W naszą radość włączyli się licznie przybyli goście: siostry zakonne, nowicjusze, przyjaciele i dobroczyńcy Towarzystwa oraz pracownicy różnych instytucji działających przy Domu Głównym. Ks. Arcybiskupa i wszystkich zgromadzonych przywitał wikariusz generalny Towarzystwa ks. Krzysztof Grzelak. Wspólne świętowanie zakończyło się uroczystą kolacją w refektarzu.

Natomiast wcześniej, o godz. 11.00 w auli seminaryjnej klerycy zaprezentowali dla mieszkańców Domu Głównego spektakl ukazujący przemieniające działanie Chrystusa w życiu człowieka.

Zapraszamy do wysłuchania homilii ks. abpa Andrzeja Dzięgi (17Mb, MP3) oraz obejrzenia zdjęć ze spektaklu i z Mszy Świętej.19.11.2009 - Przygotowanie do uroczystości Chrystusa Króla
Uroczystą Mszą Świętą o godz. 18 w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu rozpoczęło się dziś triduum przed uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która jest tytularnym świętem zgromadzenia. Rozważania o królowaniu Chrystusa prowadzi o. Antoni Rachmajda - karmelita, redaktor naczelny kwartalnika "Zeszyty Karmelitańskie".18.11.2009 - Złoty jubileusz pracy chrystusowców w Australii
W sobotę, 14 listopada w kościele p.w. św. Feliksa w Bankstown (Sydney) świętowano uroczyście złoty jubileusz duszpasterstwa księży chrystusowców w Australii i Nowej Zelandii. W uroczystościach wzięli udział między innymi: metropolita Sydney ks. kardynał George Pell, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Tomasz Sielicki, prowincjałowie Towarzystwa z różnych części świata oraz wielu gości. Relacja z uroczystości tutaj. Więcej informacji, galeria zdjęć i teksty przemówień na internetowej stronie Prowincji św. Rodziny z Nazaretu w Australii i Nowej Zelandii w zakładce „Kronika”.16.11.2009 - Po jasnogórskim czuwaniu
W nocy z 13 na 14 listopada na Jasnej Górze odbyło się, organizowane przez nasze zgromadzenie już po raz 24., czuwanie modlitewne w intencji Polonii i jej duszpasterzy. W tej kolejnej nocy modlitwy uczestniczyli księża, klerycy, bracia i nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego, Siostry Misjonarki Chrystusa Króla, rodziny i bliscy chrystusowców i sióstr oraz bardzo licznie przybyli pielgrzymi z kraju i z polonijnych parafii prowadzonych przez księży chrystusowców. Z roku na rok liczba pielgrzymów rośnie, w tym roku w czuwaniu uczestniczyło ok. 1800 osób. Relacja przygotowana przez Biuro Prasowe Jasnej Góry tutaj. Zachęcamy także do wysłuchania przywitania pielgrzymów przez wikariusza generalnego Towarzystwa ks. Krzysztofa Grzelaka oraz modlitewnego rozważania wypowiedzianego podczas Apelu Jasnogórskiego przez ks. Jerzego Wieczorka – prowincjała chrystusowców w Niemczech, Holandii, Włoszech i na Węgrzech i homilii ks. Leszka Kryży SChr – proboszcza polskiej parafii w Budapeszcie, wygłoszonej podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej o północy pod przewodnictwem wikariusza generalnego Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztofa Grzelaka. Galeria foto tutaj.16.11.2009 - Rekolekcje dla współbraci w Puszczykowie
W dniach od 16 do 21 listopada odbywają się w Puszczykowie nasze zakonne rekolekcje na temat: „Duchowość osób w podeszłym wieku”. Ćwiczenia duchowe prowadzi ks. Krzysztof Ośka – przełożony domu zakonnego w Puszczykowie. W poszczególne dni poruszane i omadlane będą między innymi następujące tematy: „Starość - obustronnym czasem próby”, „Mistyka wieku dojrzałego”, „Misja starszych osób konsekrowanych”, „Gdy śmierć jest blisko...”, „Stosunek wspólnoty wobec starszych, chorych - Czy odwiedziliście Mnie? Czy przyszliście do Mnie? - miarą niekłamanej dojrzałości”. Podobną tematykę ks. Ośka przedstawił współbraciom w domu zakonnym w Ziębicach podczas dorocznych rekolekcji. Uczestniczących w rekolekcjach współbraci polecamy modlitwie Czytelników kalendarium.14.11.2009 - Jubileusz parafii na Putney w Londynie
Listopadowe dni br. to dla londyńskiej polonijnej, prowadzonej przez chrystusowców, parafii na Puntney czas szczególny. W sobotę, 7 listopada parafia Wimbledon-Putney świętowała jubileusz 50-lecia istnienia. Historia tego ośrodka duszpasterskiego jest bardzo bogata. Pierwszą Mszę Świętą dla Polaków odprawił w kościele na Wimbledonie ks. Stanisław Skudrzyk SJ, natomiast pierwszym proboszczem parafii został chrystusowiec - ks. Józef Gula, który 40 lat temu nabył dla Polaków obecny kościół na Putney. Uroczystej Mszy Świętej jubileuszowej przewodniczył JE ks. abp. Szczepan Wesoły z Rzymu, koncelebrowali: rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii ks. Tadeusz Kukla, proboszcz parafii ks. Czesław Osika SChr i księża goście. Podczas Eucharystii ks. Józef Gula otrzymał serdeczne podziękowanie i gromkie brawa za nabycia Kościoła dla londyńskiej Polonii. Wcześniej w sobotni poranek ks. Arcybiskup wraz z ks. Rektorem i miejscowym duszpasterzem ks. Cezarym Kraczkowskim SChr odwiedzili sobotnią Polską Szkołę, w której ojczystych przedmiotów uczy się 420 dzieci. Z kolei w niedzielę, 8 listopada wieczorem ks. abp Szczepan i ks. Rektor uczestniczyli w cotygodniowym spotkaniu młodzieży. Ks. Arcybiskup opowiadał między innymi o latach przeżytych blisko Sługi Bożego Jana Pawła II. Kilka zdjęć z tego spotkania tutaj.10.11.2009 - 20 lat istnienia zespołu "Serduszka"
W sobotni wieczór, 7 listopada, jubileuszowym koncertem w Filharmonii Szczecińskiej zespół dziecięco-młodzieżowy „Serduszka”, działający przy Sanktuarium NSPJ w Szczecinie prowadzonym przez księży chrystusowców, pod opieką p. dyrygent Elżbiety Berczyńskiej-Kus i ks. Kamila Żyłczyńskiego SChr, uwieńczył 20 lat swojego istnienia. W koncercie wzięło udział wielu zaproszonych gości m.in. J.E. ks. bp Błażej Kruszyłowicz, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztof Grzelak SChr, założyciel zespołu ks. Stanisław Gładysz SChr, poprzedni opiekunowie: ks. Tomasz Sałapata SChr i ks. Mariusz Sokołowski SChr, proboszcz i kustosz sanktuarium NSPJ ks. Adam Staszczak oraz przedstawiciele władz Szczecina, rodziny i przyjaciele.

Podczas koncertu „Serduszka” zaśpiewały najbardziej znane i lubiane utwory, ukazujące muzyczną drogę minionych lat. Śpiew aktualnego składu zespołu wsparła 40 osobowa grupa absolwentów oraz Zamkowy Chór Kameralny. Na scenie nie mogło zabraknąć oczywiście założyciela ks. Stanisława z gitarą. Również młodsi opiekunowie ks. Mariusz i ks. Kamil użyczyli swoich głosów. Z okazji urodzin zespół wydał nową płytę „20 lecie zespołu Serduszka - 1989-2009".

Ciąg dalszy jubileuszu miał miejsce w niedzielę w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej przewodniczył ks. Stanisław Gładysz SChr – założyciel zespołu obecnie pracujący w Anglii. W Eucharystii wzięli udział opiekunowie zespołu, rodziny i przyjaciele, i oczywiście „Serduszka” – starsze i młodsze. Galeria zdjęć tutaj.

Więcej o jubileuszu, listy gratulacyjne i fotoreportaż na stronie zespołu www.serduszka.pl.09.11.2009 - Światowy Kongres Duszpasterstwa Migrantów i Uchodźców
W dniach 9-14 listopada w Watykanie odbywa się VI Światowy Kongres Duszpasterstwa Migrantów i Uchodźców. Zaproszeni goście ze 120 krajów, odpowiedzialni za migrantów podjęli temat: „Odpowiedź duszpasterska na zjawisko migracji w dobie globalizacji pięć lat po ogłoszeniu „Erga migrantes caritas Christi”. Polskę reprezentują: ks. Biskup Edward Janiak z Wrocławia oraz nasi współbracia ks. prof. dr hab. Wojciech Necel TChr i ks. Wiesław Wójcik TChr (dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego - IDE) oraz s. Urszula Fabisiak MChR (IDE).

Organizatorem Kongresu jest Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, która przysłała specjalne przesłanie do Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, w którym czytamy: „Na przełomie trzeciego tysiąclecia, Towarzystwo Chrystusowe wraz z wieloma księżmi nie przestaje przekazywać polskim emigrantom wiary jako najważniejszego i istotnego elementu ludzkiego życia. Wartość wiary katolickiej, która wypływa z dwudziestu wieków Tradycji Kościoła, musi być jednak głoszona w nowych warunkach emigracji naszych czasów”.06.11.2009 - Transmisja jasnogórskiego czuwania
Już za tydzień, w nocy z piątku na sobotę (13/14 listopada) będziemy przeżywali po raz kolejny na Jasnej Górze czuwanie modlitewne w intencji Polonii i jej duszpasterzy. Wszystkich, którzy mogą serdecznie zapraszamy do osobistego wzięcia udziału w czuwaniu. Szczegółowy program tutaj.

Tych wszystkich, którym droga jest sprawa Polonii informujemy, że w modlitwę będzie można włączyć się poprzez transmisję części czuwania przez Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Telewizję Trwam. Transmisja także w Internecie on-line. Dokładny program transmisji i parametry odbioru satelitarnego: Radio Jasna Góra oraz Radio Maryja i Telewizja „Trwam”. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w modlitwę.

Istnieje także możliwość przesłania za pośrednictwem Internetu swoich intencji modlitewnych, które będą odczytywane w jasnogórskiej kaplicy na adres e-mailowy: czuwanie@tchr.org lub ze strony www.chrystusowcy.pl/czuwanie.05.11.2009 - Jubileusz szczecińskich "Serduszek"
Założony w 1989 roku przez ks. Stanisława Gładysza zespół "Serduszka", działający przy Sanktuarium NSPJ w Szczecinie prowadzonym przez księży chrystusowców, obchodzi w tym roku 20. urodziny. Wytrwała praca kilku pokoleń młodych artystów, opiekunów i muzyków zaowocowała wydaniem 15. płyt i licznymi koncertami w kraju i za granicą. Kraje Europy, Stany Zjednoczone, Kanada i Brazylia stały się miejscami spotkań Polonii, gdzie wielokrotnie pieśń patriotyczna i religijna wyśpiewana przez "Serduszka" połączyła mocą wzruszeń polskie serca. W ramach obchodów jubileuszu, w sobotę 7 listopada, odbędzie się okolicznościowy koncert w Filharmonii Szczecińskiej. Wkrótce relacja z tego wydarzenia. Zapraszamy na internetową stronę zespołu www.serduszka.pl.05.11.2009 - Msza św. o beatyfikację o. Ignacego Posadzego
Jak co roku metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki zaprasza na Mszę św. w intencji kanonizacji Błogosławionych i beatyfikacji Sług Bożych związanych z Archidiecezją Poznańską. W tym gronie jest współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego o. Ignacy Posadzy.

Msza św. pod przewodnictwem ks. aba Stanisława Gądeckiego będzie sprawowana w Bazylice Archikatedralnej w niedzielę 8 listopada o godz. 10.00. Weźmie w niej udział delegacja księży, braci i kleryków naszego zgromadzenia.

Zapraszamy serdecznie na tę uroczystość. Czytelników kalendarium prosimy o modlitwę w intencji beatyfikacji Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego. Więcej o samym o. Ignacym i toczącym się już na etapie rzymskim procesie beatyfikacyjnym oraz o przeżywanym w Towarzystwie Chrystusowym „Roku Ojca Ignacego Posadzego” na stronie www.tchr.org/posadzy.03.11.2009 - Nowy adres internetowy Prowincji Północnoamerykańskiej
Internetowa witryna Prowincji Towarzystwa Chrystusowego pw. Królowej Polonii Zagranicznej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie znajduje się teraz pod adresem www.tchr.us. Zapraszamy do odwiedzin.29.10.2009 - Chrystusowiec w Radzie Patronów Centrum Jana Pawła II
Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz został powołany przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza do Rady Patronów Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Krakowie. Do tej pory ks. Bortkiewicz był członkiem Rady Programowej Centrum. Więcej o samej inicjatywie i działaniach na stronie internetowej Centrum Jana Pawła II.26.10.2009 - Uroczystości w Bredzie (Holandia)
W niedzielę, 25 października, odbyły się w Bredzie (Holandia) uroczystości związane z 65. rocznicą wyzwolenia tego pięknego, brabanckiego miasta, przez polskich żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej, pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Uroczystej Eucharystii w kościele oo. kapucynów, sprawowanej w intencji poległych i zmarłych „maczkowców” przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. wiceprowincjał Jacek Staniek SChr.

Następnie odbyły się podniosłe ceremonie o charakterze religijno-patriotycznym na cmentarzach Bredzie oraz w Ginneken, na których spoczywają polscy żołnierze. Polskie władze państwowe reprezentował ambasador RP w Królestwie Niderlandów dr Janusz Stańczyk.

Chrystusowcy od wielu lat otaczali opieką duszpasterską Polonię w Bredzie i okolicy. W ostatnim czasie, ordynariusz diecezji Breda biskup Johannes van den Hende, powierzył naszemu współbratu, ks. Sławomirowi Klimowi SChr, utworzenie samodzielnego ośrodka duszpasterskiego dla Brabancji, z siedzibą w Bredzie. Patronem nowopowstającej placówki będzie św. Maksymilian M. Kolbe.

Warto podkreślić, ze w Bredzie na każdym kroku można znaleźć oznaki pamięci i niegasnącej wdzięczności Holendrów wobec swych wyzwolicieli, dzięki którym, jak podkreślił burmistrz Bredy Peter van der Velden, „mogli się oni rozkoszować smakiem wolności”. Kilka zdjęć tutaj.26.10.2009 - Czuwanie Młodzieży Chrystusa w intencji polskich emigrantów
W minioną sobotę, 24 października, księża z duszpasterstwa powołań Towarzystwa Chrystusowego: ks. Mariusz Sokołowski i ks. Robert Biel razem z Siostrami Misjonarkami Chrystusa Króla zorganizowali w parafii pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach „Czuwanie Młodzieży Chrystusa za Polskich Emigrantów”. Na modlitwie zgromadziło się ponad 80. młodych ludzi z kilku parafii chrystusowców na Pomorzu Zachodnim. Obecni byli młodzi z Goleniowa z ks. Sebastianem Ludwinem, ze Stargardu Szczecińskiego z ks. Krzysztofem Wąchałą, z Chociwla z ks. Łukaszem Przewieślikem, z Płotów z ks. Karolem Rogasikiem i z Pyrzyc z ks. Zbigniewem Wcisło. Nie zabrakło też Sióstr Misjonarek, które włączyły się czynnie w przygotowanie i przebieg spotkania.

Młodzież miała okazję posłuchać konferencji o emigracji i losach Polaków poza Ojczyzną dziś. Wysłuchała także świadectwa Sióstr Misjonarek pracujących od wielu lat w USA; uczestniczyła w koncercie zespołu „Cantare Gospel” a następnie w warsztatach, kręgu biblijnym, a po posiłku w adoracji Najświętszego Sakramentu za Polonię i Mszy św. sprawowanej w intencji rodaków żyjących poza Polską. Eucharystii przewodniczył gospodarz miejsca spotkania ks. proboszcz Ryszard Szymanik TChr. Kilka zdjęć tutaj.

Kolejne Czuwanie Młodzieży Chrystusa za Polonię odbędzie się 12 grudnia 2009 r. również w Szczecinie-Zdrojach. Już dziś zapraszamy na to czuwanie młodzież z duszpasterzami.24.10.2009 - Jeszcze raz o konkursie hlondowskim
Jak już pisaliśmy, 17 października w Gdańsku odbyła się ogólnopolska konferencja pt: „Prymas Polski kard. August Hlond - Bogu i Ojczyźnie”, w czasie której zostały ogłoszone wyniki V ogólnopolskiego konkursu wiedzy o życiu i dziele Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Jedna z organizatorek konferencji i konkursu, p. Joanna Olbert - Prezes Akcji Katolickiej OP im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda w Rumi przesyła sprawozdanie z tego wydarzenia i zdjęcia.23.10.2009 - Uroczystość w Gimnazjum Katolickim w Stargardzie
Dnia 22 października br. odbyła się w uroczystość pobłogosławienia sztandaru Gimnazjum Katolickiego im. kard. Augusta Hlonda w Stargardzie Szczecińskim. Na awersie sztandaru umieszczony został portret kard. Augusta Hlonda oraz wizerunek budynku gimnazjum. Rewers natomiast prezentuje godło państwowe otoczone napisem: WIARA – NAUKA – PATRIOTYZM. Wśród rodziców chrzestnych sztandaru znalazł się ks. proboszcz Jarosław Staszewski TChr. Po części oficjalnej, składającej się ze Mszy św. i akademii w szkolnej auli, młodzież gimnazjalna miała możliwość spotkania się z pokoleniem pamiętającym II wojnę światową. Wśród zaproszonych gości byli Sybiracy, przedstawiciele Rodziny Katyńskiej i Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna oraz gość specjalny – p. Roman Zaleski, który okres wojny i okupacji przeżył w Polsce, a od lat mieszka we Włoszech. Kilka zdjęć tutaj.22.10.2009 - Inauguracja roku akademickiego w WSD Towarzystwa
W dniu 61. rocznicy śmierci założyciela Towarzystwa Chrystusowego kard. Augusta Hlonda w naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Poznaniu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Rozpoczęła się uroczystą Eucharystią sprawowaną przez 47 kapłanów pod przewodnictwem wikariusza generalnego Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztofa Grzelaka. Homilię wygłosił ks. dr Jarosław Staszewski TChr – proboszcz naszej parafii w Stargardzie Szczecińskim i wykładowca historii sztuki w seminarium. We Mszy Świętej uczestniczyli także zaproszeni goście: siostry i bracia zakonni oraz świeccy i oczywiście klerycy seminarium.

Druga część uroczystości miała miejsce w auli seminaryjnej. Przyświecały jej jako hasło – w Roku Kapłańskim – słowa św. Jan Marii Vianneya „Kapłaństwo jest miłowaniem Serca Jezusowego”. Po uroczystym odśpiewaniu „Gaude Mater Polonia” rektor seminarium ks. dr Bogdan Molenda przywitał wszystkich zgromadzonych, odczytał nadesłane z tej okazji listy: od przełożonego generalnego naszego zgromadzenia ks. Tomasza Sielickiego z Australii, od marszałka województwa wielkopolskiego p. Marka Woźniaka, od prezydenta miasta Poznania p. Ryszarda Grobelnego, oraz od prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska p. Macieja Płażyńskiego, po czym oficjalnie otworzył nowy rok formacji 2008/2009. Wśród gości byli m.in. przedstawiciele zarządu Towarzystwa Chrystusowego, przełożeni i wychowawcy zaprzyjaźnionych seminariów duchownych, księża profesorowie, przełożeni różnych wspólnot zakonnych, bliscy nam kapłani archidiecezji poznańskiej, świeccy przedstawiciele kilku poznańskich uczelni wyższych, a także współbracia chrystusowcy, w tym proboszczowie naszych parafii na Pomorzu Zachodnim. We Mszy św. i dalszej części inauguracji uczestniczyła także delegacja Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla z s. Lidią Nowak – sekretarką generalną na czele. Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, sekcja św. Andrzeja Boboli „Bobolanum”, do którego afiliowane jest nasze seminarium, reprezentował sekretarz wydziału ks. mgr lic. Stanisław Twarowski SJ, który pod koniec uroczystości, w imieniu Dziekana PWT, skierował słowo do wychowawców i kleryków. Mieliśmy zaszczyt gościć także przedstawicieli władz miasta i regionu, wśród nich wiceprezydenta Poznania p. Mirosława Kruszyńskiego.

Po przywitaniu, wicerektor seminarium ks. Bogusław Burgat przedstawił sprawozdanie z działalności dydaktyczno-naukowej seminarium w ubiegłym roku. Z kolei 4 kleryków pierwszego roku złożyło ślubowanie, a ks. Rektor i ks. Sekretarz PWT wręczyli im studenckie indeksy.

Gdy wybrzmiało „Gaudeamus Igitur” głos zabrał ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i zaprezentował – z wykorzystaniem multimedialnych środków audiowizualnych – wykład inauguracyjny na temat „Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa. Jana Pawła II nauka o człowieku”. Uroczystość zakończyło przemówienie wikariusza generalnego Towarzystwa i uroczyste odśpiewanie Hymnu Towarzystwa Chrystusowego.

Nowy rok akademicki rozpoczęło 46 klerków. Ich oraz wszystkich wychowawców i wykładowców seminarium polecamy modlitwie Czytelników kalendarium.

Galeria zdjęć z uroczystości
Homilia ks. Jarosława Staszewskiego TChr (mp3)22.10.2009 - Aktualizacja Rocznika Towarzystwa
W zakładce „In Familia” zamieszczony został „Rocznik Towarzystwa Chrystusowego 2010”. Jest to wersja uwzględniająca ostatnio nadesłane zmiany. Sekretariat Generalny uprzejmie prosi wszystkich Współbraci o sprawdzenie swoich danych. W przypadku zauważenia nieścisłości prosimy o przesłanie informacji na adres Sekretariatu do dnia 10 listopada br. Informacje przesłane w podanym terminie zostaną uwzględnione w drukowanej wersji „Rocznika” na 2010 r. Nadesłane później będą służyły wyłącznie do aktualizacji wersji elektronicznej.20.10.2009 - Nowa strona www miesięcznika "Msza Święta"
Redakcja wydawanego przez Towarzystwo Chrystusowe miesięcznika biblijno-liturgicznego „Msza Święta” zaprasza na nową stronę internetową czasopisma, którą można znaleźć pod adresem www.msza.tchr.org.19.10.2009 - Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o kard. Auguście Hlondzie
Dnia 17 października w Gdańsku odbyła się ogólnopolska konferencja pt: „Prymas Polski kard. August Hlond - Bogu i Ojczyźnie”, zorganizowana przez Okręg Pomorski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz przez Akcję Katolicką im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda przy parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi. W konferencji, jako delegat wikariusza generalnego Towarzystwa, wziął udział ks. dr Bogusław Kozioł SChr. Jak co roku podczas sympozjum zostały ogłoszone wyniki V ogólnopolskiego konkursu wiedzy o życiu i dziele Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. W kategorii dla osób dorosłych laureatami zostali nasi klerycy. Pierwsze miejsce zajął kl. Bartłomiej Urbanowicz (rok III), a drugie kl. Robert Ozimkiewicz (rok V). Gratulujemy.17.10.2009 - Wieści z Australii
Nasi współbracia pracujący w Australii zorganizowali spotkanie młodych polskiego pochodzenia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough w Melbourne w związku z pierwszą rocznicą spotkania młodzieży świata z ojcem świętym Benedyktem XVI w Sydney w 2008 r. Relacja z tego spotkania i galeria zdjęć w kalendarium prowincji australijskiej naszego zgromadzenia pod datą 12 października. Zapraszamy.15.10.2009 - Materiały o Janie Pawle II
W ubiegłą niedzielę przeżywaliśmy IX Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II - Papież wolności". Dotarły do nas materiały przygotowane z tej okazji, które można wykorzystać także poza kontekstem Dnia Papieskiego: konspekty katechez na różne poziomy edukacji oraz propozycje okolicznościowych homilii. Zamieszczamy je w pliku do pobrania.14.10.2009 - Sympozjum polonijne w Domu Głównym
Działający przy Towarzystwie Chrystusowym Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. kard. Augusta Hlonda zorganizował w Domu Głównym Towarzystwa w Poznaniu w dniach 14-15 października sympozjum polonijne pod hasłem „Otoczmy troską życie polskich migrantów” w 5. rocznicę opublikowania watykańskiej instrukcji „Erga migrantes Caritas Christi”. W programie tej dwudniowej sesji przewidziano szereg wystąpień specjalistów w dziedzinie migracji i duszpasterzy posługujących Polakom na emigracji. Wśród uczestników sympozjum byli m.in.: ks. bp Ryszard Karpiński – były delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji; ks. bp Edward Janiak – przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek; księża, bracia i klerycy Towarzystwa Chrystusowego, Siostry Misjonarki Chrystusa Króla z siostrą wikarią Ewą Kaczmarek na czele i wielu gości przybyłych z różnych stron Polski. W sympozjum udział wzięli także księża wikariusze i katecheci – chrystusowcy w ramach ich dorocznego zjazdu formacyjnego.

Sesję o godz. 9.00 otworzył wikariusz generalny Towarzystwa ks. Krzysztof Grzelak, przywitał ks. bpa Karpińskiego i poprosił go o rozpoczęcie spotkania modlitwą. Następnie ks. Wiesław Wójcik – organizator sympozjum i dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przywitał wszystkich przybyłych oraz odczytał nadesłane z tej okazji listy. Z kolei s. Urszula Fabisiak MChR – wicedyrektor Instytutu odczytała przesłanie z Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących.

Po oficjalnych powitaniach rozpoczęła się właściwa sesja naukowa. Jako pierwszy zabrał głos ks. Andrzej Duczkowski TChr – wieloletni pracownik Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących i przedstawił referat: „Dokumenty Kościoła odpowiedzią na aktualne problemy migrantów”. Następnie ks. Wójcik odczytał, przygotowane przez nieobecnego prelegenta, ks. Teodora Puszcza, przedłożenie na temat: „Troska Kościoła o różne grupy migrantów i ludzi w drodze w świetle Erga migrantes caritas Christi”. O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Polonii i jej duszpasterzy pod przewodnictwem i z homilią ks. bpa Ryszarda Karpińskiego. W koncelebrze było 47 kapłanów, w tym ks. bp Edward Janiak.

Sesja popołudniowa przewidziana jest na godz. 14.00. Szczegóły całości sympozjum w programie do pobrania powyżej. Szeroka relacja z tego wydarzenia ukaże się na stronie internetowej Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Galeria zdjęć z rozpoczęcia i środowej sesji przedpołudniowej tutaj.13.10.2009 - XV Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie
W dniu 4 października uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem o. Marka Szeligi - przeora o.o. Kamedułów w Krakowie sprawowaną w kościele polskim w Budapeszcie rozpoczęły się XV Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, których mottem przewodnim były słowa zaczerpnięte z listu św. Pawła do Tesaloniczan „Ducha nie gaście”. Cały ten tydzień był okazją do refleksji nad wewnętrzną sferą ludzkiego życia oraz różnych form odpowiedzi na pytanie: „jak żyć Ewangelią”. Organizatorami Dni Kultury Chrześcijańskiej zwyczajowo są: Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha i Polska Parafia Personalna. Patronat honorowy nad tegorocznymi „Dniami” objęli: pani Joanna Stempińska - Ambasador RP na Węgrzech i kard. Stanisław Dziwisz - Metropolita Krakowski.

Na Mszy Świętej zgromadziło się wielu wiernych wywodzących się z kręgów polonijnych, ale również przybyłych z Polski. Po Eucharystii w Domu Polskim odbyło się otwarcie wystawy fotografii autorstwa Norberta Roztockiego pt. „O.O. Kameduli - Ludzie chodzący drogą milczenia”, a także projekcja filmu o Kamedułach oraz spotkanie z o. Markiem Szeligą - przeorem O.O. Kamedułów.

W poniedziałek wieczorem, odbył się wykład o. Piotra Włodygi - benedyktyna, połączony z multimedialną prezentacją o początkach życia zakonnego w ogólności oraz życiu codziennym w klasztorze kamedułów, widzianym oczami mnicha. Natomiast czwartkowy wieczór rozpoczął się od Mszy św. o beatyfikację Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie w Domu Polskim odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Zwycięzcy nie umierają”. Film opowiada o życiu ks. Jerzego od dzieciństwa aż do męczeńskiej śmierci oraz ukazuje niezwykłą atmosferę czasu „Solidarności” i wpływ ks. Jerzego na jej kształt.

Tradycyjnie, w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, w kościele a następnie w Domu Polskim spotkali się kapłani i siostry zakonne z Polski, pracujący w tutejszym kościele lokalnym. Na spotkanie z różnych stron Węgier przybyło ponad 30 osób, była to okazja do wymiany doświadczeń i umocnienia wzajemnych kontaktów.

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zakończył się w niedzielę 11 października. W kościele polskim proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Leszek Kryża SChr. przewodniczył uroczystej Mszy świętej ze szczególnym udziałem dzieci. Po Mszy św. Siostry Misjonarki Chrystusa Króla z Poznania, świętujące 50 lecie istnienia, zaprezentowały historię i duchowość Zgromadzenia, a następnie w Domu Polskim odbył się recital młodego wokalisty Marcina Radke. Kilka zdjęć tutaj.12.10.2009 - Otwarcie rzymskiego etapu procesu o. Ignacego Posadzego
Ks. Tomasz Porzycki SChr, Postulator rzymski procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Ignacego Posadzego poinformował, że Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelus Amato SDB podpisał 3 września br. dekret zatwierdzający oficjalne otwarcie tegoż procesu w Rzymie.
Jest to jeden z ważniejszych dekretów na tym etapie procesu. Kolejnym krokiem będzie oprawa dokumentacji, zawiezionej przez ks. Bogusława Kozioła SChr, wicepostulatora oraz rozpoczęcie weryfikacji poprawności przeprowadzonego procesu na etapie diecezjalnym. Postulator i wicepostulator proszą o modlitwę w intencji procesu i za przyczyną Sługi Bożego, pamiętając jednocześnie o dziękczynieniu za stosunkowo szybkie i sprawne zakończenie dotychczasowych procedur.12.10.2009 - Nowa strona internetowa prowincji św. Józefa
Chrystusowcy z prowincji św. Józefa, obejmującej swym zasięgiem Niemcy, Holandię, Włochy i Węgry, zapraszają serdecznie do odwiedzin swojej nowej strony internetowej.06.10.2009 - Pielgrzymka do poznańskiej Fary
Tradycyjnie już księża i bracia mieszkający w Domu Głównym oraz klerycy naszego seminarium pielgrzymowali do poznańskiej Fary w związku z odpustem ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkunastu współbraci chrystusowców przewodniczył ks. Karol Kozłowski – ekonom generalny. W pokornej modlitwie, przez wstawiennictwo Matki Bożej, zgromadzeni polecali Panu Bogu sprawy polskich emigrantów, ich rodzin oraz duszpasterzy polonijnych.

Tygodniowy odpust w poznańskim sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy związany jest z rocznicą koronacji cudownego obrazu Matki Bożej, która miała miejsce 11 października 1961 r. Z tą piękną barokową świątynią łączą nas, chrystusowców, bliskie związki m.in. przez osoby kard. Augusta Hlonda i o. Ignacego Posadzego, a obecnie także posługa w wieczystym konfesjonale.04.10.2009 - Pielgrzymka Polonii z Niemiec i Holandii do Banneux
Tradycyjnie w pierwszą sobotę października (3.10.) Polonia z Niemiec i Holandii, pielgrzymowała do belgijskiego sanktuarium Matki Bożej Panny Ubogich w Banneux. Pielgrzymka ta organizowana od lat przez chrystusowców z prowincji św. Józefa, posiada szczególny rys różańcowy i zgromadziła w tym roku ok. 1200 pątników. Uroczystościom przewodniczył ks. prowincjał Jerzy Wieczorek SChr. Tegoroczna pielgrzymka była szczególnym dziękczynieniem za 50 lat istnienia i działalności zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, które w r. 1959 założył chrystusowiec, Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy. Kilka zdjęć tutaj.03.10.2009 - Wieści z Białorusi
W dniach 1 i 2 października w ramach wizytacji pasterskiej parafie prowadzone przez chrystusowców w Subotnikach i Gieranionach na Białorusi przyjmowały JE Księdza Biskupa Aleksandra Kaszkiewicza - ordynariusza grodzieńskiego. Było to historyczne wydarzenie, bowiem, jak podają kroniki, ostania wizytacja biskupia miała miejsce w tych parafiach przed wojną, w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Ks. Biskup odwiedził kościoły parafialne i wszystkie punkty dojazdowe, gdzie chrystusowcy sprawują Eucharystię, spotkał się z przedstawicielami władz, nauczycielami i wiernymi. Ordynariusz na zakończenie wizytacji wyraził serdeczne podziękowanie i uznanie dla ofiarnej pracy chrystusowców w kościele na Grodzieńszczyźnie.02.10.2009 - Relikwie św. Teresy z Lisieux w katedrze w Lancaster
Od poniedziałku, 28 września do środy, 30 września, przez 43 godziny, katedra w Lancaster była otwarta dzień i noc dla pielgrzymów, którzy pragnęli oddać cześć relikwiom świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. W sumie przez katedrę przeszło ponad 6000 wiernych. Polski kościół Matki Bożej Królowej Polski w Lancaster, w którym posługują chrystusowcy (obecnie ks. Marian Jachym), położony jest bardzo blisko katedry. We wtorek w naszym kościele blisko 150 pielgrzymów ze Szkocji sprawowało Mszę Świętą. Natomiast w poniedziałek wieczorem nasza polska parafia wzięła udział we Mszy Świętej, której przewodniczył biskup ordynariusz Michael Capmbell. Zdjęcia z uroczystości tutaj.01.10.2009 - Z Irlandii Północnej…
Tydzień temu pisaliśmy o nowych placówkach duszpasterskich Towarzystwa Chrystusowego w Irlandii Północnej. W galerii prezentacja duszpasterzy tych parafii i świątyń, w których posługują. Na zdjęciach w kolejności: ks. Andrzej Kołaczkowski i Belfast, ks. Stanisław Kowalski i Dungannon oraz ks. Mariusz Urbanowski i Larne. Zapraszamy tutaj.30.09.2009 - Piłkarski turniej w Płotach na Pomorzu
W sobotę 26 września w parafii chrystusowców w Płotach odbył się turniej o Puchar Proboszcza Płot. W turnieju wzięło udział 7 zespołów, które reprezentowały młodzież z parafii księży chrystusowców z Goleniowa, Stargardu Szczecińskiego (parafia św. Józefa), Dobrzan i Płot oraz z parafii diecezjalnych w Świeszewie i Mechowie. W zawodach uczestniczyła również drużyna Publicznego Gimnazjum w Płotach.

Przed turniejem sprawowana była Msza Święta, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Mariusz Sokołowski, nasz referent powołań. Mecze rozgrywane były na boisku o sztucznej nawieszeni tzw. „Orlik”. Po zaciętych meczach główna nagroda oraz puchar przypadł drużynie reprezentującej Gimnazjum w Płotach. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Świeszewa, trzecie z Mechowa, a czwarte miejsce przypadło drużynie ze Stargardu Szczecińskiego z parafii św. Józefa. Po skończonych rozgrywkach na plebanii był dla wszystkich przygotowany obiad, podczas którego odbyło się wręczenie pucharu i pamiątkowych nagród. Kilka zdjęć tutaj.29.09.2009 - Śluby zakonne w Towarzystwie Chrystusowym
Tradycyjnie już święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała to w Towarzystwie Chrystusowym dzień składania pierwszych ślubów zakonnych przez nowicjuszy i odnawiania tych ślubów przez kleryków drugiego i trzeciego roku seminarium.

W Domu Głównym podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej o godz. 7.00 w kaplicy seminaryjnej 17 kleryków i 2 braci zakonnych ponowiło swoje śluby zakonne wyrażając tym samym wolę realizacji powołania w naszym zgromadzeniu zakonnym. Eucharystii koncelebrowanej przez przełożonych, wychowawców i wykładowców seminarium oraz mieszkańców Domu Głównego przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz generalny ks. Krzysztof Grzelak. Klika zdjęć z uroczystości tutaj.

Natomiast w domu nowicjackim w Mórkowie k. Leszna o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem i z homilią przełożonego generalnego ks. Tomasza Sielickiego. Podczas tej Eucharystii ks. Generał przyjął pierwsze śluby zakonne złożone przez czterech nowicjuszy. W uroczystości wzięli udział ich rodzice i najbliżsi, kapłani chrystusowcy z przełożonymi zgromadzenia na czele, inni zaprzyjaźnieni kapłani diecezjalni i zakonni, klerycy. Jutro nasi neoprofesi przeprowadzą się z Mórkowa do naszego seminarium w Poznaniu i podejmą studia na pierwszym roku. Zdjęcia z pierwszej profesji tutaj.

Wszystkich młodych chrystusowców składających i ponawiających dziś śluby zakonne polecamy serdecznej modlitwie Czytelników kalendarium.27.09.2009 - Przyjęcie do nowicjatu w Mórkowie
Dziś w domu nowicjackim w Mórkowie wikariusz generalny ks. Krzysztof Grzelak przyjął sześciu aspirantów do nowicjatu naszego zgromadzenia. Obrzęd dokonał się podczas Mszy Świętej. W czasie tego roku nowicjusze będą rozpoznawali i wzmacniali swoje powołanie zakonne poprzez sposób życia radami ewangelicznymi, modlitwę oraz poznawanie zadań i misji naszej wspólnoty zakonnej. Dziękując za dotychczasową modlitwę i błogosławieństwo, najmłodsi współbracia wyrazili pragnienie wytrwania w dobrych postanowieniach. Polecajmy ich powołania Chrystusowi, Dobremu Pasterzowi i Maryi - Królowej Polonii Zagranicznej.25.09.2009 - Duszpasterstwo polskie na Konferencji Biskupów w Brazylii
W Brasílii, stolicy Brazylii, odbywało się w dniach 16-18 września III krajowe spotkanie wydziału Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) zajmującego się duszpasterstwem imigrantów, migrantów i ludzi w drodze (Pastoral de Mobilidade Humana). Wśród kilkudziesięciu uczestników przybyłych z różnych regionów kraju był nasz współbrat - Rektor Polskiej Misji Katolickiej ks. dr Zdzisław Malczewski TChr, który przedstawił zarys historii polskiej grupy etnicznej oraz duszpasterstwo ukierunkowane na polskich imigrantów oraz potomków naszych wychodźców przywiązanych do wiary oraz przejawów religijności polskiej. Ks. Zdzisław przesyła relację z tego spotkania. Warto też zajrzeć na stronę polonia.pap.pl, do tekstu „Duszpasterstwo polskie na Krajowej Konferencji Biskupów w Brazylii”, by dowiedzieć się więcej i zobaczyć kilka zdjęć.24.09.2009 - Wizyta ks. abpa Stanisława Gądeckiego w nowicjacie
Dnia 23 września, w ramach wizytacji parafii w Mórkowie, nasz nowicjat odwiedził metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki. Po przywitaniu przez wikariusza generalnego ks. Krzysztofa Grzelaka i magistra nowicjatu ks. Jerzego Senderka w kaplicy Ksiądz Arcybiskup podziękował chrystusowcom za obecność w miejscowej parafii i pomoc duszpasterską ks. Proboszczowi. Skierował także okolicznościowe słowo do księży, braci, a szczególnie do nowicjuszy i aspirantów przywołując postaci sług Bożych: kard. Augusta Hlonda i o. Ignacego Posadzego oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Po wspólnej modlitwie w kaplicy wszyscy przeszli na obiad do refektarza. Na pożegnanie przed domem nie zabrakło pamiątkowej fotografii z mieszkańcami nowicjatu.24.09.2009 - Nowe placówki duszpasterskie chrystusowców
Mając na uwadze potrzeby duszpasterskie Polaków w Irlandii Północnej Towarzystwo Chrystusowe otworzyło tam trzy nowe placówki duszpasterskie w Belfaście, Larne i Dungannon. Posługę duszpasterską rozpoczną w tych parafiach księża: Andrzej Kołaczkowski, Mariusz Urbanowski i Stanisław Kowalski. Powierzamy ich osoby oraz posługę modlitwie Czytelników. Dokładne dane teleadresowe tych współbraci oraz informacje o zmianach personalnych na Wyspach Brytyjskich w In Familia.23.09.2009 - Rekolekcje w seminarium
Klerycy wrócili z wakacji i wczoraj wieczorem rozpoczęli rekolekcje przed ponowieniem ślubów zakonnych i nowym rokiem akademickim. Rekolekcje prowadzi ks. Teodor Puszcz - chrystusowiec pracujący wśród Polonii w Bonn. Rekolekcje zakończą się w poniedziałek 28 września wieczorem. Naszych kleryków i Ojca Rekolekcjonistę polecamy modlitwom Czytelników kalendarium.22.09.2009 - Powrót misjonarza do Ojczyzny
Dzisiaj - po 37 latach pobytu i pracy duszpasterskiej na różnych placówkach w Niemczech - powrócił do kraju ks. Władysław Hoffmann. Wraz ze współbraćmi z prowincji św. Józefa oraz z Domu Głównego, ks. Władysław sprawował Eucharystię w kaplicy Domu Prowincjalnego w Bochum. W tej Mszy Świętej wzięła także udział wspólnota Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla. Homilię wygłosił wiceprowincjał ks. Jacek Staniek, który, w imieniu całej prowincji, podziękował za wieloletnią, wierną służbę dla dobra polskich emigrantów. Ks. Hoffmann zamieszka w naszym domu zakonnym w Częstochowie. Kilka zdjęć z dzisiejszej uroczystości tutaj.21.09.2009 - Archidiecezjalne Dni Służby Liturgicznej w Stargardzie
Z inicjatywy Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego ks. abpa Andrzeja Dzięgi, przez trzy dni - od 18 do 20 września, w archidiecezji trwały Dni Służby Liturgicznej, które zgromadziły ministrantów, lektorów, szafarzy, schole i zespoły muzyczne wraz z opiekunami. Główne spotkanie odbyło się 19 września 2009 roku w kościele Miłosierdzia Bożego w Stargardzie Szczecińskim pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi, który spotkał się z uczestnikami i sprawował dla nich uroczystą Mszę Świętą. Ks. Marcin Stefanik ze Stargardu przesyła relację z tego wydarzenia.14.09.2009 - Nagrody dla naszych współbraci
W ramach krajowej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbyła się 12 września w Kołobrzegu, naszym współbraciom ks. Tomaszowi Koszykowi - proboszczowi w Kozielicach i ks. Jarosławowi Staszewskiemu - proboszczowi w Stargardzie Szczecińskim zostały wręczone złote odznaki „Za opiekę nad zabytkami” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.12.09.2009 - Relacja z Kongresu LSO
W naszym Domu Głównym w Poznaniu zakończył się Kongres Liturgicznej Służby Ołtarza. Przez 6 dni tego spotkania wiele się działo. Relację z tego wydarzenia przesyła ks. Robert Biel – nasz nowy duszpasterz powołań. Zamieszczamy także galerię zdjęć dokumentującą VII Kongres Liturgicznej Służby Ołtarza.11.09.2009 - Telewizyjna transmisja Mszy Świętej z Budapesztu
W najbliższą niedziele, 13 września o godz. 13.00 TVP Polonia oraz węgierska telewizja Duna TV przeprowadzą transmisję Mszy Świętej z polskiego kościoła w Budapeszcie, gdzie od wielu lat posługują księża chrystusowcy. Transmisja związana jest z obchodami 70. rocznicy przyjęcia przez Węgry polskich uchodźców wojennych. Eucharystii będzie przewodniczył przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Tomasz Sielicki.07.09.2009 - Kongres Liturgicznej Służby Ołtarza
W naszym Domu Głównym w Poznaniu rozpoczął się Ogólnopolski Kongres Liturgicznej Słuzby Ołtarza. Na spotkanie organizowane już po raz siódmy przez Towarzystwo Chrystusowe przyjechało kilkudziesięciu lektorów i starszych ministrantów z rożnych Regionów Polski. Wezmą oni udział w wykładach i warsztatach m.in. z liturgiki, retoryki i duchowości. Nie zabraknie modlitwy, ale także rekreacji i zwiedzania Poznania. Kongres, który przygotowali i prowadzą nasi nowi duszpasterze powołań: ks. Mariusz Sokołowski i ks. Robert Biel potrwa do soboty 12 września. Przy okazji zapraszamy na internetową stronę powołaniową naszego zgromadzenia.03.09.2009 - Rozważania październikowe o ojcu Ignacym Posadzym
W dodatku do wrześniowo-październikowego numeru „Biblioteki Kaznodziejskiej” zatytułowanym „Czytania na październik”, ukazały się rozważania różańcowe oraz czytanki na każdy dzień miesiąca będące wyborem tekstów Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego - współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego. Rozważania przygotował wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym o. Ignacego ks. dr Bogusław Kozioł SChr. Zachęcamy do wykorzystania tych tekstów na nabożeństwach różańcowych, szczególnie w trwającym jeszcze roku „Sługi Bożego Ojca Ignacego”. Więcej informacji na stronach „Biblioteki Kaznodziejskiej”. Zapraszamy także na stronę internetową ośrodka postulatorskiego www.tchr.org/posadzy.18.08.2009 - Nowa strona Wydawnictwa "Hlondianum"
Nasze wydawnictwo „Hlondianum” zaprasza do zapoznania się ze swoją ofertą na nowej stronie www.hlondianum.pl17.08.2009 - Internetowa strona Księgi Przyjaciół i Darczyńców
W menu naszej strony pojawiła się nowa zakładka – „Przyjaciele TChr” odsyłająca do strony Księgi Przyjaciół i Darczyńców naszego zgromadzenia. Zapraszamy do odwiedzin.14.08.2009 - Zaproszenie z Brazylii
Nowy Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii ks. dr Zdzisław Malczewski SChr zaprasza na internetową stronę Misji www.tchr.org/pmkcuritiba. Można tam znaleźć szereg informacji z życia polonii brazylijskiej i misjonarzy tam pracujących. Ukazał się także drugi numer „Echa Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii”. Wersję elektroniczną biuletynu do pobrania (PDF) można znaleźć właśnie na stronie PMK. Biuletyn skierowany jest do polskich misjonarzy i misjonarek pracujących w Brazylii oraz do liderów polonijnych. Wychodzi tylko w języku polskim. Zapraszamy do wirtualnych odwiedzin.06.08.2009 - Rekolekcje dla Rodziców księży i braci chrystusowców
W dniach 18-21 czerwca w naszym domu zakonnym w Częstochowie odbyły się - organizowane już od kilku lat – rekolekcje dla rodziców naszych współbraci. Co roku te dni skupienia gromadzą coraz większą liczbę naszych ojców i matek. Jedna z uczestniczek – Antonina Gutowska – mama naszego współbrata ks. Mariusza Gutowskiego pracującego w Anglii napisała krótką relację z tego spotkania, którą zamieszczamy tutaj zachęcając do lektury.30.07.2009 - VIII Spotkanie Rodzin Polonijnych w Poznaniu
W niedzielę 26 lipca na zaproszenie Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego do Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu przybyły rodziny polonijne z Austrii, Białorusi, Czech, Francji, Litwy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Ukrainy, Słowacji, Szwecji, Włoch i Węgier. Specjalnie na to spotkanie z Rzymu przyjechał Abp Szczepan Wesoły, który jako biskup od 40. lat służy Polakom na obczyźnie.
,br> Uroczystej Eucharystii przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Szczepan Wesoły. W koncelebrze byli: przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki, członkowie zarządu zgromadzenia i inni kapłani. Ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor IDE, powitał zebranych 36-kilogramowym bochnem chleba, który jest znakiem gościnności i życzeń, aby nikomu na obczyźnie nie zabrakło „chleba powszedniego”. Podczas Mszy św. zgromadzeni - ponad 150 osób - podziękowali Księdzu Arcybiskupowi za życzliwość, duszpasterską opiekę oraz za to spotkanie w Polsce. W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił znaczenie rodziny w przekazywaniu najważniejszych wartości: wiary, kultury i tradycji narodowych. Wraz z polonijnymi rodzinami i kapłanami w Eucharystii uczestniczyły także Siostry Misjonarki Chrystusa Króla, które później towarzyszyły gościom, zaznajamiając ich m.in. z postacią o. Ignacego Posadzego oraz z charyzmatem i posłannictwem swojego Zgromadzenia.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchać wykładu prof. Piotra Jurgi o dziedzictwie św. Wojciecha. Po południu w ogrodzie przy Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego odbyło się radosne spotkanie integracyjne wszystkich rodzin, przy towarzyszeniu chóru „Soli Deo” z Warszawy. W tym roku spotkanie rodzin polonijnych odbywa się pod hasłem „…ziemia, skąd nasz ród”. W dn. 24 VII – 1 VIII Polacy z zagranicy odwiedzą Gniezno, Lednicę, Biskupin, Mogilno. Zatrzymają się w miejscach, gdzie ma korzenie historia państwa polskiego. Celem spotkania jest nawiązanie więzi między środowiskami polonijnymi Europy Zachodniej i Wschodniej, budowanie tożsamości i utrwalanie relacji z Ojczyzną. Kilka zdjęć.21.07.2009 - Uroczystości w najstarszej polskiej wsi na Węgrzech
Narodowa tożsamość i znaczenie wiary w Boga sprawiają, że corocznie od 1994 roku na ruinach najstarszej polskiej wsi na Węgrzech, w trzecią niedzielę lipca na odpuście spotykają się potomkowie byłych Derenczan. Tak było i w tym roku. 19 lipca przy stojącej w miejscu dawnego kościoła kapliczce, polsko-węgierską Mszą Świętą rozpoczął się doroczny odpust polonijny.
Relację z tej uroczystości przesyła p. Bożena Bogdańska-Szadai – dziennikarka radiowa z Budapesztu. Galeria zdjęć tutaj. Warto także zajrzeć na internetową stronę Derenku, gdzie można dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej polskiej wiosce na Węgrzech.21.07.2009 - XIII Światowy Festiwal Chórów Polonijnych
Tradycyjnie w lipcu rodacy ze świata przyjechali do Koszalina, aby podczas Polonijnego Lata razem uczyć się śpiewać, dyrygować, tańczyć, malować i koncertować, a przy okazji cieszyć się Ojczyzną w gościnnym Koszalinie. Organizatorem spotkania jest koszaliński Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

W niedzielę 19 lipca w kościele pw. Ducha Świętego biskup Paweł Cieślik i ks. Wiesław Wójcik TChr odprawili uroczystą Mszę Św. w intencji Ojczyzny, podczas której zgromadzeni wierni usłyszeli śpiew 16. polonijnych chórów z Belgii, Brazylii, Białorusi, Czech, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy i Węgier. W tym szczególnym kościele gości ze świata powitał ks. proboszcz Kazimierz Bednarski. Ks. Wiesław, przedstawiając troskę Kościoła o Polonię, wskazał na zadania opieki duchowej stojące przed Towarzystwem Chrystusowym i Instytutem Duszpasterstwa Emigracyjnego.

XIII Światowy Festiwal Chórów Polonijnych był okazją do budowania więzi Polonii z Ojczyzną poprzez śpiew i wspólną modlitwę. Chóry te działają często przy polonijnych parafiach. Oprócz festiwalu w dniach 15-25 lipca 2009 odbywają się również Warsztaty Artystyczno-Edukacyjne dla dzieci i młodzieży, która poznaje polską mowę, literaturę klasyczną i współczesną, uczy się nowych polskich pieśni patriotycznych i ludowych, a także tańców regionalnych. Kilka zdjęć tutaj.21.07.2009 - Wywiad chrystusowców dla Radia Watykańskiego
Nasi współbracia z prowincji niemieckiej: ks. Jacek Staniek i ks. Sebastian Sosnowski udzielili wywiadu dla polskiej sekcji Radia Watykańskiego na temat polonijnego pielgrzymowania w Niemczech. Rozmowę można wysłuchać tutaj.20.07.2009 - Nowy postulator w procesie o. Ignacego Posadzego
Po zakończeniu diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego akta sprawy zostały złożone w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Tym samym rozpoczął się drugi - rzymski etap procesu. W dniu 16 lipca ks. Tomasz Porzycki TChr otrzymał z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oficjalną nominację na postulatora na tym etapie procesu beatyfikacyjnego o. Ignacego. Gratulujemy ks. Tomaszowi, a sprawę beatyfikacji polecamy modlitwie Czytelników kalendarium. Zapraszamy na stronę internetową poświęconą o. Ignacemu.08.07.2009 - Koronacja obrazu Matki Bożej w Trokielach na Białorusi
Dnia 5 lipca 2009 r. odbyła się uroczystość koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Trokielach na Białorusi. Uroczystej Eucharystii sprawowanej w języku polskim przewodniczył i papieskie korony nałożył 95-letni kard. Kazimierz Świątek. Delegatem przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego i jednocześnie pielgrzymem na dzień koronacji był ks. Wiesław Wójcik TChr - dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Ks. Wiesław przesyła relację z tego wydarzenia i kilka fotografii.06.07.2009 - Szczecińskie „Serduszka” wróciły z Brazylii
Po prawie dwutygodniowym pobycie w Brazylii dziecięco-młodzieżowy zespół wokalny „Serduszka” z naszej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie wrócił do Polski. Był to jeden z najdalszych i najdłuższych wyjazdów grupy w historii istnienia zespołu i na pewno na długo zapadnie w pamięci i sercach małych śpiewaków. „Serduszka” odbywały podróż do Ameryki Południowej w jubileuszowym – dwudziestym roku istnienia zespołu, co też odczytały jako dar od Opatrzności za tyle lat służby Panu Bogu poprzez śpiew. Wizyta szczecińskiej grupy zbiegła się także z 140. rocznicą emigracji naszych rodaków na tamte ziemie. „Serduszka” przyjmowane były z wielkim entuzjazmem przez społeczność lokalną stanu Parana i posługujących tam naszych współbraci, którzy jak mówi opiekun zespołu ks. Mariusz Sokołowski TChr: „otwierali przed nami nie tylko drzwi swoich domów, plebani, ale i serca. Sami nie mając wiele, dzielili się owocami swojej pracy, uśmiechem (...) Miło było ponad 10 tys. km od domu słyszeć z ust potomków polskich emigrantów w języku ojczystym słowa: ‘Serdecznie witamy’, albo ‘jedźcie szczęśliwie’”. Zespół odwiedził w Brazylii: Kurytybę, Mallet, Rio Claro do Sul, Quedas do Iguacu, Foz do Iguacu, Virmond, Balsa Nova. Przebywał też dwa dni nad oceanem. „Chcemy podziękować - pisze ks. Mariusz - przede wszystkim Panu Bogu za ten czas, bezpieczną podróż, ale i całemu zarządowi prowincji południowoamerykańskiej naszego zgromadzenia i wszystkim parafiom za wspaniałe przyjęcie i wspólne uwielbianie Boga piosenką religijną na ziemi pod „Krzyżem Południa”. Niech przyjmą nasze podziękowania za pośrednictwem internetowej strony naszego zgromadzenia księża: ks. Zbigniew Minta, ks. Kazimierz Przegendza, ks. Alceu Zembruski, ks. Kazimierz Długosz, ks. Zdzisław Nabiałczyk, ks. Józef Poszwa, ks. Józef Wojnar, ks. Alojzy Laiman, ks. Paweł Piotrowski, ks. Piotr Poszwa. Bóg zapałać!”. Galeria zdjęć tutaj.04.07.2009 - Nowa strona Prowincji w USA i Kanadzie
Zapraszamy na nową stronę Prowincji Północnoamerykańskiej naszego zgromadzenia. Oprócz bieżących informacji o działalności Prowincji został opracowany dział codziennych rozważań oraz niedzielnych homilii. Strona pod adresem: www.tchr.org/usa.30.06.2009 - „Dzień świętego Władysława” - Święto węgierskiej Polonii
W dniu 27 czerwca w Budapeszcie odbyły się obchody „Dnia świętego Władysława”. Św. Władysław jest patronem osiadłej na Węgrzech Polonii. Rozpoczęła je Msza Święta w kościele polskim pw. „Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych” celebrowana przez biskupa diecezji w Székesfehérvár Nándora Takácsa w asyście ks. Leszka Kryży SChr - proboszcza polskiej parafii personalnej w Budapeszcie oraz ks. Marka Wojtonisa - lazarysty pełniącego posługę kapłańską na Węgrzech. Po Mszy odbył się piknik polonijny. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych zarówno Polski, jak i Węgier, organizacje polonijne i sama węgierska Polonia. Relację z tego wydarzenia i kilka zdjęć przesyła ks. proboszcz Leszek Kryża SChr.29.06.2009 - Aktualizacja Rocznika
W zakładce In Familia do pobrania uaktualniona wersja Rocznika Towarzystwa27.06.2009 - "Serduszka" w Brazylii
Szczeciński zespół dziecięco-młodzieżowy „Serduszka” odbywa swoją trasę koncertowa na terenie prowincji południowoamerykańskiej naszego zgromadzenia. Koncerty powiązane z celebracją Mszy św. odbywały się w: Mallet, Rio Claro, Virmond, Quedas do Iguacu i w dwóch parafiach w Kurytybie (św. Stanisława i św. Apostołów Piotra i Pawła). Koncerty "Serduszek" uświetniły obchody 140 rocznicy imigracji polskiej w Brazylii i przyjmowane były z wielkim entuzjazmem. Zespół powstał 20 lat temu i działa przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Aktualnie opiekunem jest ks. Mariusz Sokołowski TChr.25.06.2009 - Wieści z Hiszpanii
W środę, 17 czerwca w Alicante - w hiszpańskiej części prowincji francuskiej Towarzystwa Chrystusowego przedstawiciele naszego zgromadzenia: przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki, prowincjał ks. Jan Ciągło, wiceprowincjał ks. Czesław Piela oraz duszpasterz w Alicante ks. Jerzy Sowa, spotkali się z miejscowym biskupem Rafaelem Palmero. Spotkanie miało na celu przekazanie w ręce Towarzystwa Chrystusowego pierwszej parafii terytorialnej w Hiszpanii. Jest to nowa parafia pw. św. Piotra i Pawła w Torrevieja, w pięknym letniskowym miasteczku, leżącym na wybrzeżu Morza Śródziemnego - Costa Blanca. W tym stutysięcznym miasteczku mieszka więcej obcokrajowców niż Hiszpanów. W większości są to przybysze z Anglii i Skandynawii oraz nasi rodacy. Przekazanie chrystusowcom tej parafii jest niewątpliwie zasługą solidnej pracy naszych duszpasterzy w diecezji Alicante, a szczególnie nowego proboszcza ks. Jerzego Sowy.


23.06.2009 - Rekolekcje chrystusowców w Częstochowie
Wczoraj w naszym domu zakonnym w Częstochowie rozpoczęły się rekolekcje dla kapłanów i braci naszego zgromadzenia. Ćwiczenia duchowne, które potrwają do najbliższej soboty prowadzi w tym roku ks. Jerzy Błaszczyk SAC. Ojca rekolekcjonistę i współbraci polecamy modlitwie Czytelników kalendarium.22.06.2009 - Pielgrzymka Polaków do Neviges
Tradycyjnie w 3. niedzielę czerwca (21 czerwca br.) Polonia niemiecka pielgrzymowała do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Neviges. Już w sobotę przybyły do „westfalskiej Częstochowy” grupy przemierzające pątniczy szlak pieszo. Liczyły one prawie 1000 osób. U bram sanktuarium witał jest biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Marek Jędraszewski, który przewodniczył tegorocznej pielgrzymce. W niedzielę już od rana nowoczesną w swej formie architektonicznej bazylikę wypełnił tłum wiernych, głównie z Nadrenii-Westfalii.

Punktem centralnym uroczystości była koncelebrowana Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Marka, który też wygłosił homilię. Ostatnim akordem wspólnego pielgrzymowania była procesja na Górę Maryjną zakończona specjalnym nabożeństwem, które odprawił przełożony prowincji św. Józefa naszego zgromadzenia zakonnego ks. Jerzy Wieczorek SChr. Szacuje się, iż w tym roku w pielgrzymce uczestniczyło ok. 2,5 osób. Zdjęcia tutaj.21.06.2009 - Marianowska Droga Krzyżowa
W niedzielę 21 czerwca w kościele parafialnym w Marianowie odbyło się uroczyste otwarcie i pobłogosławienie „Marianowskiej Drogi Krzyżowej”. Jest to artystyczny projekt, w którym poszczególne stacje Męki Pańskiej malowali zaproszeni artyści malarze z Polski, Danii i Niemiec. Idea poszerzona została o artystów z dziedziny rzeźby, plakatu, filmu, fotografii i muzyki. W sumie 25 artystów. Pomysłodawcą jest prof. Andrzej Tomczak, dziekan Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Sam projekt i jego realizacja są owocem odbywających się już od 10 lat w Marianowie „plenerów malarskich”, które wspiera i uczestniczy w ich organizacji miejscowy proboszcz ks. Jan Dziduch TChr. Honorowy patronat nad „Marianowską Drogą Krzyżową” objął przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Tomasz Sielicki.

W uroczystości wzięli udział autorzy „Marianowskiej Drogi Krzyżowej”, wielu innych artystów, lokalne władze samorządowe, przedstawiciele środowiska akademickiego Szczecina i oczywiście marianowska wspólnota parafialna. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 Mszą Świętą, której przewodniczył i homilię wygłosił delegat przełożonego generalnego ks. Andrzej Orczykowski – sekretarz generalny Towarzystwa. Towarzyszyli mu w koncelebrze: ks. Jan Mazur – szczeciński duszpasterz środowisk twórczych i ks. Jan Hadalski TChr – dyrektor wydawnictwa „Hlondianum” i redaktor naczelny miesięcznika „Msza Święta”, które objęły patronat medialny nad tym przedsięwzięciem.

Po Mszy św. zaproszonych gości przywitał proboszcz parafii ks. Jan Dziduch. Przedstawił autorów poszczególnych stacji i wraz z inicjatorem idei Andrzejem Tomczakiem wręczył im pamiątkowe dyplomy-podziękowania. Następnie ks. Andrzej Orczykowski pobłogosławił stacje „Marianowskiej Drogi Krzyżowej”. Kolejnym punktem programu był recital gitarowy Janusza Strobela, któremu towarzyszyła śpiewem Anna Stankiewicz. Swoistym komentarzem przybliżającym sam pomysł i jego realizację był film Małgorzaty Prokop i Ireneusza Paczkowskiego pt. „Marianowska Droga Krzyżowa” oraz wystawa fotografii Wojciecha Baszterdy „Artyści Drogi” dokumentująca powstawanie dzieła. Prezentujemy poszczególne stacje „Marianowskiej Drogi Krzyżowej” oraz kilka zdjęć z uroczystości.19.06.2009 - Przekazanie dokumentów procesu. o. Posadzego do Kongregacji
Dzisiaj, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa i w dniu rozpoczęcia Roku Kapłańskiego postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego ks. dr Bogusław Kozioł złożył w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dokumentację diecezjalnego etapu procesu, który zakończył się 6 maja br. Przy przekazywaniu dokumentów byli obecni także: prokurator generalny Towarzystwa ks. Andrzej Duczkowski oraz ks. Tomasz Porzycki i ks. Marian Burniak. Kolejnym etapem procesu, już teraz rzymskiego, będzie zatwierdzenie nowego postulatora i oficjalne otwarcie przekazanej dokumentacji. Zachęcamy współbraci do modlitwy za przyczyną Sługi Bożego Ojca Ignacego.17.06.2009 - Uroczystości ku czci św. Ottona w Pyrzycach
Z racji przypadającej w tym roku 885. rocznicy chrztu Pyrzyc w dniach 13-14 czerwca br. w parafii św. Ottona w Pyrzycach odbyły się obchody upamiętniające to doniosłe wydarzenie z 1224 roku, które miało znaczący wpływ na kształtowanie się Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Relację z tego wydarzenia przesyła ks. Lesław Prebendowski. Kilka zdjęć tutaj.15.06.2009 - Pożegnanie misjonarzy w Domu Głównym
Dziś w Domu Głównym w Poznaniu o godz. 18.00 sprawowana była uroczysta Msza Święta, w czasie której współbracia wyjeżdżający w tym roku do pracy wśród Polonii otrzymali misyjne błogosławieństwo i otrzymali obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Posłania misjonarzy dokonał przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki, który skierował do nich specjalne słowo.

W tym roku 5 nowych chrystusowców podejmie posługę wśród Polonii: ks. Roman Kossakowski (Anglia), ks. Ryszard Sadecki (Anglia), ks. Krzysztof Sanda (Anglia), ks. Marek Siwicki (Niemcy), ks. Hubert Zasada (USA).11.06.2009 - Odznaczenie ks. Leszka Kryży w Budapeszcie
W dniu 9 czerwca w Ambasadzie RP w Budapeszcie nasz współbrat ks. Leszek Kryża SChr - proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Przyznane przez Prezydenta RP odznaczenie wręczyła pani Joanna Stempińska - Ambasador RP na Węgrzech. W uroczystości uczestniczyli wysocy dostojnicy kościelni z przedstawicielem Nuncjatury Apostolskiej na Węgrzech, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Tomasz Sielicki, wikariusz generalny ks. Krzysztof Grzelak, członkowie Rady Generalnej Towarzystwa oraz ks. prowincjał Jerzy Wieczorek, przedstawiciele rodziny ks. Leszka, Rada Parafialna, a także przedstawiciele organizacji polonijnych i samorządowych, polonijni seniorzy i media.

Pani Ambasador odczytując laudację podkreśliła miedzy innymi, że „ks. Leszek Kryża jest znakomitym kontynuatorem pracy duszpasterskiej swoich poprzedników. W nadzwyczajny sposób dba o rozwój duchowy zarówno społeczności polonijnej jak i Węgrów, którzy od lat uczęszczają do polskiego kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych - jedynego polskiego sanktuarium na Węgrzech, ale będącego również kościołem „pomocniczym parafialnemu” dla mieszkających w tej części dzielnicy Węgrów. (...) Był inicjatorem i motorem powstania chóru parafialnego św. Kingi, jest korespondentem Polskiej sekcji Radia Watykańskiego, regularnie współpracuje z mediami polonijnymi, a od 6 lat z inicjatywy ks. Leszka wydawany jest kwartalnik „Quo Vadis”. Bardzo wiele uwagi poświęca pracy z polonijnymi seniorami. Prawdziwym „oczkiem w głowie” ks. Proboszcza jest praca z dziećmi i młodzieżą. W kościele polskim prowadzi dziecięce Msze Święte, nadzoruje polonijnej katechezie, organizuje pielgrzymki, odwiedza polską szkołę, stowarzyszenia polonijne. W ostatnim czasie specjalną troską otaczał sprawy odnowy polichromii w kościele polskim, a jego przesłaniem jest jednanie Polaków skupionych wokół parafii - tego nadzwyczajnego skrawka Polski na węgierskiej ziemi". Kilka zdjęć.

W tym samym dniu po południu, w Budapeszcie odbyło się posiedzenie Rady Generalnej.09.06.2009 - Festyn dla dzieci w Binowie
W sobotę 6 czerwca w Binowie został po raz kolejny zorganizowany festyn dla dzieci z parafii prowadzonych przez księży chrystusowców na Pomorzu Zachodnim. W spotkaniu uczestniczyło około 200 dzieci z parafii: Chociwel, Stargard - św. Józef, Szczecin NSPJ, Szczecin Podjuchy i Szczecin Zdroje. O godz. 10.00 Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ekonom generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Karol Kozłowski. Po Mszy świętej wystąpił zespół dziecięco-młodzieżowy "Serduszka" działający przy parafii Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Później miały miejsce gry i zabawy zręcznościowe, sportowe, konkurs śpiewu, konkurs wiedzy liturgicznej. Były również tradycyjne kiełbaski i napoje. Na zwycięzców konkursów czekały cenne nagrody. W zmaganiach zwyciężyła parafia ze Stargardu. Spotkanie zorganizowały parafia w Szczecinie Podjuchach oraz Świetlica środowiskowa „Serduszka” ze Szczecina NSPJ. Galeria zdjęć tutaj.08.06.2009 - 20 lat pracy chrystusowców na Ukrainie
W dniach od 1 do 4 czerwca w Kamieńcu Podolskim odbyły się rekolekcje dla pracujących na Ukrainie współbraci. Prowadził je ks. Sławomir Burakowski TChr. Na zakończenie rekolekcji sprawowana była dziękczynna Msza św. za 20 lat pracy chrystusowców na Ukrainie. Eucharystii przewodniczył ks. bp. Leon Dubrawski - ordynariusz diecezji kamienieckiej. W rekolekcjach i uroczystościach uczestniczył także wikariusz generalny ks. Krzysztof Grzelak, który wręczył krzyż misyjny i ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej naszemu współbratu Vtaliiowi Guzowi pracującemu dotychczas w Mikołajewie, a posłanemu do pracy polonijnej w prowincji w Stanach Zjednoczonych. Uroczystości towarzyszyły słowa podziękowania i kwiaty od wspólnot parafialnych za minione lata pracy. Kilka zdjęć tutaj.

Pierwsze okresowe wyjazdy chrystusowców do pomocy duszpasterskiej na Ukrainę (jeszcze w ramach Związku Radzieckiego) datują się już od roku 1987. Natomiast od roku 1989 możemy mówić o stałym pobycie naszych współbraci i pracy w kościele lokalnym. Pionierami w tym dziele są: ks. Roman Twaróg i ks. Jarosław Giżycki. Karta jaką zapisali chrystusowcy w minionych dwudziestu latach swojej obecności na Ukrainie jest obszerna i można z niej wyczytać wielką ofiarność i poświęcenie wielu naszych współbraci w umacnianiu wspólnoty Kościoła katolickiego na tych terenach po komunistycznym zniewoleniu. Obecnie na Ukrainie pracuje dziewięciu chrystusowców w pięciu ośrodkach duszpasterskich: Kamieniec Podolski (2), Donieck, Mikołajew, Wołoczysk. Największy z nich jest w Kamieńcu Podolskim. Jest to parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie proboszczem jest ks. Jezrzy Molewski. Natomiast ks. Roman Twaróg jest proboszczem parafii katedralnej w Kamieńcu.08.06.2009 - Jubileusz 40-lecia kapłaństwa ks. F. Gałdysia
W dniu 6. czerwca o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Świętego Władysława w Subotnikach (Białoruś) proboszcz ks. Franciszek Gałdyś TChr sprawował uroczystą Mszę św. dziękczynną za 40 lat swojej posługi kapłańskiej. Jubileusz zgromadził w świątyni parafialnej bardzo wielu parafian z Subotnik, Żemosławia i okolicznych wiosek, gdzie obecnie posługuje ks. Franciszek, jak również delegacje z parafii Gieraniony, gdzie dostojny jubilat był proboszczem w 1996 roku. Mszę św. koncelebrowali wszyscy księża chrystusowcy pracujący na Białorusi i księża z dekanatu Iwiejskiego wraz z ks. dziekanem Janem Gaweckim, który wygłosił homilię. Po Eucharystii ks. Maciej Szmytowski - przełożony regionalny chrystusowców na Białorusi - odczytał życzenia wikariusza generalnego ks. Krzysztofa Grzelaka i złożył osobiste życzenia ks. Franciszkowi. Następnie ustawił się do składania życzeń długi szpaler przedstawicieli wszystkich grup parafialnych i organizacji państwowych. Wzruszony taką atmosferą życzliwości i miłości ks. Franciszek wszystkim serdecznie podziękował i poprosił o modlitwę w jego intencji.04.06.2009 - Nowy koordynator Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii
Po 30. letnim kierowaniu Polską Misją Katolicką w Brazylii przez ks. Benedykta Grzymkowskiego TChr nowym rektorem został mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski nasz współbrat ks. dr Zdzisław Malczewski TChr. Nominacja ta została potwierdzona przez Radę Główną Krajowej Konferencji Episkopatu Brazylii (CNBB). Księdzu Zdzisławowi gratulujemy i życzymy wiele Bożego światła. Więcej informacji tutaj.04.06.2009 - Dekret Penitencjarii o odpustach na Rok Kapłaństwa
Za dwa tygodnie, 19 czerwca rozpocznie się w Kościele Rok Kapłaństwa ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. Z tej okazji Penitencjaria Apostolska wydała dekret o odpustach związanych z obchodami tego Roku. Polskie tłumaczenie tego dekretu ukazało się w czerwcowym numerze naszego miesięcznika Msza Święta.04.06.2009 - Msza wielojęzyczna w Bonn
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 31. maja o godz. 11.00 w kościele św. Jana Chrzciciela i Piotra w Bonn z inicjatywy ks. Teodora Puszcza SChr – proboszcza Polskiej Misji Katolickiej w Bonn i przedstawiciela Katolickiego Duszpasterstwa Międzynarodowego (Internationale Kath. Seelsorge) dla rejonu Bonn w Archidiecezji Kolońskiej, odbyła się po raz pierwszy wspólna uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bpa Heinera Kocha z Kolonii, w której wzięli udział wierni z 10 grup językowych osiedlonych w Bonn i w południowym rejonie archidiecezji. Szesnastu księży koncelebransów otoczyło ołtarz z biskupem i dwoma diakonami. Około 700 wiernych wypełniło piękny neogotycki kościół w Bonn. Stali się oni w tym momencie przedstawicielami ponad 20000 katolików z ponad 30 krajów. W 10 językach (chińskim, angielskim, francuskim, chorwackim, włoskim, filipińskim, polskim, portugalskim, hiszpańskim i węgierskim) rozbrzmiewały czytania biblijne, śpiewy i prośby modlitwy powszechnej. Po uroczystości w kościele goście spotkali się jeszcze w salach parafialnych obok kościoła przy zaproponowanych napojach, aby porozmawiać i nawiązać nowe kontakty. Galeria zdjęć. Przy okazji zapraszamy na stroną internetową Polskiej Misji Katolickiej w Bonn.04.06.2009 - Wieści z Southampton (Anglia)
W sobotę 30. maja na terenie St. Mary’s College w Southampton po raz pierwszy odbył się Polski Festyn Parafialny zorganizowany przez chrystusowców prowadzących Lokalną Polską Misję Katolicką w Southampton. Uczestniczyło w nim ok. 1000 Polaków zamieszkujących okolice Southampton. Było mnóstwo atrakcji dla najmłodszych z okazji bliskości ich święta, ale również dorośli uczestniczyli w zabawach, loteriach i tańcach. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Karpaty” działający przy Polskiej Parafii, oraz dwa zespoły: „Leseq, Ryslav i Piahu” i „Johnnie Worker” – przedstawiciele najmłodszej Polonii Southampton. Całość prowadził Michał Jeleń – polski prezenter radia Unity 101.1. Ponadto odbyły się dwa mecze piłki nożnej: dziecięcy i dorosłych. Nie zabrakło kiełbasek i kaszanki z grilla, napojów, słodyczy, itp. Po pikniku odbyła się zabawa parafialna, w której uczestniczyło ok. 200 osób. Kilka zdjęć z festynu tutaj. Więcej informacji na stronie parafii w Southampton.29.05.2009 - Srebrny jubileusz kapłaństwa w Domu Głównym
Dzisiaj w kaplicy Domu Głównego w Poznaniu jubileusz 25-lecia kapłaństwa celebrowali nasi współbracia wyświęceni w 1984 r.: ks. Zbigniew Kutnik (proboszcz w Ziębicach), ks. Bogdan Molenda (rektor seminarium), ks. Adam Staszczak (proboszcz w sanktuarium NSPJ w Szczecinie) i ks. Andrzej Zuziak (prowincjał w Anglii). Porannej Mszy Świętej przewodniczył ks. Andrzej Zuziak. Wikariusz generalny ks. Krzysztof Grzelak wygłosił homilię, a na zakończenie Mszy wręczył Jubilatom błogosławieństwa Ojca Świętego. Słowa podziękowania i kilka osobistych refleksji padły z ust ks. Adama Staszczaka.27.05.2009 - Prymicje w Domu Głównym
Neoprezbiterzy sprawowali dziś rano w kaplicy seminaryjnej prymicyjną Mszę Świętą dla mieszkańców domu i seminarium dziękując Panu Bogu za dar powołania i tym wszystkim, wśród których przez sześć lat to powołanie się rozwijało. Przewodniczył jej ks. Łukasz Przewieślik a homilię wygłosił rektor seminarium ks. dr Bogdan Molenda. O godz. 17.00 neoprezbiterzy sprawowali Eucharystię dla przyjaciół i dobroczyńców naszego zgromadzenia. Przewodniczył ks. Karol Rogasik, homilię wygłosił ks. Teodor Puszcz – chrystusowiec pracujący w Niemczech. Jutro neoprezbiterzy sprawować będą prymicyjne Msze św. w Nowicjacie, w naszych domach zakonnych w Puszczykowie i Ziębicach, u Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla w Morasku i Sióstr Wspólnej Pracy w Poznaniu. W piątek natomiast swoje dziękczynienie złożą u stóp Matki Bożej na Jasnej Górze.26.05.2009 - Święcenia prezbiteratu i diakonatu w Towarzystwie
W bazylice archikatedralnej w Poznaniu odbyły się dzisiaj święcenia prezbiteratu i diakonatu młodych chrystusowców. Sześciu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie oraz dziesięciu kleryków V roku zostało ustanowionych diakonami. Uroczystości przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Zdzisław Fortuniak. W koncelebrze wzięli udział przełożeni Towarzystwa Chrystusowego z księdzem generałem Tomaszem Sielickim na czele, zarządem generalnym i prowincjałami z Anglii, Australii, Francji, wielu współbraci chrystusowców z różnych stron świata, proboszczowie rodzinnych parafii i wielu innych kapłanów związanych więzami krwi i przyjaźni z przyjmującymi święcenia. Obecni byli oczywiście ich rodzice, krewni i przyjaciele, siostry zakonne, bracia zakonni, klerycy i nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego. Cieszyliśmy się także obecnością Eleni, która podczas uroczystości zaśpiewała Ave Maria. Nowo wyświęconych prezbiterów i diakonów chrystusowców polecamy modlitwie Czytelników kalendarium. Galeria zdjęć.25.05.2009 - Jubileusze i rocznice święceń kapłańskich chrystusowców
Maj wypełniony jest rocznicami i jubileuszami kapłańskimi. Nasi współbracia w różnych częściach świata, ,tam gdzie posługują wśród Polonii, dziękują Panu Bogu za dar zakonnego i kapłańskiego powołania.

Dnia 23 maja w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski w Marayong (Australia) odbyła się uroczystość 50-lecia kapłaństwa trzech księży chrystusowców: ks. Zbigniewa Pajdaka, ks. Józefa Kołodzieja i ks. Franciszka Ferugi. Jubileuszowej Mszy Świętej przewodniczył ks. Henryk Zasiura - wiceprowincjał księży chrystusowców w Australii i Nowej Zelandii, a wraz z nim uroczystą koncelebrę sprawowali zacni Jubilaci oraz wielu gości z Rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii ks. Wiesławem Słowikiem na czele. Pani Zofia Kosakowska przesyła relację z tej uroczystości i kilka zdjęć.

W niedzielę 24 maja w Domu Głównym w Poznaniu jubileusz 25-lecia kapłaństwa przeżywał Rektor seminarium ks. Bogdan Molenda. O 10.30 we wspólnocie seminarium i mieszkańców Domu Głównego sprawował dziękczynną Eucharystię.

Tego samego dnia o godz. 10.00 w Szczecinie w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa dar kapłaństwa w 25. rocznicę święceń dziękował Proboszcz-Kustosz Sanktuarium ks. Adam Staszczak. Homilię wygłosił przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Tomasz Sielicki. Obecny był także wikariusz generalny ks. Krzysztof Grzelak. Wśród 17 koncelebransów obok współbraci chrystusowców byli też kapłani dekanatu Szczecin-Śródmieście. Na uroczystą Mszę przybyli także przyjaciele i znajomi Jubilata. Podczas Mszy św. nie zabrakło podkreślenia Złotego Jubileuszu obecnego przy ołtarzu ks. Mieczysława Maja, który swoją jubileuszową Mszę sprawować będzie 21 czerwca. Kilka zdjęć tutaj.

W Ziębicach o godz. 18.00 srebrny jubileusz kapłaństwa celebrował tamtejszy proboszcz ks. Zbigniew Kutnik. Razem z Jubilatem dziękczynną Eucharystię sprawowali m.in. wikariusz generalny Towarzystwa ks. Krzysztof Grzelak, który wygłosił homilię, oraz ekonom generalny ks. Karol Kozłowski, sekretarz generalny ks. Andrzej Orczykowski, dziekan dekanatu Ziębice ks. Bogusław Konopka.

Z kolei w poniedziałek 25 maja przy ołtarzu w kaplicy Domu Głównego w Poznaniu stanęli kapłani z 40-letnim stażem: ks. Jerzy Chorzempa (Francja) i ks. Zygmunt Ostrowski (USA). W otoczeniu współbraci kapłanów i kleryków składali Panu Bogu swoje dziękczynienie. Homilię wygłosił ks. Generał.22.05.2009 - Wyróżnienie dla ks. Leszka Kryży
Pracujący od wielu lat w Budapeszcie nasz współbrat ks. Leszek Kryża TChr został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi na rzecz krzewienia polskości na Węgrzech i wkład w zachowanie tożsamości Polaków tam mieszkających poprzez działalność duszpasterską. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbędzie się 9 czerwca br. w siedzibie Ambasady RP w Budapeszcie. Księdzu Leszkowi gratulujemy.21.05.2009 - Zaproszenie na Górę Tabor
Zapraszamy na Spotkanie Młodzieży Chrystusa GÓRA TABOR 2009. Już po raz siódmy młodzież z całej Polski, a szczególnie z parafii prowadzonych przez chrystusowców, przyjedzie w dniach 02-05 lipca do Władysławowa, by tam spędzić cztery dni w atmosferze radości i modlitwy. Hasłem tegorocznego spotkania są słowa św. Pawła: „o to się trudzimy, o to walczymy”. Jest to wezwanie do walki, do niepoddawania się w zdobywaniu wyżyn ŚWIĘTOŚCI!!! Więcej informacji na stronie www.goratabor.pl.20.05.2009 - Awaria serwera usunięta
Serwer pocztowy TChr jest już sprawny. Można wysyłać i odbierać wiadomości. W razie ewentualnych problemów bądź utraconych danych prosimy o kontakt z administratorem sieci.19.05.2009 - Uwaga! Awaria serwera pocztowego
Wczoraj nastąpiło uszkodzenie serwera pocztowego TChr. W tej chwili nie ma możliwości wysyłania ani odbierania poczty z adresu tchr.org. Wszystkich użytkowników prosimy o cierpliwość. Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii.16.05.2009 - Złoty Jubileusz kapłaństwa naszych współbraci
Dziś w Domu Głównym Towarzystwa w Poznaniu odbyła się uroczystość 50-lecia kapłaństwa naszych Współbraci. O godz. 11.00 uroczystą dziękczynną Eucharystię wraz z Jubilatami sprawował przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki oraz mieszkańcy Domu Głównego z ks. superiorem Andrzejem Sołopą obchodzącym swoje imieniny i 20-tą rocznicę święceń oraz współbracia z naszego domu w Puszczykowie. Eucharystii przewodniczył ks. Benedykt Grzymkowski - rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii. Obok niego stanęli koledzy jubilaci: ks. Jan Bojda (Francja), ks. Zenon Gąsiorowski (Ziębice), ks. Michał Kamiński (Puszczykowo), ks. Jan Kwidziński (Ziębice), ks. Czesław Lesiak (Szczecin), ks. Mieczysław Maj (Szczecin), ks. Władysław Szyngiera (Puszczykowo). Na uroczystość nie mogli przybyć: ks. bp Stanisław Stefanek (ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej), ks. Franciszek Feruga (Australia), ks. Stanisław Jamróg (Brazylia), ks. Józef Kołodziej (Australia), ks. Zbigniew Pajdak (Australia). Jubilatów otoczyli modlitwą i życzliwością współbracia chrystusowcy, zaprzyjaźnieni kapłani oraz rodziny i przyjaciele. Przełożony Generalny wygłosił homilię i wręczył Jubilatom pamiątkowe krzyże oraz błogosławieństwa od Ojca Świętego. Na zakończenie słowa wdzięczności wypowiedział ks. Michał Kamiński (koordynator uroczystości). W niedzielę 17 maja Jubilaci będą sprawować Mszę Świętą o godzinie 14.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, a 18 maja rano odprawią Mszę Świętą w kaplicy naszego domu zakonnego w Częstochowie. Współbraci i wszystkich Czytelników kalendarium zapraszamy do duchowej łączności i modlitwy w intencji naszych Złotych Jubilatów. Galeria zdjęć tutaj.15.05.2009 - Uroczystości w Szadłowicach
Dnia 14 maja w parafii pw. św. Bartłomieja w Szadłowicach będącej parafią chrztu Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego odbyło się uroczyste dziękczynienie za zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego. Uroczystej Mszy św. o godz. 17.00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Henryk Muszyński, Metropolita Gnieźnieński. Na zaproszenie miejscowego proboszcza ks. Ireneusza Oliwkowskiego w uroczystościach wzięli udział: ks. Tomasz Sielicki SChr - Przełożony Generalny, ks. Bogusław Kozioł SChr – Postulator, ks. Andrzej Orczykowski SChr - Sekretarz Generalny, księża z dekanatu Gniewkowo na czele z ks. dziekanem Jerzym Nowakiem, księża pochodzący z parafii Szadłowice, siostry Misjonarki Chrystusa Króla z s. Ewą Kaczmarek - Wikarią Generalną, s. Lidią Nowak - Sekretarką Generalną, s. Dorotą Galewską - Ekonomką Generalną, władze samorządowe gminy Gniewkowo oraz Inowrocławia z p. Januszem Kozłowskim - Przewodniczącym Rady Miejskiej i p. Adamem Roszakiem - Burmistrzem Gniewkowa oraz licznie zgromadzeni parafianie z Szadłowic.

Po zakończonej Eucharystii przewodniczący Rady Miejskiej Gniewkowa, na terenie której to gminy leżą Szadłowice, odczytał uchwałę z dnia 28 kwietnia 2009 o nadaniu pośmiertnie ks. Ignacemu Posadzemu tytułu "Honorowego Obywatela gminy Gniewkowo". Ksiądz Arcybiskup odsłonił i pobłogosławił tablicę zamieszczoną w kościele upamiętniającą to wydarzenie.

Uroczystości poprzedziło trzydniowe (10-12 maja) duchowe przygotowanie parafii poprowadzone przez postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. Bogusława Kozioła.

Galeria zdjęć z uroczystości tutaj. Więcej informacji o Słudze Bożym i procesie beatyfikacyjnym na stronie www.tchr.org/Posadzy.13.05.2009 - Formacyjne spotkanie księży wikariuszy
W Domu Głównym w Poznaniu rozpoczęło się dziś dwudniowe formacyjne spotkanie księży wikariuszy z naszego zgromadzenia poświęcone problematyce pracy z młodzieżą. W spotkaniu bierze udział 16 kapłanów. W programie m.in. warsztaty „Dynamika małej grupy – praca nad tekstem biblijnym” (s. Joanna Chudzik RSCJ), wykłady: „Rola kapłana w pomocy rozwoju duchowego młodego człowieka” (p. Wiesława Machalica, psycholog i terapeuta), „Wpływ literatury na młodego człowieka – Harry Potter pod światło” (p. Małgorzata Nawrocka, pisarka). Nie zabraknie oczywiście modlitwy, rozmów z przełożonymi i wspólnego braterskiego spotkania.12.05.2009 - Pielgrzymka Polaków do Matki Bożej w Kevelaer (Niemcy)
W sobotę 2 maja 2009 r. miała miejsce tradycyjna pielgrzymka Polaków do sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych do Kevelaer (jest to drugie co do wielkości maryjne miejsce pielgrzymkowe w Niemczech). Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki, odbywającej się w roku św. Pawła, były słowa „wiem, Komu zawierzyłem”. Uroczystej Eucharystii w Bazylice Mariackiej przewodniczył i homilię wygłosił Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Tomasz Sielicki. Ks. Generał przewodniczył także popołudniowemu nabożeństwu majowemu. Pielgrzymka ta zgromadziła liczne grono kapłanów (przede wszystkim chrystusowców), osób konsekrowanych a także prawie tysięczną rzeszę pielgrzymów z różnych ośrodków polonijnych z Niemiec i Holandii, a także z Polski. Bezpośrednim organizatorem pielgrzymki jest Polska Misja Katolicka Niederrhein. Kilka zdjęć tutaj.11.05.2009 - Jubileusz 25-lecia obecności chrystusowców w Mórkowie
W niedzielę 10 maja 2009 r., w Mórkowie koło Leszna odbyły się uroczystości jubileuszowe zorganizowane przez Nowicjat chrystusowców z okazji 25-lecia obecności Towarzystwa Chrystusowego na ziemi leszczyńskiej. Od 1 maja 1984 r. w rozbudowanym i przystosowanym do zakonnych potrzeb szlacheckim dworku mieści się Nowicjat Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się dziękczynną Mszą Świętą sprawowaną na dziedzińcu nowicjackiego domu, której przewodniczył i homilię wygłosił Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Tomasz Sielicki. Obecni byli także Wikariusz Generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztof Grzelak, poprzedni Magistrowie Nowicjatu: ks. Stanisław Brzostek i ks. Adam Staszczak oraz wielu innych księży chrystusowców, a także przedstawiciele miejscowego duchowieństwa, m.in. dziekan dekanatu leszczyńskiego ks. prałat Jan Majchrzak, dziekan dekanatu święciechowskiego ks. Czesław Kołodziej i proboszcz parafii w Mórkowie ks. Romuald Turbański. Na uroczystość przybyli również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Starosta Powiatu Leszczyńskiego p. Krzysztof Benedykt Piwoński, Prezydent Miasta Leszna p. Tomasza Malepszy, Wójt Gminy Lipno p. Janusz Chodorowski. Nie zabrakło pracowników służby zdrowia (z których życzliwości od lat korzystaja nowicjusze) na czele z dyrektorem szpitala w Lesznie p. Tomaszem Stroińskim oraz właścicielami Leszczyńskiego Centrum Medycznego "Ventriculus" Teresą i Ryszardem Baranowskimi. Licznie zgromadzonych gości przywitał Magister Nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego ks. Jerzy Senderek.

Po Mszy świętej odbył się pełen atrakcji rodzinny festyn, podczas którego każdy z uczestników mógł znaleźć „coś dla siebie”.

Uroczystości jubileuszowe zakończyły się koncertem Eleni w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lipnie, podczas którego Przełożony Generalny ks. Tomasz Sielicki uhonorował przyjaciół i dobrodziejów Nowicjatu pamiątkowym medalem i dyplomem.

Zachęcamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia oraz obejrzenia galerii zdjęć.08.05.2009 - Modlitwa o powołania w parafiach chrystusowców
„Żniwo wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, aby wyprawił robotników na żniwo swoje” (Łk 10,2).

Podczas ostatniego zjazdu przełożonych i wychowawców naszego zgromadzenia omówiono projekt zorganizowania w parafiach prowadzonych przez chrystusowców w Polsce dni modlitw o powołania kapłańskie i zakonne do naszego Towarzystwa. Każda parafia w wyznaczonym dniu (od 11 maja do 6 czerwca) podejmie całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu, a jedna z Mszy Świętych sprawowana będzie w intencji powołań. Szczegółowy program dnia modlitwy opracowują poszczególne wspólnoty parafialne. Promotor powołań przygotował na tę okoliczność specjalne materiały, które zostały rozesłane do parafii. Zachęcamy także wszystkich Przyjaciół Towarzystwa i Czytelników naszego kalendarium do włączenia się w tę modlitwę bez względu na miejsce zamieszkania.07.05.2009 - Szczecińskie „Serduszka” we Władysławowie
3 maja we Władysławowie dwa zespoły muzyczne prowadzone przez księży chrystusowców: „Serduszka” ze Szczecina i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Władysławowa wykonały w kościele parafialnym uroczysty koncert patriotyczny z okazji 218. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uroczystości NMP Królowej Polski.

Pobyt szczecińskiego zespołu we Władysławowie zbiegł się ze smutnym wydarzeniem zaginięcia na morzu kutra WŁA 127 i jego załogi (wśród zaginionych są krewni ks. Wojciecha Necla TChr). To przykre wydarzenie skłoniło i „Serduszka” i Orkiestrę, by wspomniany koncert zadedykować załodze kutra i ich rodzinom. Koncert zgromadził około 400 osób. „Serduszka” jako wyraz pamięci o rybakach zaginionych na morzu udały się pod krzyż przy porcie upamiętniający tych, co nie wrócili z morza. Tam mali śpiewacy odmówili modlitwę i zapalili pięć zniczy ku czci zaginionych ludzi morza. Mała galeria zdjęć.06.05.2009 - Zakończenie diecezjalnego etapu procesu ojca Ignacego Posadzego
Dnia 6 maja w bazylice archikatedralnej w Poznaniu odbyło się uroczyste zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego – współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i założyciela Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla.

Ostatnia sesja w procesie beatyfikacyjnym rozpoczęła się o godz. 11.00. Poprzedziło ją kilkunastominutowe wprowadzenie Postulatora procesu ks. dra Bogusława Kozioła TChr, który przybliżył zgromadzonym osobę o. Ignacego Posadzego. Sesji przewodniczył metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki, a poprowadził ją i opatrzył komentarzem o. Gabriel Bartoszewski OFM Cap. – Promotor Sprawiedliwości w procesie. W ramach sesji ks. dr Rafał Pajszczyk, Delegat Biskupa w procesie, złożył relację z przebiegu prac procesowych. Następnie Notariusze: ks. Andrzej Orczykowski TChr i s. Lidia Nowak MChR przedstawili akta procesu Księdzu Arcybiskupowi. Po złożeniu wymaganych prawem przysiąg i podpisów oraz opieczętowaniu dokumentów ks. Arcybiskup ogłosił dekret o zamknięciu postępowania diecezjalnego i przekazaniu akt procesowych (19 tomów) do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

Po zakończeniu sesji rozpoczęła się uroczysta Msza Święta dziękczynna z prośbą o beatyfikację Sługi Bożego pod przewodnictwem JE ks. abpa Stanisława Gądeckiego. W koncelebrze wzięli udział: wywodzący się z Towarzystwa Chrystusowego biskup łomżyński Stanisław Stefanek, arcybiskup senior Juliusz Paetz, który w 2001 r. rozpoczął proces beatyfikacyjny, biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek, Zdzisław Fortuniak i Marek Jędraszewski, zarząd i przełożeni Towarzystwa Chrystusowego z generałem zgromadzenia ks. Tomaszem Sielickim na czele, wielu chrystusowców przybyłych z kraju i z zagranicy oraz inni kapłani diecezjalni i zakonni związani z osobą o. Ignacego. Wśród uczestników uroczystości spore grono stanowiły Siostry Misjonarki Chrystusa Króla z matką generalną Edytą Rychel. Zauważyć należy także obecność rodziny Sługi Bożego oraz licznej delegacji z parafii w Szadłowicach, gdzie urodził się ks. Posadzy. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele kapituły metropolitalnej oraz bracia zakonni, klerycy i nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego i inni goście.

Metropolita poznański w homilii mówił m.in., że „wyniesienie tego kapłana do chwały ołtarzy będzie jeszcze jednym wyraźnym znakiem troski Kościoła o zbawienie każdego człowieka, a w szczególności każdego polskiego emigranta, który bardzo często znalazł chleb, ale zagubił swoją duszę. […] Widzimy w nim ojca szukającego polskiego emigranta na wszystkich kontynentach; przełożonego, który rozpalał serca swoich współbraci do pełnego oddania się posłudze kapłańskiej i zakonnej; kapłana, który przykładem własnego życia uczył modlitwy i nią obdarzał”.

Z kolei przełożony generalny chrystusowców ks. Tomasz Sielicki w słowie kończącym uroczystość mówił, że „to dziękczynienie skierowane jest przede wszystkim do samego Boga, źródła wszelkiej świętości, który nam pozwolił korzystać i ubogacać się łaskami, jakie przez życie i posługę o. Ignacego spłynęły na Kościół poznański, polski, powszechny, na naszą wspólnotę zakonną Towarzystwa Chrystusowego, na wspólnotę Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla i na milionowe rzesze Polaków-emigrantów”. Wyraził pragnienie, by wyniesienie do chwały ołtarzy o. Ignacego jak „najszybciej zrealizowało się Ad Maiorem Dei Gloriam, ku pożytkowi Kościoła, dla duchowego dobra szerokich rzesz emigracyjnych, którym o. Ignacy z Bożego powołania i planu poświęcił swoje całe życie”.

Przywitanie zgromadzonych przez Przełożonego Generalnego (mp3) – 1MB
Homilia ks. abpa Stanisława Gądeckiego (mp3) – 8MB
Galeria zdjęć
Zyciorys i Kalendarium ojca I. Posadzego
Film o źyciu i dziele o. I. Posadzego.

04.05.2009 - Rekolekcje kapłańskie w Anglii
W dniach 20-23 kwietnia w Domu Rekolekcyjnym Księży Marianów w Fawley Court (Henley) odbyły sie doroczne ćwiczenia duchowne współbraci Prowincji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Obecni byli chrystusowcy posługujący w ramach Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, Irlandii Północnej, Szkocji i Islandii. Rekolekcje prowadził ks. prof. UAM dr hab. Bernard Kołodziej SChr.
Konferencje poruszały najważniejsze aspekty życia kapłańskiego i zakonnego w duchu Towarzystwa Chrystusowego. Był czas na modlitwę, wspólne dzielenie się przeżywanymi treściami, pogłębienie i utrwalenie wiedzy o naszym zgromadzeniu i jego założycielu. W czasie rekolekcji była także okazja uczczenia współbraci, którzy w tych dniach świętowali swoje imieniny. Kilka zdjęć tutaj.02.05.2009 - 80 lat polskiej społeczności w Águia Branca (Brazylia)
Społeczność polonijna w Águia Branca w brazylijskim stanie Espírito Santo świętuje rocznicę 140. lat polskiej emigracji w Brazylii i 80. lat polskiej kolonizacji w Águia Branca. Duszpasterstwo w parafii św. Józefa w Águia Branca od 2003 r. prowadzi Towarzystwo Chrystusowe. Obecnie proboszczem jest ks. Zbigniew Czerniak.
W ramach obchodów 2 maja odbyło się sympozjum naukowe na temat: „Polacy w Brazylii: dziedzictwo i wyzwania”. Jednym z organizatorów była redakcja czasopisma studiów polsko-brazylijskich „Projeções”. Redaktor naczelny ks. dr Zdzisław Malczewski TChr wygłosił referat pt. „Polonia w Orle Białym współcześnie. Analiza przeprowadzonych badań”. Przełożony Generalny z tej okazji przesłał uczestnikom specjalne pismo. Do pobrania tekst referatu i program sympozjum oraz obszerna relacja ze spotkania autorstwa ks. Zdzisława Malczewskiego TChr. Do obejrzenia galeria zdjęć.28.04.2009 - Pogrzeb śp Józefa Minty
Uroczystości pogrzebowe śp. Józefa Minty odbędą się we czwartek 30 kwietnia w Poznaniu. Msza św. rozpocznie się o godz. 10.00 w parafii pw. Św. Anny na Łazarzu w Poznaniu (róg ul. Matejki i ul. Limanowskiego 13). Obrzędy pogrzebu o godz. 11.30 na cmentarzu na Górczynie. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie.28.04.2009 - Zmarł tato ks. Zbigniewa Minty
Wczoraj po ciężkiej chorobie zmarł śp. Józef Minta, tato naszego współbrata ks. Zbigniewa prowincjała w Brazylii. Szczegóły dotyczące pogrzebu są ustalane. RIP!26.04.2009 - Błogosławieństwo misjonarzy w Gnieźnie
Dziś podczas uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk pobłogosławił i nałożył krzyże misyjne 44 duchownym i 1 osobie świeckiej mającym wyjechać na misje. W tym gronie było 5 chrystusowców, którzy za kilka miesięcy podejmą posługę wśród Polonii: ks. Roman Kossakowski (Anglia), ks. Ryszard Sadecki (Anglia), ks. Krzysztof Sanda (Anglia), ks. Marek Siwicki (Niemcy), ks. Hubert Zasada (USA).Kilka zdjęć z uroczystości tutaj.25.04.2009 - Rekolekcje kapłańskie w Australii
W atmosferze przygotowań do celebrowania jubileuszu 50. lecia pracy chrystusowców w Australii i Nowej Zelandii w Domu Prowincjalnym Towarzystwa Chrystusowego w Canberra w dniach 20-24 kwietnia odbyły się rekolekcje dla kapłanów z Prowincji pw. Świętej Rodziny. Tegoroczne ćwiczenia duchowne prowadził o. Bernard Morawski OFMCap, wieloletni misjonarz w Ameryce Południowej obecnie pracujący w Melbourne. W czasie rozważań i modlitwy celebrowano jubileusze i rocznice święceń kapłańskich współbraci. Księża: Franciszek Feruga, Józef Kołodziej i Zbigniew Pajdak obchodzą w tym roku złoty jubileusz kapłaństwa, ks. Henryk Zasiura - 15 lat kapłaństwa oraz ks. Artur Botur - 10 lat kapłaństwa. Wymienieni współbracia przewodniczyli w poszczególne dni Eucharystii. Zdjęcia w kronice prowincji australijskiej.24.04.2009 - Rekolekcje chrystusowców pracujących w Brazylii
Od 22 do 28 kwietnia kapłani Towarzystwa Chrystusowego z prowincji Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii odbywają swoje doroczne rekolekcje zakonne we Florianopolis (stolica stanu Santa Catarina). Przewodnikiem duchowym w ćwiczeniach rekolekcyjnych jest rektor naszego seminarium ks. dr Bogdan Molenda TChr. Rekolekcjonista swoje rozważania oparł na tekstach św. Pawła. W rekolekcjach bierze udział grupa 36 kapłanów. Uczestnicy rekolekcji polecają się modlitwie.22.04.2009 - Poświęcenie kościoła Bożego Miłosierdzia w Lombard (USA)
W Niedzielę Miłosierdzia 19 kwietnia ks. bp Jeseph Imesch z Joliet dokonał poświęcenia ołtarza i kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Lombard (USA/Chicago), gdzie posługują księża chrystusowcy. W uroczystości wzięli udział: prowincjał chrystusowców w USA i Kanadzie ks. Paweł Bandurski, ekonom prowincji Zygmunt Ostrowski, ks. Jacek Wesołowski - poprzedni wikariusz w Misji, o. Błażej Karas OFM, który posługiwał polskiej wspólnocie w Lombard przed objęciem placówki przez chrystusowców. Byli też obecni lokalni kapłani diecezjalni, związani z Misją Bożego Miłosierdzia w Lombard przez doraźną pomoc duszpasterską i oczywiście licznie przybyli parafianie i goście. Chór parafialny, orkiestra dęta i przedstawiciele wszystkich grup i organizacji działających przy parafii przyczynili się do zorganizowania i uświetnienia tej uroczystości. Świątynia została otwarta dla kultu w Niedzielę Palmową 2008 r. Jednak wówczas nie było jeszcze kamiennego ołtarza i innych marmurowych elementów wyposażenia kościoła, które z opóźnieniem dotarły z Polski. Aktualnie w parafii posługuje trzech chrystusowców: dyrektor Misji - ks. Adam Bobola i dwóch asystentów - ks. Rafał Dyguła i ks. Tomasz Ludwicki, a pomaga im Misjonarka Chrystusa Króla s. Iwona Borońska. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości a także na internetową stronę parafii.20.04.2009 - V ogólnopolski konkurs wiedzy o kard. A. Hlondzie
Pomorski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Gdańsku i Akcja Katolicka OP parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi już po raz V organizują ogólnopolski konkurs wiedzy o kard. Auguście Hlondzie: „Prymas Polski kard. August Hlond Bogu i Ojczyźnie”.

W Konkursie mogą brać udział uczniowie szkół średnich, młodzież pracująca, młodzież akademicka, klerycy seminariów duchownych, nauczyciele, wychowawcy i wszyscy, którzy pragną poznawać życie i działalność kard. Augusta Hlonda. Zachęcając do wzięcia udziału w konkursie oraz do propagowania tej idei zamieszczamy szczegóły dotyczące prac konkursowych i regulamin oraz inne materiały pomocne w propagowaniu tej inicjatywy.20.04.2009 - Rozbudowa domu w Puszczykowie
Historyczna chwila w naszym domu w Puszczykowie: o godz. 8.30 przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki modlitwą i błogosławieństwem dla pracowników i mieszkańców oraz pobłogosławieniem placu budowy zainicjował dzieło powiększenia domu dla księży seniorów naszego zgromadzenia. Obecni byli przedstawiciele wykonawcy inwestycji oraz grupa mieszkańców naszego puszczykowskiego domu wraz z superiorem ks. Krzysztofem Ośką, oraz jego pomocnikiem ks. Krzysztofem Jackowiakiem, który będzie na miejscu reprezentował Towarzystwo w bezpośrednich, codziennych relacjach z firmą realizującą projekt. To poważne i bardzo potrzebne przedsięwzięcie polecamy modlitwom wszystkich współbraci chrystusowców na całym świecie, a także naszych przyjaciół i dobroczyńców. Kilka zdjęć tutaj.19.04.2009 - Śluby wieczyste w naszym zgromadzeniu
Jak co roku w Niedzielę Miłosierdzia w kaplicy Domu Głównego w Poznaniu odbyła się uroczystość złożenia dozgonnych ślubów zakonnych. W tym roku złożyło ją 10 klerków piątego roku seminarium. Eucharystii, podczas której młodzi chrystusowcy przyrzekali czystość, ubóstwo i posłuszeństwo przewodniczył przełożony generalny naszego zgromadzenia ks. Tomasz Sielicki. W koncelebrze wzięli udział przełożeni, wychowawcy i wykładowcy seminarium, księża mieszkający w Domu Głównym, proboszczowie i przyjaciele kleryków składających śluby. Wśród gości nie zabrakło oczywiście rodziców, krewnych i przyjaciół naszych neoprofesów. W homilii ks. Generał wskazał miedzy innymi, że życie zakonne nie jest dodatkiem do kapłaństwa, ale jest wartością samą w sobie, jest niezwykłym darem Pana Boga i świadectwem we współczesnym świecie. Msza Święta zakończyła się odmówieniem aktu zwierzenia świata Bożemu miłosierdziu. Po Mszy Świętej wszyscy przeszli do zakonnego refektarza, by tam dzielić dalej radość przy świątecznym stole.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości i posłuchania homilii ks. Generała.19.04.2009 - Nowa strona internetowa parafii w Hull (Anglia)
Duszpasterzujący w Hull w Anglii chrystusowiec ks. Radosław Szymoniak zaprasza na nową stronę internetową swojej parafii pod wezwaniem św. Zygmunta Gorazdowskiego: www.parafia.hull.pl.18.04.2009 - Kurs wiedzy religijnej w Manchester
Dnia 15 kwietnia w parafii Bożego Miłosierdzia w Manchester odbył się „Kurs wiedzy religijnej”. Spotkania tego typu są organizowane od wielu lat w ramach Polskiej Misji Katolickiej. Prelegentem był ks. prof. Henryk Szmulewicz. Wykłady były poświęcone tematyce związanej z hasłem duszpasterskim obecnego roku „Otoczmy troską życie”. W kursie uczestniczyło wielu Polaków, którzy przybyli na spotkanie wraz z duszpasterzami swoich parafii. Obecni byli także: Rektor PMK ks. prałat Tadeusz Kukla, Kanclerz PMK ks. Krzysztof Tyliszczak TChr oraz prowincjał ks. Andrzej Zuziak TChr. Zdjęcia z tego spotkania tutaj.17.04.2009 - Zmarł brat księdza Wiesława Wójcika
W Wielką Środę w wieku 58 lat zmarł brat ks. Wiesława Wójcika, dyrektora IDE, śp. Zygmunt Wójcik. Pogrzeb śp. Zygmunta odbył się już w Wielki Piątek, natomiast 25 kwietnia o godz. 11.00 sprawowana będzie w Jego intencji Msza św. w Przemoczu, rodzinnej parafii ks. Wiesława. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie.15.04.2009 - Zjazd przełożonych i wychowawców w Domu Głównym
W naszym Domu Głównym w Poznaniu rozpoczęło się dziś doroczne dwudniowe spotkanie przełożonych i wychowawców. Pierwszy dzień poświęcony jest aspektom zdrowia fizycznego i psychicznego. Zgromadzeni wysłuchają wykładów o. Antoniego Rachmajda OCD (Życie duchowe po 40-stce), dra nauk medycznych Jerzego Jankowskiego (Medycyna wieku średniego w aspekcie kardiologicznym) i dr Sylwii Dzięgielewskiej (Wpływ przemian somatycznych i psychologicznych okresu wieku średniego na funkcjonowanie osoby). Wieczorem wezmą udział we Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. Generała. Drugi dzień spotkania poświęcony będzie duszpasterstwu rodzin. Wykład na ten temat przedstawią ks. dr Andrzej Pryba MSF i ks. lic. Andrzej Rabij MSF. Na ten dzień zaplanowane jest także spotkanie z Przełożonym Generalnym.14.04.2009 - Świąteczny pobyt ks. Generała we Francji
Od 4 kwietnia w domu prowincjalnym w Aulnay-sous-Bois przebywał nasz przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki. W Niedzielę Palmową ks. Generał pomagał w spowiedzi wielkanocnej. W Wielki Wtorek duszpasterze z Aulnay wraz z dostojnym gościem uczestniczyli we Mszy Świętej z poświęceniem Krzyżma w Pavillon-sous-Bois. Z kolei w Wielką Środę ks. Generał spotkał się z Rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. inf. Stanisławem Jeżem. Podczas tego spotkania omawiane były aktualne problemy dotyczące duszpasterstwa wśród naszych Rodaków we Francji oraz sprawy związane z potrzebą księży do pracy w duszpasterstwie dwujęzycznym.

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek, której przewodniczył ks. prowincjał Jan Ciągło zgromadziła pełen kościół ludzi. Przez całą Wielką Sobotę ks. Generał służył posługą w konfesjonale, wieczorem przewodniczył obrzędom Wigilii Paschalnej, a w poranek Niedzieli Wielkanocnej prowadził procesję rezurekcyjną, przewodniczył Mszy Świętej i głosił homilię. W niedzielę po południu do domu prowincjalnego przybyli księża z regionu paryskiego na wspólne świąteczne spotkanie. Natomiast w poniedziałek wielkanocny współbracia z ks. Generałem udali się do Rouvroy na spotkanie z tamtejszym proboszczem ks. Zygmuntem Stefańskim SChr. W drodze powrotnej do Aulnay zatrzymali się w Montigny-en-Ostrevent u ks. Jana Bojdy SChr, który wraca do pełni sił po przebytej operacji. We wtorek wielkanocny po południu ks. Generał wrócił do Polski. Kilka zdjęć tutaj.06.04.2009 - Nowe organy w kościele w Mikołajewie na Ukrainie
Dnia 28 marca 2009 r. podczas odpustu parafialnego ku czci św. Józefa ks. bp Bronisław Bernacki - ordynariusz diecezji odessko-symferopolskiej wraz z przełożonym generalnym Towarzystwa Chrystusowego ks. Tomaszem Sielickim, dokonali pobłogosławienia nowych organów w kościele w Mikołajewie, gdzie duszpasterzują księża chrystusowcy. Było to ważne wydarzenie, gdyż są to pierwsze organy wybudowane w diecezji po jej odrodzeniu w 2003 r. Proboszcz parafii ks. Jarosław Giżycki przesyła relację z tego wydarzenia i kilka zdjęć.30.03.2009 - Zaproszenie do Dijon
Duszpasterzujący we Francji, w Dijon ks. Ryszard Fyda TChr zaprasza do wirtualnych odwiedzin swojej parafii na stronie internetowej. Przesyła też kilka zdjęć kościoła, w którym posługuje.25.03.2009 - Nowa strona parafii w Montceau-les-Mines
Ks. Tomasz Tobys TChr - proboszcz naszej polonijnej parafii w Montceu-les-Mines zaprasza na nową stronę internetową swojej parafii: www.montceau.parafia.info.pl21.03.2009 - Rok o. Ignacego Posadzego - spotkanie w Morasku
W ramach przeżywanego Roku Sługi Bożego Ojca Ignacego Posadzego 21 marca w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej w Morasku odbyło się spotkanie Sióstr Misjonarek i chrystusowców z Domu Głównego: księży, braci i kleryków. Był to dzień poświęcony na modlitwę i bratersko-siostrzane rozmowy. Mszy Świętej przewodniczył przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki, a homilię wygłosił ks. dr Bogdan Molenda – rektor naszego seminarium. Eucharystię poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez Siostry w oparciu o teksty o. Ignacego.

Po obiedzie wszyscy spotkali się w auli na widowisku słowno-muzycznym przygotowanym i prowadzonym przez Siostry. Była to multimedialna prezentacja ukazująca historię zgromadzenia i wkład w nią o. Posadzego jako założyciela oraz aktualnie prowadzone przez Siostry Misjonarki dzieła apostolskie. Spotkanie zakończyło się przy kawie i ciastku.

Więcej informacji, galeria zdjęć i homilia ks. Rektora na stronie internetowej Sióstr Misjonarek.19.03.2009 - Święto patronalne prowincji niemieckiej
W Uroczystość świętego Józefa chrystusowcy pracujący na terenie Niemiec, Holandii, Włoch i Węgier obchodzą patronalne święto swojej prowincji. Z tej okazji spotkali się w domu prowincjalnym w Bochum, aby we wspólnocie uwielbiać Pana Boga za wszelkie łaski. W czasie nabożeństwa dziekan - ks. dr Ryszard Mroziuk przybliżył zebranym osobę świętego Patrona. Świętowanie zakończyło się wspólnym obiadem. Kilka zdjęć tutaj.17.03.2009 - Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Grzegorza Okroya
Dziś w Poznaniu pożegnaliśmy kolejnego chrystusowca śp. ks. Grzegorza Okroya. O godz. 11.00 w kaplicy Domu Generalnego i seminarium Towarzystwa rozpoczęła się Msza święta pogrzebowa. Przewodniczył jej kolega kursowy śp. ks. Grzegorza z czasów seminarium, a dziś biskup łomżyński Stanisław Stefanek. W koncelebrze wzięło udział 62 kapłanów (głównie chrystusowców), wśród nich Przełożony Generalny wraz z zarządem generalnym, licznie przybyli współbracia z prowincji niemieckiej na czele z obecnym prowincjałem ks. Jerzym Wieczorkiem i koledzy kursowi oraz przyjaciele Zmarłego. W gronie licznie zgromadzonych uczestników pogrzebu był brat i krewni ks. Grzegorza, wielu przyjaciół z czasów, kiedy organizował on i prowadził duszpasterstwo akademickie w parafii NSPJ w Szczecinie, Siostry Misjonarki Chrystusa Króla, Siostry Wspólnej Pracy i oczywiście bracia zakonni, nowicjusze i klerycy naszego seminarium. W homilii ks. Ryszard Głowacki – następca śp. ks. Grzegorza na funkcji prowincjała w Niemczech, Holandii i Włoszech – mówiąc o tajemnicy Jezusowego Ogrójca dotknął rzeczywistości cierpienia, które było udziałem Zmarłego przez wiele ostatnich lat życia. Po obrzędzie ostatniego pożegnania uczestnicy odprowadzili trumnę z ciałem śp. ks. Grzegorza do karawanu.

Druga część uroczystości rozpoczęła się o godz. 13.30 na cmentarzu miłostowskim w Poznaniu. Kondukt pogrzebowy poprowadził także ks. biskup Stanisław Stefanek. Przełożony generalny Towarzystwa ks. Tomasz Sielicki w słowie pożegnania podziękował wszystkim uczestnikom pogrzebu, a także tym, którzy z wielką cierpliwością opiekowali się w ostatnich latach śp. ks. Grzegorzem. Odczytał także fragment jego testamentu, z którego przebija głęboka wiara w Chrystusa, umiłowanie Towarzystwa i Ojczyzny. Ciepłe słowa pożegnania padły także z ust pana Marka Lewandowskiego, który jako student należał do duszpasterstwa akademickiego w Szczecinie i później przez wszystkie lata utrzymywał przyjacielski kontakt z ks. Grzegorzem. Krótko przemówił także ks. bp. Stanisław.

Ks. Grzegorz spoczął w kwaterze chrystusowców, obok swoich współbraci. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!

Krótki życiorys śp. ks. Grzegorza. Zdjęcia z pogrzebu.16.03.2009 - Nowe strony internetowe
Już wiele razy zapraszaliśmy w tym miejscu na nowe odsłony internetowych witryn parafii czy wspólnot związanych z Towarzystwem Chrystusowym. Dziś kolejne dwie:
- Duszpasterstwo powołań chrystusowców
- Parafia pw Chrystusa Króla w Stargardzie Szczecińskim.
Zapraszamy do wirtualnych odwiedzin.15.03.2009 - Turniej piłkarski lektorów z parafii chrystusowców
Dnia 14.03.2009. w hali widowiskowo-sportowej w Chociwlu odbył się I ogólnopolski turniej lektorów z parafii prowadzonych przez księży chrystusowców. W rywalizacji wzięło udział 11 drużyn: Bielice, Chociwel, Dobrzany, Goleniów, Poznań - św. Jadwiga, Pyrzyce, Stargard - Chrystus Król, Stargard - św. Józef, Szczecin NSPJ, Szczecin-Podjuhy i Władysławowo. Zwycięstwo odniosła reprezentacja parafii Chrystusa Króla ze Stargardu Szczecińskiego. Kolejne miejsca na podium zajęli lektorzy z Władysławowa i z Chociwla. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary.

Rozgrywki sportowe poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym koncelebrowana przez opiekunów służby liturgicznej z poszczególnych parafii. Śpiew podczas liturgii wykonywał parafialny młodzieżowy zespół muzyczny. Na płycie hali sportowej uczestników turnieju powitała pani burmistrz Ewa Ludwińska. Zawodników wprowadziły dziewczęta z zespołu tanecznego „Black & White”, które zaprezentowały własny układ taneczny. Nad przebiegiem turnieju czuwało trzech sędziów. Dzięki hojności miejscowych gospodyń, rodziców lektorów z Chociwla, Pani Burmistrz oraz ks. proboszczowi Krzysztofowi Musiałkowi na wszystkich gości czekały różne rodzaje ciast, kiełbasa z grilla z frytkami oraz inne niespodzianki. Puchary ufundował prezes TKKF „Przełaj” pan Leszek Baran. Zawody przygotowali lektorzy z Chociwla wraz z opiekunem ks. Robertem Bielem. Kilka zdjęć.14.03.2009 - Rekolekcje prowincji niemieckiej
W dniach od 9 do 12 marca członkowie prowincji św. Józefa obejmującej swym zasięgiem Niemcy, Holandię, Włochy oraz Węgry uczestniczyli w dorocznych rekolekcjach zakonnych w Königswinter (niedaleko Bonn). Tym razem przewodnikiem po rekolekcyjnych szlakach był rektor naszego seminarium ks. dr Bogdan Molenda. W swoich rozważaniach, opierając się na tekstach św. Pawła, uwrażliwiał uczestników rekolekcji na cnoty, którymi winien odznaczać się na co dzień prawdziwy duszpasterz. Kilka zdjęć.11.03.2009 - Dni skupienia dla młodzieży w Domu Głownym
W Domu Głównym w Poznaniu w dniach 6 - 8 marca odbyły się wielkopostne dni skupienia dla młodzieży męskiej zorganizowane przez promotora powołań ks. Piotra Lizonia SChr. Uczestnicy, w liczbie 31, przyjechali zarówno z parafii prowadzonych przez chrystusowców (Chociwel, Stargard Szczeciński, Pyrzyce, Potulice, Władysławowo), jak również z innych parafii (Budzyń, Gryfino, Lublin, Leszno). Konferencje do uczestników wygłosili: ks. prof. dr hab. B. Nadolski SChr i ks. dr Mieczysław Piotrowski SChr. Kilka zdjęć.10.03.2009 - Pogrzeb śp. ks. Grzegorza Okroya
Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Grzegorza Okroya odbędą się we wtorek 17 marca 2009 r. w Poznaniu. Msza św. rozpocznie się o godz. 11.00 w kaplicy Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego. Obrzędy pogrzebu na cmentarzu na Miłostowie o godz. 13.30.
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!10.03.2009 - Wykład chrystusowca na uniwersytecie w Houston
Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr goszczący na zaproszenie ks. Jacka Nowaka TChr z rekolekcjami wielkopostnymi w parafii polonijnej w Houston, wygłosił w dniu 9 marca wykład otwarty „Towards an Adequate Antropology. The Vision of Human Person in Bioethics” na Rice University. Wykład był zorganizowany przez Fundację Kościuszkowską w Houston.10.03.2009 - Zmarł ks. Grzegorz Okroy
Dziś w godzinach przedpołudniowych zmarł w domu zakonnym w Puszczykowie nasz współbrat śp. ks. dr Grzegorz Okroy. Pan Bóg zabrał go do siebie po długiej i ciężkiej chorobie w 76 roku życia. Informacje o pogrzebie zostaną podane po ustaleniu szczegółów.

Śp. ks. Grzegorz przyjął święcenia kapłańskie w 1960 r. Jako kapłan był m.in. asystentem kleryków, a po studiach doktoranckich na KUL-u duszpasterzem akademickim w parafii NSPJ w Szczecinie, wykładowcą teologii moralnej w naszym seminarium duchownym w Poznaniu i na ATK w Warszawie, przełożonym domu zakonnego w Łomiankach, a następnie prowincjałem i duszpasterzem w Niemczech. W 1998 r. powrócił do Polski i zamieszkał w domu zakonnym Towarzystwa w Puszczykowie. Od wielu lat zmagał się z chorobą.

Zmarłego śp. ks. Grzegorza polecamy Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!07.03.2009 - Rekolekcje współbraci z Francji i Hiszpanii
W dniach 2-6 marca współbracia z francusko-hiszpańskiej prowincji Towarzystwa Chrystusowego przeżywali swoje doroczne rekolekcje. Otwarci na moc i działanie Ducha Świętego z uwagą wsłuchiwali się w konferencje i nauki rekolekcyjne głoszone przez ks. prof. PWTW dr hab. Stanisława Ormantego SChr - wykładowcy naszego seminarium w Poznaniu, profesora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Rekolekcjonista, analizując różne biblijne perykopy, przypomniał ważne sprawy w życiu zakonnym i kapłańskim, które mogą czasem umykać w duszpasterskiej codzienności. Wczytując się w Słowo Boże można znaleźć wiele życiowych wskazówek, jak być dobrym kapłanem i zakonnikiem, jak być gorliwym duszpasterzem i jak pomagać powierzonej sobie wspólnocie. Rekolekcjonista w swoich naukach wskazywał miejsca w Biblii, gdzie tę pomoc można znaleźć. Wspólne zdjęcie.06.03.2009 - Wieści z Islandii
Wydaje się, że kryzys gospodarczy na Islandii owocuje nie tylko wzrostem cen w sklepach, ale także anomaliami pogodowymi. Ks. Piotr Gardoń zamieszkały na Fiordach Zachodnich, najbardziej oddalonych od stolicy (550 km) od kilku dni nie może wyjść z domu. Opady śniegu i silne, porywiste wiatry skutecznie odcięły Isafjörđur od świata. Drogi są nieprzejezdne, samoloty nie latają, a na oceanie szaleje zimowy sztorm. Nic zatem dziwnego, że ks. Piotr nie dotarł na comiesięczny dzień skupienia dla wszystkich kapłanów, organizowany przez księdza biskupa Piotra Bürcher w Reykjaviku.

W czasie tego spotkania dwaj chrystusowcy: ks. Marek Zygadło i ks. Krzysztof Kościółek zostali mianowani wikariuszami w lokalnych parafiach islandzkich obejmując swoją posługą nie tylko naszych Rodaków, ale także islandzkich katolików w ich ojczystym języku, co bez wątpienia jest dla ks. Krzysztofa, przebywającego od niedawna na Islandii sporym wyzwaniem.

Wychodząc naprzeciw potrzebom duszpasterskim ksiądz biskup skierował na czas Wielkiego Postu ks. Krzysztofa do posługi wśród katolików zamieszkałych na Wyspach Owczych. Wyspy te administracyjnie należą do Danii. Jest tam jedna parafia katolicka, ale niestety nie ma księdza. Posługę duszpasterską pełnią tam kapłani z różnych krajów europejskich. Z pewnością nie zdziwi nikogo informacja, że 80% katolików na Wyspach Owczych to Polacy. Dla porównania na Islandii 75% katolików to nasi Rodacy. Mimo zauważalnego odpływu Polaków z Islandii związanego z kryzysem finansowym, biskup Islandii skierował do polskiego episkopatu oraz do naszego Zgromadzenia prośbę o kolejnego polskiego kapłana, który mógłby zaradzić potrzebom duchowym polskich wspólnot katolickich rozsianych pośród Islandzkich fiordów.03.03.2009 - Ważne info dla korzystających z poczty na serwerze TChr
W związku z modernizacją poczty elektronicznej na serwerze Towarzystwa od najbliższej soboty 7 marca nastąpią zmiany w ustawieniach serwera pocztowego. Szczegóły w In Familia. Prosimy współbraci o zapoznanie się z nimi i ich wprowadzenie.02.03.2009 - Wprowadzenie w posługę lektoratu w seminarium
Tradycyjnie już w poniedziałek po pierwszej niedzieli Wielkiego Postu w naszym seminarium miało miejsce wprowadzenie kleryków z trzeciego roku (tym razem siedmiu) w posługę lektoratu. Ustanowienia lektorów dokonał podczas Mszy Świętej ks. Krzysztof Grzelak wikariusz generalny Towarzystwa. Eucharystię pod jego przewodnictwem koncelebrowali przełożeni i wykładowcy seminarium. Zdjęcia z uroczystości tutaj.01.03.2009 - Nowi akolici w Towarzystwie Chrystusowym
Podczas dzisiejszej Mszy Świętej ośmiu kleryków czwartego roku naszego seminarium zostało ustanowionych akolitami. Wprowadzenia w tę posługę dokonał wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Krzysztof Grzelak, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię. Mszę koncelebrowali przełożeni, wychowawcy i wykładowcy seminarium oraz księża mieszkający w Domu Głównym. Uczestniczyła w niej wspólnota seminaryjna i nasi bracia zakonni z Domu Głównego. Kilka zdjęć z uroczystości tutaj. Przy okazji zapraszamy na internetową stronę seminarium.

Akolitat jest drugą, po lektoracie, liturgiczną posługą na drodze do kapłaństwa. Zgodnie z Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego „akolita jest ustanowiony po to, aby usługiwał przy ołtarzu oraz pomagał kapłanowi i diakonowi. Przede wszystkim ma przygotowywać ołtarz i naczynia liturgiczne oraz w razie potrzeby rozdawać wiernym Eucharystię, której jest szafarzem nadzwyczajnym” (OWMR 98).27.02.2009 - Reportaż poświęcony o. Ignacemu Posadzemu w TVP Bydgoszcz
W najbliższą niedzielę, 1 marca 2009 TVP Bydgoszcz o godz. 8:45 wyemituje reportaż o naszym współzałożycielu o. Ignacym Posadzym. Ukaże się on w magazynie religijnym "Horyzont" bezpośrednio przed transmisją Mszy św. Zasięg TVP3 Bydgoszcz to województwo kujawsko-pomorskie. Niemniej jednak już wieczorem w niedzielę reportaż ten będzie można obejrzeć na stronach internetowych TVP Bydgoszcz w programie "Magazyn religijny Horyzont". Zachęcamy do obejrzenia tego materiału.26.02.2009 - Rekolekcje wielkopostne w seminarium
Dziś w naszym seminarium rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje wielkopostne, które prowadzi ks. dr Adam Adamski - filipin z Poznania. Po zakończonych rekolekcjach, w najbliższą niedzielę klerycy czwartego roku zostaną wprowadzeni w posługę akolitatu, a w poniedziałek klerycy z roku trzeciego w posługę lektoratu.24.02.2009 - Rekolekcje kapłańskie księży wikariuszy
W dniach 16-21 lutego odbyły się coroczne rekolekcje kapłańskie, w których uczestniczyli księża wikariusze z naszych placówek duszpasterskich na Pomorzu Zachodnim, w Poznaniu i we Władysławowie. Duchowe ćwiczenia odbywały się w „Domu św. Józefa” u Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla w Morasku, a poprowadził je o. Marek Kępiński – karmelita z Poznania. W programie rekolekcji obok konferencji i osobistej modlitwy znalazł się również czas na indywidualne rozmowy z ks. Wikariuszem Generalnym i braterski wieczór z udziałem Przełożonego Generalnego. W rekolekcyjnym dniu modlitw za zmarłych współbraci kapłani udali się na cmentarz miłostowski, gdzie modlili się przy grobach zmarłych chrystusowców.23.02.2009 - Egzaminy magisterskie diakonów Towarzystwa
Dziś nasi diakoni złożyli kończące studia seminaryjne egzaminy "ex universa teologia" oraz obronili prace magisterskie. Diakoni jutro wyjeżdżają na czas Wielkiego Postu na praktyki duszpasterskie w parafiach. Nowym magistrom gratulujemy.20.02.2009 - Spotkanie prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy
W dniach 13-15 lutego 2009 r. w ośrodku rekolekcyjnym diecezji radomskiej w Turnie k. Białobrzegów odbyło się spotkanie prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej pod przewodnictwem ks. bpa Zygmunta Zimowskiego – delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. W obradach uczestniczyli: ks. prałat Tadeusz Kukla – wiceprzewodniczący Rady, rektor PMK w Anglii i Walii; prof. dr Piotr Małoszewski z Niemiec – wiceprzewodniczący Rady; ks. Krzysztof Tyliszczak SChr – sekretarz generalny Rady, kanclerz PMK w Anglii i Walii; ks. infułat Stanisław Jeż – rektor PMK we Francji; ks. prałat Stanisław Budyń – rektor PMK w Niemczech; ks. Jarosław Maszkiewicz koordynator PMK w Irlandii; ks. Piotr Rzendzian z USA oraz Zenona Bossi-Helbin ze Szwajcarii. W pierwszym dniu w spotkaniu uczestniczył także nasz przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki. Głównym celem obrad było przygotowanie dorocznego zebrania plenarnego Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej zaplanowanego na 16-18 października 2009 r. pod hasłem „Znaki czasu i wyzwania dla duszpasterstwa emigracyjnego”.19.02.2009 - Wspomnienie 88. rocznicy święceń o. Ignacego Posadzego
Dziś przypada 88. rocznica świeceń kapłańskich Sługi Bożego Ojca Ignacego Posadzego. Łącząc to wspomnienie z przypadającą dwa dni temu rocznicą urodzin Współzałożyciela klerycy naszego seminarium i mieszkańcy Domu Głównego celebrowali o godz. 18.00 uroczystą Mszę św. o beatyfikację o. Ignacego. Eucharystii przewodniczył przełożony generalny Towarzystwa ks. Tomasz Sielicki. Homilię wygłosił diakon Zbigniew Wcisło zaangażowany w proces beatyfikacyjny o. Ignacego.

Proces beatyfikacyjny o. Ignacego na etapie diecezjalnym dobiega końca. Uroczysta sesja zamykająca ten etap odbędzie się 6 maja 2009 r. o godz. 11.00 w Archikatedrze Poznańskiej pod przewodnictwem Metropolity Poznańskiego księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Następnie akta procesu zostaną przekazane do watykańskiej Kongregacji ds. Świętych.18.02.2009 - 111. rocznica urodzin o. Ignacego Posadzego
17 lutego 1898 r. w Szadłowicach k. Inowrocławia, jako ósme dziecko Jakuba i Katarzyny z domu Pawlak, urodził się Ignacy Posadzy. 111 lat później do Szadłowic udali się w pielgrzymce nowicjusze Towarzystwa chrystusowego z br. Andrzejem Paterem i nowicjuszki Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla wraz z mistrzynią nowicjatu s. Alicją Wenc, mistrzynią postulatu s. Stanisławą Kwiręg oraz towarzyszącymi siostrami z Domu Generalnego w Morasku. Obecni byli także chrystusowcy działający w ramach procesu beatyfikacyjnego o. Posadzego: ks. Bogusław Kozioł - postulator, ks. Andrzej Orczykowski - notariusz oraz kopiści dk. Łukasz Przewieślik i dk. Zbigniew Wcisło.

Pierwszym punktem pielgrzymki była modlitwa przy grobach rodziców i bliskich Sługi Bożego. Następnie wszyscy nawiedzili rodzinny dom, gdzie mieszka rodzina ks. Posadzego. Kilkanaście minut przed godz. 17.00 Siostry Misjonarki poprowadziły nieszpory w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja. O godz. 17.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji toczącego się procesu i beatyfikacji o. Ignacego. Eucharystii przewodniczył sekretarz generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Andrzej Orczykowski, zaś okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Bogusław Kozioł. Kaznodzieja zwrócił uwagę na umiłowanie przez Sługę Bożego Najświętszego Serca Pana Jezusa i wskazał, że kult Serca Bożego może być drogą rozwiązania wielu problemów i bolączek współczesnego człowieka i świata. Mszę św. koncelebrował również ks. proboszcz Ireneusz Oliwkowski. W uroczystości uczestniczyli parafianie z Szadłowic, rodzina Sługi Bożego, poczty sztandarowe, ministranci i schola dziewczęca.

Tego samego dnia do grobu Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego w kaplicy Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu przyjechali chrystusowcy z domu zakonnego w Puszczykowie. W kaplicy, gdzie zostały złożone doczesne szczątki Sługi Bożego odmówili różaniec o beatyfikację, a następnie wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył ks. Krzysztof Jackowiak. W homilii ks. Krzysztof Ośka, przełożony domu w Puszczykowie, podkreślił m.in. prawdę, że świętość nie polega na bezgrzeszności, ale zaufaniu i powierzeniu się Bożemu miłosierdziu. Każdy jest wezwany do świętości i świętość dla każdego jest w zasięgu ręki.12.02.2009 - Konferenacja w Sejmie o "in vitro" z udziałem chrystusowca
W dniu 11 lutego odbyła się w parlamencie RP przy ul. Wiejskiej w Warszawie konferencja na temat sztucznego zapłodnienia "in vitro" i biogenetyki. W spotkaniu zorganizowanym przez klub poselski PiS prelegentami byli prof. B. Chazan, dr U. Krupa, mgr D. Jakimiuk oraz nasz współbrat ks. prof. dr hab. P. Bortkiewicz, który mówił na temat etycznych dylematów wokół "in vitro". Obradom przysłuchiwał się m.in. senator J. Gowin, twórca projektu ustawy na temat sztucznego zapłodnienia, jak również przedstawicielka Kancelarii Prezydenta RP.12.02.2009 - Chrystusowiec kapelanem PMS w Anglii i Walii
23 stycznia 2009 r. ks. Marian Jachym został mianowany kapelanem Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS) oraz Przewodniczącym Komisji ds. Programu Nauczania Religii w Szkołach Sobotnich na terenie Anglii i Walii. Działająca w Wielkiej Brytanii pod tą samą co przed II Wojną Światową nazwą, Polska Macierz Szkolna sprawuje obecnie pieczę nad blisko setką polskich szkół przedmiotów ojczystych (sobotnich), organizuje egzaminy na dwu poziomach maturalnych (GCSE oraz AS i A2 Level), kursy metodyczne dla nauczycieli, kursy przygotowawcze do egzaminów dla młodzieży oraz konkursy wiedzy o Polsce, prowadzi księgarnię, wydaje czasopisma („Dziatwa”, „Razem Młodzi Przyjaciele”, „Poradnik Metodyczny dla Nauczycieli” i inne) oraz podręczniki szkolne. Posiada również biuro załatwiające sprawy bieżące. Więcej informacji na temat PMS w Wielkiej Brytanii można przeczytać na www.polskamacierz.org.09.02.2009 - I garść informacji z Dijon
W przypadający w niedzielę 18 stycznia Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w parafii pw. św. Pawła w Dijon, której proboszczem jest chrystusowiec ks. Ryszard Fyda odbyło się tegoroczne „Spotkanie Narodów” archidiecezji Dijon. O godzinie 10.30 celebrowana była międzynarodowa Msza Święta, której przewodniczył pasterz archidiecezji ks. abp Roland Minnerath, a koncelebrowali kapłani różnych narodowości: Polak, Ruandyjczyk, Wietnamczyk oraz dwóch kapłanów francuskich z duszpasterstwa migrantów oraz asystował diakon pochodzenia wietnamskiego. Po Mszy wszyscy spotkali się w sali parafialnej na tradycyjnej lampce wina i obiedzie.

Z kolei 2 lutego, w Dzień Życia Konsekrowanego odbyło się w domu diecezjalnym w Dijon spotkanie osób zakonnych przebywających na tamtejszym terenie. Uwieńczeniem tego dnia była wspólna Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem pasterza archidiecezji w kościele parafialnym św. Pawła. W tej Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele mnichów z opactwa cysterskiego w Cîteaux, opactwa benedyktynów z Flavigny-sur-Ozerain i przedstawiciele żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych pracujących w diecezji Dijon oraz grupa świeckich parafian. Więcej o tych i innych wydarzeniach można przeczytać w kronice prowincji francusko-hiszpańskiej naszego zgromadzenia.08.02.2009 - Kilka wieści z Poznania
W sobotę 7 lutego klerycy naszego Wyższego Seminarium Duchownego po zakończeniu zimowej sesji egzaminacyjnej udali się wraz z rektorem ks. dr. Bogdanem Molendą oraz moderatorami na trzydniowe praktyki duszpasterskie na placówki polonijne prowadzone przez chrystusowców w Niemczech i Holandii.

Tego samego dnia do Domu Głównego Towarzystwa w Poznaniu przybyli nasi nowicjusze z Mórkowa wraz z magistrem nowicjatu ks. Jerzym Senderkiem. Celem przybycia nowicjuszy do Poznania była m.in. modlitwa przy grobie Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego, Współzałożyciela Towarzystwa. Nowicjusze mieli również możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem poszczególnych agend Domu Głównego. W niedzielę uczestniczyli w Domu Głównym we Mszy św. i wieczorem wrócili do domu nowicjackiego. Przy tej okazji zapraszamy na internetową stronę nowicjatu.

Tradycyjnie w drugą niedzielę miesiąca w kaplicy Domu Głównego w Poznaniu sprawowana była Msza św. z udziałem przyjaciół i dobroczyńców naszego zgromadzenia. Przed rozpoczęciem Mszy św. ekonom generalny ks. Karol Kozłowski poinformował zebranych, że dotychczasowy kierownik Biura Wieczystej Księgi Dobrodziejów ks. Czesław Margas podjął duszpasterską posługę w parafii pw. Chrystusa Króla w Gosławiu (po śmierci ks. Andrzeja Pietrasika). Ksiądz Ekonom przedstawił nowego kierownika Biura WKD ks. dra Antoniego Kleina, który przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. Homilię wygłosił magister nowicjatu ks. J. Senderek. Na zakończenie Mszy św. ks. Klein ubogacił zgromadzonych swoimi spostrzeżeniami na temat duszpasterstwa polonijnego, które prowadził przez ostatnie pięć lat w Stanach Zjednoczonych: w parafii pw. św. Floriana w Hamtramck i w kościele pw. Świętej Trójcy w Chicago. Ks. Antoni, nawiązując do swojej choroby i rekonwalescencji, podzielił się również osobistymi przemyśleniami na temat cierpienia. Dziękując Bogu za otrzymane łaski, wyraził wdzięczność wszystkim, którzy w dniach cierpienia wspierali go swoja modlitwą. Szczególne słowa wdzięczności skierował do parafian z Chicago, którzy w zorganizowany sposób, podjęli modlitwę i post w intencji jego powrotu do zdrowia.05.02.2009 - Pierwszy rok działalności PMK w Groningen
1 lutego 2009 r. o godz. 16.30 w katedrze pw. Św. Józefa w Groningen sprawowana była uroczysta Msza św. z podziękowaniem Bogu za rok działalności Polskiej Misji Katolickiej w Groningen. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Krzysztof Grzelak, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego. Kaznodzieja podkreślił rolę i znaczenie odpowiedzialności człowieka za swoje życie i świadectwo wiary dawane często w trudnych warunkach emigracji. Eucharystię koncelebrowali: ks. Sławomir Nadobny, ekonom Prowincji Towarzystwa pw. Św. Józefa obejmującej Niemcy, Holandię, Włochy i Węgry oraz ks. Józef Okonek, proboszcz PMK w Groningen. W to dziękczynienie wraz z licznie zebranymi parafianami z terenu Biskupstwa Groningen–Leeuwarden włączyli się dyplomaci RP w Holandii: JE. ambasador RP z Hagi dr Janusz Stańczyk w towarzystwie Konsula RP Leszka Rowickiego. Pod koniec Mszy św. po słowach podziękowań skierowanych przez ks. Wikariusza Generalnego i ks. Ekonoma Prowincji głos zabrał JE. ambasador dr. Janusz Stanczyk, który podziękował za ważną rolę jaką dla Polski odgrywa Polonia w Królestwie Niderlandów. Po Mszy św. była okazja do rozmowy parafian z zacnymi Gośćmi. Kilka zdjęć z uroczystości tutaj. Więcej informacji na temat PMK w Groningen na stronie misji.03.02.2009 - Dzień Życia Konsekrowanego w Poznaniu
W Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego br., mieszkańcy Domu Głównego na czele z przełożonym generalnym ks. Tomaszem Sielickim oraz alumni z księdzem rektorem Bogdanem Molendą i animatorami Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego uczestniczyli w poznańskich obchodach 13. Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. O godzinie 10.00 w Archikatedrze Poznańskiej Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów pomocniczych, wyższych przełożonych zakonów męskich i kapłanów zakonnych – z udziałem braci i sióstr zakonnych - prowadzących działalność apostolską na terenie Archidiecezji przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. W okolicznościowym kazaniu Ksiądz Arcybiskup ukazał teologiczne przesłanie Święta Ofiarowania Pańskiego, wskazał na szczególną wartość życia zakonnego i apostolstwa prowadzonego przez osoby konsekrowane oraz poinformował, że 25 marca br. w Poznaniu zostanie „otwarte okno życia”. W niedzielę, 1 lutego br., w Kościele Księży Pallotynów przy ul. Przybyszewskiego odbyło się Sympozjum Życia Konsekrowanego: „Ocalić Życie duchowe”. W ramach spotkania podczas modlitwy wieczornej Kościoła Słowo wygłosił ks. dr Bogdan Molenda, rektor Wyższego Seminarium Towarzystwa Chrystusowego. W związku ze Światowym Dniem Życia Konsekrowanego w mediach katolickich i polonijnych opublikowano wywiad, którego udzielił naszemu miesięcznikowi "Msza Święta" ks. Tomasz Sielicki, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego i przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce zatytułowany "Zza klasztornej furty". Wywiad można przeczytać m.in. tutaj.02.02.2009 - Wiadomość z Islandii
Z dniem 2 lutego 2009 ks. Marek Zygadło, przełożony regionalny chrystusowców w Islandii, został mianowany przez księdza biskupa Pétura Bürcher, ordynariusza diecezji Reykjavik, członkiem Kolegium Konsultorów tej diecezji. W skład tego gremium oprócz księdza Marka weszło jeszcze czterech innych kapłanów pracujących na Islandii. Księdzu Markowi gratulujemy tej nominacji.01.02.2009 - Konferencja na temat zagrożeń życia duchowego
W sobotę, 31 stycznia 2009 r. w Poznaniu z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia w Służbie Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Barnaby”, odbyła się konferencja naukowa na temat zagrożeń życia duchowego „Magia - cała prawda”. Celem sympozjum było upowszechnianie wiedzy na tematy związane z różnego typu zagrożeniami duchowymi, zwłaszcza wynikającymi z kontaktu z duchową rzeczywistością demoniczną poprzez otwarcie się na praktyki okultystyczne. W ramach konferencji ks. Andrzej Trojanowski, chrystusowiec, wygłosił referat: „Magia i zniewolenie”. „Ludzie poszukują ratunku w magii, wróżbiarstwie i okultyzmie, bo chcą uzyskać łatwą pomoc i zapewnić sobie szczęście. Jednak człowiekiem najbardziej uzdrowionym i wolnym jest ten, kto pełni wolę Bożą i podany jest cały Bogu” – powiedział miedzy innymi znany polski egzorcysta. Należący do Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. dr Andrzej Trojanowski, absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytutu Katolickiego w Paryżu, jest jednym z egzorcystów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W Poczerninie koło Stargardu Szczecińskiego zbudował pierwszy w Polsce Ośrodek Pomocy Duchowej „Oaza Maryi Królowej Światłości” dla osób potrzebujących uwolnienia od różnych zniewoleń duchowych. Jest współtwórcą filmu „Egzorcyzmy Anneliese Michel”. Więcej na ten konferencji tutaj.31.01.2009 - Imieniny Przełożonego Generalnego
28 stycznia, we wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki nie mógł być w Domu Głównym w Poznaniu. W związku z tym świętowanie jego imienin zostało przesunięte na sobotę 31 stycznia. Czcigodny Solenizant o godz. 12.00 przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez chrystusowców licznie przybyłych z Polski i z zagranicy. W okolicznościowym kazaniu ks. Karol Kozłowski, ekonom generalny Towarzystwa, ukazał św. Tomasza z Akwinu jako „największego teologa wśród świętych i największego świętego wśród teologów” oraz św. Jana Bosko jako „olbrzyma świętości”. Oni są wzorem-modelem umiłowania Boga i zatroskania o drugiego człowieka. Kaznodzieja wskazał, że w przełożeńskiej posłudze ks. Generała wyżej wskazane cechy wyrażają się miedzy innymi w podejmowaniu odważnych decyzji i umiejętności odczytywania mapy współczesnej polskiej emigracji. Po Mszy św. w refektarzu wikariusz generalny ks. Krzysztof Grzelak złożył ks. Generałowi imieninowe życzenia. Dziękując Bogu za osobę i talenty Solenizanta życzył, aby te talenty Przełożony Generalny w łasce Bożej dla dobra Kościoła i Towarzystwa rozwijał i pomnażał. Ks. Generał podziękował za obecność i wspólną modlitwę swoim współbraciom, Siostrom Misjonarkom Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej na czele z Matką Edytą Rychel oraz przedstawicielkom Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Maryi Niepokalanej. Imieninowy obiad stał się dla uczestników uroczystości areopagiem wymiany myśli w świątecznym nastroju.31.01.2009 - Wystawa w UKW w Bydgoszczy
30 stycznia 2009 r. w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otwarto wystawę zatytułowaną „Rola Kościoła katolickiego w kultywowaniu polskiej tradycji i tożsamości narodowej”. Honorowy patronat nad wystawą objął J.E. Ks. Biskup Jan Tyrawa, ordynariusz Diecezji Bydgoskiej. Witając przybyłych gości dyrektor muzeum prof. Adam Sudoł podkreślił niepowtarzalną rolę, jaką Kościół zawsze odgrywał w kształtowaniu tożsamości narodowej Polaków udających się na emigrację. W uroczystości otwarcia wystawy, jako przedstawiciel Towarzystwa Chrystusowego, uczestniczył ks. Wiesław Wójcki, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu. Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie można zobaczyć ornat kard. Augusta Hlonda oraz strój ks. Ignacego Posadzego, w którym odwiedzał Polaków w Ameryce Południowej.28.01.2009 - Prezentacja ksiązki ks. Z Malczewskiego TChr
W czwartek 22 stycznia 2009 o godz. 17.15 w Warszawie (Pałac Blanka - ul. Senatorska 14) odbyła się uroczysta prezentacja książki chrystusowca pracującego od 30 lat w Ameryce Południowej ks. dra Zdzisława Malczewskiego TChr „Ślady polskie w Brazylii” oraz otwarcie wystawy fotografii Tadeu Vilaniego „Chłop polski w Brazyli”. Promocji książki dokonał dr Jerzy Mazurek - wicedyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Organizatorami wystawy i promocji byli: prof. dr hab. Grażyna Grudzińska – dyrektor Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW oraz dr Janusz Gmitruk - dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki p. Waldemara Pawlaka oraz Ministra Sportu i Turystyki p. Mirosława Drzewieckiego. Swoją obecnością zaszczycili JE ambasadorowie: Argentyny - Carlos Alberto Passalaqua; Chile - Jose Manuel Silva Vidaurre; Brazylii - Carlos Alberto Simas Magalhaes, byli ambasadorzy RP w Brazylii: Stanisław Pawliszewski, Bogusław Zakrzewski, Paweł Kulka-Kurpiowski, były ambasador Polski w Panamie Marek Makowski z małżonką, z MSZ (departament konsularny i ds. Polonii) p. Grażyna Machałek, oraz liczni zaproszeni zainteresowani Brazylią.

W uroczystości wzięła udział delegacja Towarzystwa Chrystusowego z Poznania. Ks. lic. Wiesław Wójcik – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przybliżył zebranym misję Towarzystwa i IDE. Natomiast ks. dr Paweł Melczewski – dyrektor Biblioteki TChr przedstawił przesłanie nieobecnego Autora książki. W uroczystości wziął udział także pochodzący z Brazylii kleryk V roku Seminarium TChr Jeferson Ślussarek, który krótko ukazał piękno i bogactwo kulturowe Brazylii.

Fragment recenzji książki „Ślady polskie w Brazylii” autorstwa prof. Tadeusza Palecznego z Uniwersytetu Jagiellońskiego: „Jestem w pełni przekonany, że książka ta nie wymaga rekomendacji czytelniczej. Sięgną po nią nie tylko specjaliści od Polonii, ludzie zainteresowani Brazylią, ale także wszyscy ci, którzy lubią obcować z wytworami energii twórczej ludzi, zaświadczającymi ukazanymi przez autora ich wytworami i dziełami, że polskość jest obecna nie tylko w najodleglejszych zakątkach globu ziemskiego, ale też w ludzkiej pamięci i sercach”.
Kilka zdjęć tutaj.28.01.2009 - Rok św. Pawła w parafii polonijnej w Los Angeles
Parafia Matki Boskiej Jasnogórskiej w Los Angeles bardzo intensywnie przeżywa Rok św. Pawła. Proboszcz ks. Marek Ciesielski TChr dzieli się podjętymi ostatnio inicjatywami.
W grudniu parafianie przepisywali ręcznie wszystkie listy Apostoła Narodów. W przedsięwzięciu wzięło udział 118 rodzin, czyli 207 osób. W ubiegłą sobotę, w przeddzień święta nawrócenia św. Pawła, po wieczornej Mszy św. rozpoczął się w kościele „Maraton Biblijny ze św. Pawłem”. 60 rodzin, czyli 87 osób podjęło trud przeczytania wszystkich listów pawłowych. Maraton zakończył się po sześciu godzinach. Czytanie zostało zarejestrowane i będzie niebawem wydane na płytach w formacie mp3.
Przy okazji zapraszamy na internetową stronę parafii.26.01.2009 - Katedra polonistyki na uniwersytecie w Kurytybie
W roku obchodów 140 lat emigracji polskiej w Brazylii został otwarty kurs polonistyki (literatura i język polski) na najstarszym uniwersytecie w Brazylii (powstał w 1912 r.), czyli w Parańskim Uniwersytecie Federalnym (UFPR) w Kurytybie. W grudniu 2008 r. po raz pierwszy w historii tej uczelni, odbywały się egzaminy wstępne dla kandydatów pragnących studiować polonistykę. Zgłosiło się 28 kandydatów. Z kolei od 19 do 21 stycznia 2009 r. odbywał się egzamin publiczny dla kandydatów na nauczyciela akademickiego języka polskiego. Kandydowało 7 osób na 1 miejsce. I wreszcie w dniach 22-24 stycznia miał miejsce egzamin publiczny dla ubiegających się o tytuł nauczyciela akademickiego literatury polskiej. W pracach komisji egzaminacyjnej brał udział pracujący w Kurytybie nasz współbrat ks. dr Zdzisław Malczewski, który przysyła krótką historię starań o katedrę polonistyki i relację z egzaminów.26.01.2009 - Pożegnaliśmy śp. ks. Andrzeja Pietrasika
Dziś w Poznaniu odbyły się uroczystości pogrzebowe naszego współbrata śp. ks. Andrzeja Pietrasika. Mszy św. o godz. 11.30 w kaplicy Domu Głównego przewodniczył przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Tomasz Sielicki. W koncelebrze wzięło udział 58 kapłanów, w tym przełożeni zgromadzenia, współbracia przybyli z wielu parafii i domów zakonnych, koledzy kursowi zmarłego ks. Andrzeja. Duchowieństwo Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej reprezentowali: dziekan dekanatu trzebiatowskiego i proboszcz parafii w Trzebiatowie ks. kanonik Andrzej Dowal oraz wicedziekan tego dekanatu i proboszcz parafii w Niechorzu ks. Józef Czujko. We Mszy św. uczestniczyli nowicjusze, klerycy i bracia zakonni Towarzystwa, rodzina i przyjaciele ks. Andrzeja oraz przedstawiciele parafii, w których ostatnio posługiwał, zwłaszcza z parafii pw. Chrystusa Króla w Gosławiu, której był proboszczem.

W kazaniu kolega kursowy Zmarłego ks. Władysław Kołtowski TChr wspominając szereg wydarzeń z życia ks. Andrzeja ukazał go jako człowieka głębokiej wiary zatroskanego o sprawę Bożą i zbawienie poszczególnych ludzi, a przy tym obdarzonego specyficznym poczuciem humoru.
Na zakończenie Eucharystii, po obrzędzie ostatniego pożegnania, odprowadziliśmy trumnę z ciałem śp. ks. Andrzeja do samochodu, którym została przewieziona na cmentarz.

Uroczystościom na cmentarzu na Miłostowie przewodniczył wikariusz generalny Towarzystwa ks. Krzysztof Grzelak. Trumna z ciałem Zmarłego została złożona w kwaterze Towarzystwa obok blisko już 60 współbraci. Ks. Wikariusz przemawiając nad trumną mówił o wierze w Chrystusa, która pozwala nam spojrzeć z nadzieją poza tajemnicę śmierci. Podziękował także Rodzinie, zwłaszcza Mamie ks. Andrzeja za dar syna, za jego wychowanie i przekazaną wiarę, a także wszystkim za uczestnictwo w pogrzebie.

Słowo pożegnania w imieniu parafian z Gosławia skierował pan Grzegorz Olejniczak – parafianin i zarazem wiceburmistrz Trzebiatowa. Dziękował m.in. za świadectwo wiary, jakie przez czas krótkiego posługiwania pozostawił w parafii ks. Andrzej. Mówił, że parafianie pod opieką duszpasterską ks. Andrzeja „czuli się bezpieczni i szczęśliwi”.

Krótki życiorys śp. ks. Andrzeja tutaj. Zdjęcia z pogrzebu.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!22.01.2009 - Ciekawa inicjatywa w Chicago
W kościele pw. Trójcy Świętej w Chicago (tzw. Trójcowo), gdzie duszpasterzują chrystusowcy odbyło się 20 stycznia pierwsze spotkanie formacyjne dla organistów polonijnych archidiecezji Chicago. Na spotkanie przybyło 15 organistów, którzy grają w kościołach polonijnych miasta Chicago i okolic. Na spotkaniu był obecny ks. Kazimierz Garbacz – przedstawiciel archidiecezji do spraw duszpasterstwa emigrantów, który wyraził swoją radość, że takie spotkania będą dobrą okazją do wymiany doświadczeń i doskonalenia „posługi organisty” zgodnie z nauczaniem Kościoła w tym względzie. Organiści wybrali swojego przedstawiciela, którym został Piotr Dymon - organista z kościoła Świętej Trójcy. Opiekunem duchowym organistów został wybrany ks. Robert Nalepka TChr. Następne spotkanie zostało zaplanowane na 12 marca i będzie poświęcone śpiewom i liturgii Wielkiego Tygodnia.21.01.2009 - Pogrzeb śp. ks. Andrzeja Pietrasika
Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Andrzeja Pietrasika odbędą się w poniedziałek 26 stycznia. Msza św. rozpocznie się o godz. 11.30 w kaplicy Domu Głównego w Poznaniu, a następnie o godz. 13.30 złożenie ciała do grobu na cmentarzu na Miłostowie w Poznaniu.
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!21.01.2009 - Zmarł ks. Andrzej Pietrasik
Przekazujemy smutną wiadomość o śmierci naszego współbrata ks. Andrzeja Pietrasika. Ks. Andrzej odszedł do Pana dziś rano w szpitalu w Puszczykowie w 55. roku życia i 24. roku kapłaństwa. Ks. Andrzej w latach 1987-1998 posługiwał w Brazylii i Argentynie, następnie przez 5 lat w Hiszpanii. W 2003 r. powrócił do Polski i przez ostatnie lata był proboszczem w Gosławiu (archidiecezja szczecińsko-kamieńska).

Po ustaleniu podamy szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych. Zmarłego polecamy modlitewnej pamięci Współbraci i Czytelników kalendarium.20.01.2009 - Uroczystości w Szadłowicach
W niedzielę, 18 stycznia br., delegat Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego – ks. Wiesław Wójcik SChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu - przewodniczył uroczystej Eucharystii - sprawowanej z okazji 25. rocznicy narodzin dla nieba Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego - w kościele pw. Św. Bartłomieja w Szadłowicach k. Torunia. Licznie zgromadzeni parafianie wraz z uczniami miejscowej szkoły im. ks. Ignacego Posadzego, pod kierunkiem ks. proboszcza Ireneusza Oliwkowskiego, przywitali ks. Wiesława i wyrazili wdzięczność Towarzystwu Chrystusowemu za prowadzenie procesu beatyfikacyjnego ich Rodaka. W kazaniu ks. W. Wójcik nawiązując do Orędzia Papieża na 95. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy – „Św. Paweł, migrant i Apostoł Narodów” ukazał duchowość Ojca Ignacego. „Jest on żywym drogowskazem wskazującym Chrystusa. Nie tylko nam chrystusowcom, siostrom Misjonarkom, rodakom na obczyźnie, ale także Wam wciąż przypomina, że największym autorytetem jest Jezus Chrystus. Ten wielki Syn Waszej Ziemi uczy nas wierzyć i żyć wiarą". Zebranej młodzieży kaznodzieja przypomniał, że za dar wiary w Boga należy zawsze dziękować rodzicom. „Stoimy przy chrzcielnicy i wpatrujemy się w pogodne oblicze człowieka wiary, który w testamencie napisał: Kochanym Rodzicom śp. Jakubowi i Katarzynie dziękuję za przykład żywej wiary, za ich gorące nabożeństwo do Serca Bożego, do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przykład ich cnót, duch modlitwy – obok łaski powołania – skierował mnie na drogę kapłaństwa".18.01.2009 - Intelektualiści u Prezydenta RP
W piątek 16 stycznia br. w Belwederze odbyła się promocja książki "Seminaria Lucieńskie 2006-2007”. Jest to zbiór referatów wybitnych intelektualistów poświęconych najważniejszym zagadnieniom współczesności. „Ich zapis składa się na interesującą panoramę intelektualnego życia Polski u początku XXI wieku” – napisał we wstępie Prezydent Lech Kaczyński, organizator i gospodarz Seminariów Lucieńskich. Lucień jest niewielką miejscowością w samym centrum Polski, gdzie znajduje się jedna z rezydencji Prezydenta RP. W gronie uczestników debat nad poszczególnymi tematami znalazł się trzykrotnie chrystusowiec, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, który także wziął udział w piątkowym spotkaniu w Belwederze. Więcej na stronie www.prezydent.pl oraz o spotkaniu w 2007 r.17.01.2009 - Inauguracja Roku Ojca Ignacego
W Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu odbyły się uroczystości związane z 25. rocznicą śmierci Współzałożyciela naszego Zgromadzenia i równocześnie inauguracją Roku Sługi Bożego Ojca Ignacego Posadzego TChr. Uroczystej Mszy św. przewodniczył przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Tomasz Sielicki, zaś kazanie wygłosił postulator w procesie Sługi Bożego ks. Bogusław Kozioł. Kaznodzieja ukazał Ojca Ignacego jako człowieka pełnego wiary, nadziei, miłości i troski o emigrantów. Ks. B. Kozioł stwierdził, że ze świadectw - nadesłanych do postulatora - o łaskach otrzymanych za pośrednictwem Sługi Bożego wynika, iż Ojciec Ignacy w szczególny sposób oręduje przed Bogiem za rodzinami doświadczającymi trudności z powodu emigracyjnej rozłąki, przeżywającymi dramat rozbicia przez emigrację. W ramach inauguracji Roku w auli Domu Głównego miało miejsce okolicznościowe spotkanie uczestników uroczystości: chrystusowców, Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, kapłanów Archidiecezji Poznańskiej oraz przedstawicieli rodziny Posadzych. W czasie spotkania: „młodzież zakonna” Sióstr Misjonarek i chrystusowców zaprezentowała teksty napisane przez o. I. Posadzego, miała miejsce multimedialna prezentacja zrealizowana w oparciu o archiwalne nagrania i fotografie. Osoby, którym dane był spotkać się i współpracować z Ojcem ubogaciły uczestników spotkania swoimi wspomnieniami i refleksjami. Odbyła się prezentacja II tomu serii wydawniczej (red. Ks. B. Kozioł) ks. Ignacy Posadzy TChr, „Dzieła. O życiu zakonnym, Towarzystwie, wychodźstwie i Założycielu”. Metropolita Poznański Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki w specjalnym piśmie, skierowanym do Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego, udzielając błogosławieństwa zapewnił o duchowej łączności z Zakonną Rodziną Ojca Ignacego Posadzego w przeżywaniu zaplanowanych uroczystości i życzył, „by dobry Bóg pozwolił jak najszybciej cieszyć się wyniesieniem do chwały ołtarzy Sługi Bożego”. Więcej informacji na temat Roku Ojca Ignacego: www.tchr.org/posadzy.16.01.2009 - Nowy numer Głosu Towarzystwa
W In Familia do pobrania styczniowy numer Głosu Towarzystwa poświęcony prawie w całości osobie Współzałożyciela o. Ignacego Posadzego. Zachęcamy współbraci do lektury zwłaszcza w kontekście przypadającej jutro 25 rocznicy jego śmierci i rozpoczęcia w naszym zgromadzeniu zakonnym Roku Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego TChr.14.01.2009 - Informacja odnośnie imienin ks. Generała
W In Familia została zamieszczona informacja dotycząca imienin ks. Generała.07.01.2009 - Apel Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce
Konsulta Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, której przewodniczącym jest nasz Przełożony Generalny wystosowała specjalny apel do ambasadora Izraela w Polsce w sprawie działań wojennych w Ziemi Świętej. Publikujemy jego treść.01.01.2009 - Na Nowy Rok

Niech Was Pan błogosławi i strzeże.
Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad Wami,
Niech Was obdarzy swą łaską.
Niech zwróci ku Wam oblicze swoje
i niech Was obdarzy pokojem.
Por. Lb 6,24-26

Wszelkiego dobra w Nowym Roku życzy Redakcja kalendarium.