Konspekty katechez na temat:

 

 

 JAN PAWEŁ II

APOSTOŁ JEDNOŚCI

 

Zespół autorów:

ks. Andrzej Caputa, Krystyna Chmura, Agata Haładyna, Bogusława Słonina

Redakcja:

ks. Tadeusz Nosek, ks. Tadeusz Panuś, ks. Janusz Rzepa

 

Kraków 2003


JAN PAWEŁ II – APOSTOŁ  JEDNOŚCI

dla dzieci młodszych

 

CELE KATECHETYCZNE:

Zapoznanie uczniów z  wybranymi faktami z życia Karola Wojtyły oraz jego papieskim nauczaniem o jedności i pokoju; kształtowanie postaw sprzyjających tworzeniu przez katechizowanych atmosfery jedności i pokoju w klasie, szkole, rodzinie i Kościele jako rodzinie dzieci Bożych. 

 

METODY:

Analiza tekstu w formie „słoneczka”, pogadanka, opowiadanie, ekspozycja, indywidualne prace plastyczne.

 

POMOCE  DYDAKTYCZNE

Materiały  związane  z  osobą  Jana Pawła II:  tekst ,,Dzieciństwo Karola  Wojtyły” – Załącznik 1; tekst opowiadania pt.  „Wyspa  świstaków” z książki B. Ferrero „Inne  historie” – Załącznik 2;  fragmenty Listu  Ojca  Świętego Jana Pawła II do  dzieci – Załącznik 3; płyta CD z tekstem „Pieśni jedności”- CD nr 1 dla klasy I szkoły podstawowej „W domu i rodzinie Jezusa”, Kraków 2002; materiały do ekspozycji pt. „25 lat posługi papieskiej”; arkusz papieru i pisaki.

 

PRZEBIEG  KATECHEZY:

 

WSTĘP:

 

1. Wysłuchanie  „Pieśni  jedności” i  rozmowa  z  uczniami  na temat treści tej  piosenki. Uczniowie  samodzielnie  próbują  wytłumaczyć czym jest wg nich  „jedność”.  Katecheta podsumowuje  tę  pracę.

 

2. Sprawdzenie  zadania  domowego  (uczniowie  mieli  przynieść  obrazki,  wycinki  z  gazet  przedstawiające  papieża).  Każdy  uczeń  kładzie  te  materiały  w  miejscu  przygotowanym  na  wystawę,  która  jest  zatytułowana  „25  lat  posługi  papieskiej”.

 

3. Uczniowie  oglądają  wystawę  i  zapisują  temat:  Jan  Paweł  II -  Apostoł  jedności. Podsumowanie  wystawy.

 

ROZWINIĘCIE:

 

1.          Katecheta  rozdaje  każdemu  dziecku  kartkę  z  tekstem (Załącznik 1).  Przeczytanie  tekstu  o  dzieciństwie  Karola  Wojtyły -  indywidualna  praca   uczniów.

 

2.          Analiza w/w tekstu w formie tzw. „słoneczka”.  W  środku „słoneczka” znajduje się napis: „Jan  Paweł  II”,  zaś  jego „promienie”  utworzą  odpowiedzi  uczniów  na  następujące  pytania:

 

-         Gdzie  urodził  się  Karol  Wojtyła?

-         Kim  był  jego  ojciec?

-         Czym  się  zajmował  w  wolnym  czasie?

-         Jakie miał ulubione sporty?

-         Kim  został  Karol  Wotyła?

-         Obecnie  jest  ........................?

-         Od kiedy jest  Papieżem?

 

3.          Podsumowanie  tych  wiadomości.  Katecheta  uzupełnia  je,  opowiadając o świadectwie życia i posługi Jana Pawła II – Apostoła jedności.  Opowiadanie to winno dotyczyć tego, z  kim Papież się spotyka i o czym naucza jako „Apostoł jedności”: np. jedności człowieka z Bogiem, człowieka z człowiekiem, chrześcijanina z chrześcijaninem w rodzinie Bożej, którą jest Kościół.

 

4.          Odczytanie  fragmentu  Listu  Ojca Świętego do dzieci (Załącznik 2). Katecheta prowadzi pogadankę, w której może wykorzystać następujące  pytania:

-         O  co  Papież prosi dzieci?

-         Co  mówi o miłości i zgodzie? 

-         Skąd  pochodzą dzieci,  do  których  zwraca się  Jan Paweł II?

 

5.          Rozmawiając  z  dziećmi  katecheta  stawia  pytanie:

-         Czy  do  nas  także  skierowane  są  słowa  Papieża?

-         Gdzie i w jaki sposób my możemy być „apostołami jedności” tak, jak Jan Paweł II? Wypowiedzi  uczniów  i  ich  podsumowanie. 

 

ZAKOŃCZENIE:

 

1. Katecheta prosi uczniów o wysłuchanie opowiadania pt. „Wyspa świstaków”(Załącznik 3) i  zastanowienie się na tym, dlaczego potrzebujemy w naszym życiu zgody i jedności?   

 

2.Odczytanie  opowiadania  „Wyspa  świstaków”.  Krótka  rozmowa  podsumowująca zasadnicze wątki opowiadania dotyczące pojednania oraz piękna życia w zgodzie i jedności.

 

 

ZAPIS  W  ZESZYCIE:

 

Uczniowie  mają  zapisany  temat  katechezy  oraz  wklejony  (w  domu)  tekst  „Dzieciństwo  Karola  Wojtyły”.

 

PRACA  DOMOWA:

 

Narysuję,  jak  powinna  wyglądać  jedność  w   mojej  klasie.


 

ZAŁĄCZNIK NR  1 - Dzieciństwo Karola Wojtyły

 

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach.

Miasto to położone jest w Jego ojciec był  mama opiekowała się . Karol chodził do   w Wadowicach. Uczył się dobrze.

W niedzielę uczęszczał do  parafialnego

Był    . W wolnym czasie zajmował się sportem. Zimą bardzo lubił jeździć na . Latem wraz z     chodził na wycieczki w . Z kolegami często grał w   . Najczęściej grał na . Karol był dobrym kolegą, jest wspaniałym    i cudownym  

Wszyscy          . 


ZAŁĄCZNIK NR  2 -  WYSPA ŚWISTAKÓW

 

Pośród  gór  Gran  Zebu  znajdowało  się  małe  błękitne  jeziorko.  Pośród  jeziorka  widoczna  była  mała  wysepka.  Jej  piaszczyste  brzegi  pełne  były  gładkich  jak  powierzchnia  jajka  kamieni.  Kwiaty  i  krzewy  rododendronów  pokrywały  zbocza  gór.  Wokół  jeziorka  świstaki  miały  swoje  norki.

    Na   wysepce,  pośrodku  jeziora,  spotykały  się  codziennie  trzy  żwawe  świstaczki:  Ryszard,  Adrianna  i  Walery.  Chociaż  ciągle  przebywały  razem,  kłóciły  się  codziennie  od  świtu  do  nocy.

    Gdy  piły  wodę  przy  źródełku  Ryszard  wykrzykiwał:

-         Wyjdź  z  wody!  Woda  jest  moja!

Gdy  skacząc  z  kamienia  na  kamień  docierały  do  wysepki,  było  jeszcze  gorzej.

-         Precz  z  wyspy!  -  wrzeszczał  Walerian.  -  Ziemia  jest  moja!

-         Trawa  należy  do  mnie  -  piszczała  Adrianna,  szukając  kruchej  sałatki  i  najbardziej  pachnących  kwiatków.

Pewnego  dnia  za  rododendronów  wyszedł  wielki  żółw.

-         Mieszkam  wprawdzie  po  drugiej  stronie  jeziora -  powiedział  spokojnie.  -  Ale  cały  dzień  słyszę  tylko:  To  jest  moje.  To  moje!  To  moje!  Z  powodu  ciągłych  kłótni  nie  ma  tu  spokoju.  Przekonacie  się  pewnego  dnia,  że  nie  jest  to  najlepszy  sposób  życia.

    Powiedziawszy  to  żółw  odwrócił  się  i  znikł  w  gęstych  krzakach  rododendronów.

Gdy  tylko  sobie  poszedł,  Ryszard  wybiegł  z  dużym  korzeniem  lukrecji  w  pyszczku.  Inne  pobiegły  za  nim  krzycząc:

-         Korzenie  należą  do  wszystkich!  Ale  Ryszard  mając  pełen  pyszczek  zamruczał:

-         Ten  należy  do  mnie!

    Wkrótce  trzy  świstaczki  walczyły  łapami  i  uderzeniami  ogona,  aby  zdobyć  wysepkę.  

Jest  moja!  -  krzyczały  wszystkie  razem.

     W  pewnym  momencie  pociemniało  i  groźne  grzmoty  wypełniły  powietrze  wokół  jeziora.  Gwałtowny  deszcz  zawładnął  wysepką,  która  szybko  zostało  opanowana  przez  wodę.  Jej  poziom  nieustannie  się  podnosił.  Trzy  świstaki  drżały  ze  strachu.  Próbowały  rozpaczliwie  uczepić  się  nielicznych  kamieni,  które  wystawały  z  wody.  Ale  wkrótce  o  one  zostały  zalane.  Pozostał  tylko  jeden  głaz  i  na  niego  wdrapały  się  trzy  świstaki,  drżąc  z  zimna  i  strachu.  Stały  blisko,  blisko  siebie  i  trzymając  się  za  ręce,  przeżywając  ten  sam  lęk  i  te  same  nadzieje,  czuły  się  trochę  spokojniejsze.  Każdy  z  nich  czuł,  że  dwa  inne  serca  biją  blisko  jego  własnego  serca.

      Powoli,  powoli  wody  opadały.  Deszcz  zmalał  a  potem  przestało  padać.  Dopiero  wówczas  świstaki  odkryły,  że  wielki  kamień,  na  który  się  wdrapały,  nie  był  wcale  kamieniem.  Był  to  żółw!

-         Uratowałeś  nas!  -  zawołały  wszystkie  razem.

  Następnego  ranka  woda  znów  była  przezroczysta.  Na  piaszczystym  dnie  jeziorka  słońce  goniło  srebrne  rybki.  Radosne,  małe  świstaczki  zaczęły  razem  się  kąpać  i  razem  szukały  kolorowych  kamyków.  Razem  biegały  w  gęstej,  pachnącej  trawie,  szukając  korzeni  lukrecji.  Później,  gdy  odpoczywały  w  chłodzie  na  pokrytej  trawą  wysepce  czuły  się  szczęśliwe,  jak  nigdy  dotąd.

-  Co  za  spokój!  -  powiedział  Ryszard.

-  O,  jak  tu  pięknie!  -  cieszył  się  Walerian.

-  A  wiesz  co...  -  powiedziała  Adrianna.

-  Co?  -  spytały  dwa  pozostałe  świstaki.

-  To  wszystko  jest  nasze!


 

ZAŁĄCZNIK NR  3  - LIST  OJCA  ŚWIĘTEGO  JANA  PAWŁA  II DO  DZIECI (fragmenty)

 

Pragnę  powierzyć  waszej  modlitwie,  drodzy  mali  przyjaciele,  nie  tylko  sprawy  waszej  rodziny,  ale  także  wszystkich  rodzin  na  świecie.  I  nie  tylko  to.  Mam  jeszcze  wiele  innych    spraw,  które  chcę  wam  polecić.  Papież  liczy   bardzo  na  wasze  modlitwy.  Musimy  się  razem  wiele  modlić,  ażeby  ludzkość,  a  żyje  na  ziemi  wiele  miliardów  ludzi,  stawała  się  bardziej  rodziną  Bożą,  ażeby  mogła  żyć  w  pokoju.

            Ileż  dzieci,  także  w  tych  dniach,  pada  ofiarą  nienawiści,  która  szaleje  w  wielu  miejscach  ziemskiego  globu,  jak  na  przykład  na  Bałkanach  i  w  niektórych  krajach  Afryki!  Właśnie  rozważając  te  wydarzenia,  napełniające  nas  wielkim  bólem,  postanowiłem  prosić  was,  drogie  dzieci,  ażebyście  wzięły  sobie  do  serca  modlitwę  o  pokój.  Wiecie  dobrze,  że  miłość  i  zgoda  budują  pokój,  a  nienawiść  i  przemoc  go  rujnują.  Jesteście  wrażliwe  na  miłość,  a  lękacie  się  wszelkiej  nienawiści.  Dlatego  Papież  może  liczyć  na  to,  że  spełnicie  jego  prośbę,  że  dołączycie  się  do  jego  modlitwy  o  pokój  na  świecie  z  takim  samym  zapałem,  z  jakim  modlicie  się  o  pokój  i  zgodę  w  waszych  rodzinach.  /.../

            Drodzy  chłopcy  i  dziewczęta,  przypomnę  słowa  Psalmu,  które  mnie  zawsze  wzruszały:  Laudate  pueri  Dominum!  Chwalcie,  o  dziatki,  chwalcie  imię  Pana.  Niech  imię  Pańskie  będzie  błogosławione  odtąd  i  aż  na  wieki!  Od  wschodu  słońca  aż  po  zachód  jego  niech  imię  Pańskie  będzie  Pochwalone!  (por.  Ps  113 [112],  1 – 3).  Kiedy  rozważam  słowa    tego  Psalmu,  mam  przed  oczyma  twarze  dzieci  całego  świata:  od  Wschodu  aż  do  Zachodu,  od  Północy  do  Południa.  Do  was,  moi  mali  przyjaciele,  bez  względu  na  różnice  języka,  rasy,   rasy,  czy  narodowość  i  mówię:  Chwalcie  imię  Pana!


 

JAN PAWEŁ II – APOSTOŁ  JEDNOŚCI

dla dzieci starszych

 

CELE KATECHETYCZNE:

Ukazanie działań Ojca Świętego na rzecz budowania jedności w Kościele i w świecie; kształtowanie postaw katechizowanych, które będą sprzyjały ich zaangażowaniu się w budowanie jedności w rodzinie, szkole i parafii.

 

METODY:

Praca z tekstem, pogadanka w formie „konferencji prasowej”, praca w grupach, słoneczko, burza mózgów.

 

POMOCE DYDAKTYCZNE:

Pismo Święte, plakat przedstawiający Ojca Świętego, kartki z hasłami do schematu, kartki z pytaniami i odpowiedziami, tekst Orędzia Pokojowego, 4 arkusze szarego papieru, mazaki.

 

PRZEBIEG KATECHEZY:

WSTĘP:

Modlitwa: Pieśń „Zjednoczeni w Duchu”.

 

Wprowadzenie:

Katecheta wskazuje na fakt, że Bóg zawsze troszczył się o jedność swego ludu. Troska ta najpełniej wyraziła się w Jezusie Chrystusie. Następnie powołując się na wiadomości telewizyjne i informacje prasowe, wyjaśnia, że na świecie ciągle toczą się wojny, które są konsekwencją braku jedności i miłości. Przejawy braku jedności obserwujemy również w naszych środowiskach: konflikty, kłótnie, spory, itp. Na dzisiejszej katechezie zastanowimy się jak temu zapobiec? Pomoże nam w tym Wielki Człowiek – Jan Paweł II.

 

Katecheta na tablicy umieszcza jego portret (plakat) i prosi uczniów o zapisanie określeń charakteryzujących tę postać tworząc tzw. „słoneczko”

Papież

 

Świadek Wiary                                                       Apostoł Narodów

JAN PAWEŁ II

Ojciec Święty                                                        Biskup Rzymu

 

Apostoł Jedności

Jeżeli zaistnieje potrzeba uzupełniamy hasło, które będzie przedmiotem

naszego zainteresowania, zapis tematu w zeszytach.

 

 

ROZWINIĘCIE:

 

Nazwaliśmy Jana Pawła II apostołem. Czy słusznie? – przekonamy się słuchając fragmentów Pisma Świętego: Mt 28, 18 – 20; J21,15.

 

W rozmowie kierowanej dochodzimy do stwierdzenia, że Chrystus posyła Apostołów do pracy w swoim Kościele. Równocześnie układamy hasła w kolejności:

 

Pan Jezus

 

św. Piotr

 

Ojciec Święty (Kościół na świecie)

 

Prymas (Kościół w Polsce)

 

Biskup (Kościół w diecezji)

 

Z naszego schematu wynika, że Jan Paweł II kieruje Kościołem na całym świecie troszcząc się o jedność. Został on posłany przez samego Chrystusa. Jak wypełnia swoją misję, dowiemy się na dzisiejszym spotkaniu z Ojcem Świętym.

 

Posługując się metodą konferencji prasowej, zapoznajemy się z osobą Jana Pawła II. Wcześniej przygotowani uczniowie-rzecznicy zasiadają przy stole prezydialnym i udzielają odpowiedzi na pytania uczniów-dziennikarzy, którzy otrzymali je na kartkach.

 

1. Gdzie i kiedy urodził się Jan Paweł II?

Karol Wojtyła, późniejszy papież – Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 r.  w Wadowicach.

 

2. Co można powiedzieć o jego dzieciństwie i młodości?

Kiedy miał 9 lat zmarła jego mama, a 3 lata później – jego starszy brat. Mimo wielkiego bólu nie poddał się rozpaczy, ale w każdym wydarzeniu szukał Bożych drogowskazów. Chcąc być mądrym i dobrym człowiekiem, uczył się z wielką pasją i zaangażowaniem najpierw w szkole podstawowej a później w gimnazjum wadowickim. Po zdanej maturze w 1938 r. przeprowadził się wraz z ojcem do Krakowa, gdzie rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wybuch II wojny światowej zmienił jego życie. Podjął pracę w kamieniołomach, opiekował się tatą i pomagał przetrwać trudne chwile swoim przyjaciołom.

 

3. Co wpłynęło na podjęcie decyzji o wstąpieniu do seminarium?

 Jak sam mówił historia jego kapłańskiego powołania jest znana przede wszystkim Bogu. Decyzję wstąpienia do Krakowskiego Seminarium Duchownego podjął w rok po śmierci ojca. Święcenia kapłańskie przyjął 1 XI 1946 r.

 

4. Co można powiedzieć o  jego kapłańskiej posłudze?

Można powiedzieć, że był bardzo aktywnym kapłanem. Jako duszpasterz, a potem również wykładowca na uczelniach w Krakowie i w Lublinie, poświęcił się pracy wśród młodzieży. Jego gorliwość stała się wzorem dla wielu ludzi. Jako biskup a później kardynał troszczył się o jedność wspólnot parafialnych i całego Kościoła krakowskiego. 16  października 1978 r. został wybrany papieżem.

 

5. Mówi się, że Jan Paweł II jest Apostołem Jedności. W czym wyraża się jego troska o jedność w Kościele i w świecie?

Jan Paweł II widzi swą posługę Piotrową przede wszystkim jako posługę jedności. Jako pasterz Kościoła stara się objąć troską wszystkich. Zewnętrznym tego wyrazem są jego podróże apostolskie po całym świecie. Żaden zakątek ziemi nie jest przez niego zapomniany. Stara się być wszędzie tam, gdzie na niego czekają, gdzie dzieje się krzywda i gdzie ludzie potrzebują pocieszenia. Gorliwie wzywa wszystkich ludzi i wszystkie narody do pokoju, jedności, wzajemnego szacunku i miłości.

Wizją jedności kierował się, gdy w październiku 1986 r. zaprosił do Asyżu chrześcijan  i zwierzchników wielkich religii świata, aby zgromadzić się przed obliczem jedynego Boga niczym jedna rodzina. Dla społeczeństwa, w którym żyją razem wyznawcy różnych religii spotkania te są znakiem pokoju i jedności.

Papieska służba jedności urzeczywistnia się przede wszystkim poprzez sprawowanie Eucharystii, którym przewodniczy Jan Paweł II (ponad 2 mln zgromadziło się na Błoniach w w Krakowie w 2002 r.), papieskie modlitwy łączące ludzi różnych wyznań i religii, obecność w miejscach symbolicznych dla Judaizmu i Islamu (Ściana Płaczu w Jerozolimie, meczet Ommajów w Damaszku).

 

Pracując w grupach w oparciu o poznane treści uczniowie tworzą plakat pt. „Chcemy budować jedność w swoim środowisku”. Uzupełniają go odpowiednimi rysunkami lub wycinkami z gazet (zdjęciami) i hasłami np.:

 

pomoc kolegom, rodzeństwu

wspólna zabawa

spotkania w grupach parafialnych

spędzanie czasu wolnego z rodziną

wspólna modlitwa

życzliwa postawa

wspólny posiłek

 

Następnie umieszczają swoje prace na tablicy i dokonują prezentacji.

 

ZAKOŃCZENIE:

Podsumowaniem katechezy będzie odczytanie Orędzia Pokojowego:

 

„Jesteście przyszłością rodzaju ludzkiego i żywymi kamieniami na budowanie cywilizacji miłości. Ewangelia wzywa was, byście budowali ową pierwotną jedność rodziny, której źródłem jest Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty. Czeka was zadanie wzniosłe i porywające: macie być ludźmi, którzy potrafią okazywać solidarność, zachowywać pokój i miłować życie w postawie szacunku dla wszystkich. Bądźcie twórcami nowej ludzkości, w której wszyscy bracia i siostry, należący do jednej rodziny, będą mogli nareszcie żyć  w pokoju”. (Orędzie na Światowy Dzień Pokoju  na dzień 1 stycznia  2001 r.).

 

ZAPIS W ZESZYCIE:

Jan Paweł II – Apostoł Jedności

Pan Jezus

 

św. Piotr

 

Ojciec Święty

(Kościół
na świecie)

 

Prymas

(Kościół
w Polsce)

 

Biskup

(Kościół
w diecezji)

 

Chcemy budować jedność w swoim środowisku przez:

/uczniowie przepisują hasła z plakatów/

 

MODLITWA:

Prosząc Boga o pomoc w realizacji zadań wypływających z troski o jedność odmówmy modlitwę „Ojcze nasz”, która łączy wszystkich chrześcijan.


 

JAN PAWEŁ II – APOSTOŁ JEDNOŚCI

dla gimnazjalistów

 

CELE KATECHETCZNE:

Zapoznanie uczniów z nauczaniem i działalnością Ojca Świętego Jana  Pawła II na rzecz  zjednoczenia wszystkich chrześcijan w jednym Kościele Chrystusowym; budzenie wrażliwości na problem podziałów istniejących wśród wyznawców Chrystusa oraz  wezwanie do czynnego włączenia się w  budowanie jedności.

 

METODY:

pogadanka, praca w grupach, burza mózgów, metoda metaplanu, projekcja filmu  lub krótki wykład , refleksja nad tekstem modlitwy Jana Pawła II „O zjednoczenie chrześcijan”.

 

POMOCE DYDAKTYCZNE:

Pismo Święte Nowego Testamentu; fragmenty encykliki „Ut unum sint”, fragment nagrania modlitwy ekumenicznej  na zakończenie 46 Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu – VI pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny (31.05 – 10.06.1997 r.) lub tekst modlitwy Jana  Pawła II „O zjednoczenie Kościołów” wypowiedzianej 24.XI.1979 r. Konstantynopolu (w: Ks. M. Bednarz – „Skarbnica modlitw”, WAM, Kraków 1997); pisaki, kartki papieru, schemat do metody metaplanu.

 

 

PLAN KATECHEZY:

 

1.      Wstęp:

 

Katechezę rozpoczyna krótkie wprowadzenie katechety, przypominające fakt złożenia przez Chrystusa Kościoła i nazwania jego uczniów chrześcijanami. Następnie określamy charakterystyczne cechy chrześcijan, wyróżniające nas wśród innych religii, podkreślając szczególnie elementy wspólnej wiary, sakramentów i zjednoczenia wokół osoby Jezusa Chrystusa.

 

2.      Rozwinięcie:

Ukazujemy rzeczywistość braku jedności wśród chrześcijan i Jezusowe pragnienie sformułowane w Modlitwie Arcykapłańskiej: „Aby wszyscy stanowili jedno” (J 17, 21). W oparciu o nauczanie Jana Pawła II formułujemy zadania stojące przed chrześcijanami, mające na celu przywrócenie jedności.

 

3.      Zakończenie:

Przedstawiamy jeden z przykładów troski Ojca Świętego o jedność chrześcijan – wspólną modlitwę z przedstawicielami różnych wyznań chrześcijańskich. Zachęcamy uczniów do włączenia się w modlitwę o zjednoczenie wszystkich chrześcijan.

 

PRZEBIEG KATECHEZY:

 

WSTĘP:

 

W temat katechezy wprowadzamy uczniów przypominając fakt założenia przez Jezusa Chrystusa Kościoła i nazwania uczniów Chrystusa „chrześcijanami” w Antiochii Syryjskiej (Dz 11,26). Następnie dzielimy klasę na 5 grup , które będą pracować metodą „burzy mózgów”. Stawiamy przed nimi zadanie zapisania jak największej liczby cech będących dokończeniem zdania: „SPOŚRÓD WYZNAWCÓW INNYCH RELIGII, NAS – CHRZEŚCIJAN WYRÓŻNIAJĄ ..............”.

 

(Spodziewane odpowiedzi to: wspólna wiara, osoba Syna Bożego, sakramenty, Pismo Święte, modlitwa, Msza święta, życie wg dwóch przykazań miłości, itp.). Po wykonaniu zadania przez poszczególne grupy, następuje prezentacja wyników ich pracy na forum klasy – zapis na tablicy. W podsumowaniu zadania podkreślamy, jak wiele łączy uczniów Chrystusa, a mimo to nie są jednym Kościołem.

 

ROZWINIĘCIE:

 

W rozwinięciu tematu pracujemy metodą metaplanu, wg załączonego schematu:

 

 

 

Jaka sytuacja ma miejsce we wspólnocie uczniów Chrystusa?

 

 

Co powinno charakteryzować wspólnotę chrześcijan?

 

  1.

 

 

2.

 

Dlaczego nie jest tak, jak powinno być?

 

 

Co zrobić, by spełniło się Jezusowe pragnienie jedności Kościoła? (podaj też motywy działania)

 

 

  3.

 

 

4.

 

Poszczególne elementy schematu będą uzupełniane: 1 i 3 – na forum klasy, natomiast 2 i 4 – w wyznaczonych wcześniej grupach.

 

1. W pogadance z uczniami odwołujemy się do znanych wiadomości:

 

Ø      1054 r. – schizma wschodnia -  podział Kościoła na  Wschodni (prawosławny) i Zachodni 

Ø      1517 r. – wystąpienie Marcina Lutra, początki protestantyzmu

Ø      niewielkie różnice doktrynalne między Kościołem katolickim, a Kościołem  prawosławnym (sprawa pochodzenia Ducha Świętego, używania chleba niekwaszonego w liturgii oraz celibatu duchowieństwa, nieuznawanie prymatu biskupa Rzymu); te same sakramenty, kult Maryi i świętych;

Ø       w Kościołach   protestanckich – elementem łączącym jest chrzest oraz wyznawanie wiary w Chrystusa  - Boga i Pana oraz jedynego Pośrednika między Bogiem a ludźmi; poza tym istnieją znaczne różnice doktrynalne (do zbawienia wystarczy sama wiara, odrzucenie Tradycji, autorytetu Kościoła i papieża, odrzucenie istnienia czyśćca, kultu Maryi i świętych).

 

2. W grupach uczniowie analizują tekst J 17, 11. 20 – 26, znajdując w słowach  Jezusa odpowiedź na pytanie - co powinno charakteryzować wspólnotę   chrześcijan?

 

3. W rozmowie  z uczniami szukamy przyczyn braku jedności, wzajemnej miłości oraz postawy antyświadectwa  wobec wyznawców innych religii i ludzi niewierzących.

 

4. Każda z grup otrzymuje fragment tekstu encykliki „Ut unum sint” Jana Pawła II – odnajduje w nich zadania dla wspólnot chrześcijańskich oraz ich motywy mające doprowadzić do  zjednoczenia chrześcijan w jednym Kościele.

 

(Załącznik  M1). Wyniki pracy grup zapisujemy w ostatniej części schematu.

 

ZAKOŃCZENE:

 

Prezentujemy uczniom nagranie fragmentu modlitwy ekumenicznej, która miała miejsce w czasie 46 Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu w 1997 roku – wspólną modlitwę „Ojcze nasz” oraz przekazanie znaku pokoju. (w przypadku braku tego nagrania w krótkim wykładzie przedstawiamy działania Ojca Świętego Jana Pawła II zmierzające do zjednoczenia chrześcijan). Wspólną modlitwą na zakończenie katechezy będzie refleksja nad tekstem modlitwy Ojca Świętego o jedność chrześcijan. (Załącznik M2)

 

ZAPIS W ZESZYCIE:

Uzupełniony w rozwinięciu katechezy schemat metaplanu.

 

ZADANIE DOMOWE:

Ułóż 2 wezwania do modlitwy powszechnej, związane z tematem dzisiejszej katechezy.

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

 

M1- FRAGMENTY ENCYKLIKI „ UT UNUM SINT”

 

GRUPA I:To nawrócenie serca i świętość życia łącznie z publicznymi i prywatnymi modlitwami o  jedność chrześcijan należy uznać za duszę całego ruchu ekumenicznego, a słusznie można je zwać ekumenizmem duchowym”

Szlak nawrócenia serc jest wyznaczany rytmem miłości, która zwraca się równocześnie do Boga i do braci: do wszystkich braci, również do tych, którzy nie są w pełnej komunii z nami. Miłość ożywia pragnienie jedności nawet w tych, którzy nigdy nie dostrzegali jej potrzeby. Miłość tworzy komunię osób i Wspólnot. (...) Miłość jest najgłębszym, życiodajnym nurtem procesu zjednoczenia.

Miłość ta znajduje najpełniejszy wyraz we wspólnej modlitwie. Sobór nazywa modlitwę duszą całego ruchu ekumenicznego, gdy jednoczą się w niej bracia, między którymi nie ma doskonałej komunii. Jest ona „nader skutecznym środkiem uproszenia łaski jedności”, jest „podkreśleniem więzów, które dotąd łączą katolików z braćmi odłączonymi”. (...)

Gdy chrześcijanie modlą się razem, wówczas cel, jakim jest zjednoczenie, wydaje się bliższy. Długa historia chrześcijan, znaczona wielorakim rozbiciem, wydaje się jakby układać na nowo, dążąc do Źródła swej jedności, którym jest Jezus Chrystus. (...) We wspólnocie modlitwy Chrystus jest rzeczywiście obecny: modli się „w nas”, „z nami” i „za nas”. (...)

Na ekumenicznej drodze do jedności trzeba przypisać stanowczy prymat wspólnej modlitwie - modlitewnemu zjednoczeniu wokół samego Chrystusa. Jeśli chrześcijanie, pomimo podziałów, będą umieli jednoczyć się coraz bardziej we wspólnej modlitwie wokół Chrystusa, głębiej sobie uświadomią, o ile mniejsze jest to wszystko, co ich dzieli, w porównaniu z tym, co ich łączy. Jeśli będą się spotykali coraz częściej i coraz wytrwalej modlili do Chrystusa, będą mieli odwagę podjąć całą bolesną i ludzką rzeczywistość podziałów, odnajdując się w tej wspólnocie Kościoła, którą Chrystus stale tworzy w Duchu Świętym ponad wszystkimi słabościami i ograniczeniami ludzkimi.

Modlitwa „ekumeniczna” służy chrześcijańskiemu posłannictwu i jego wiarygodności. Dlatego też musi być szczególnie obecna w życiu Kościoła oraz w całej jego działalności na rzecz zjednoczenia chrześcijan (...) / „Ut unum sint”  21 – 23/

 

GRUPA II:     Działanie na rzecz dialogu ekumenicznego, jakie zarysowało się od czasu Soboru, nie jest bynajmniej prerogatywą Stolicy Apostolskiej, ale także zadaniem poszczególnych Kościołów lokalnych lub partykulamych. (...) Dialog nie tylko został podjęty, ale stał się wyraźną potrzebą, jednym z priorytetów Kościoła; w konsekwencji udoskonaliła się też „technika” dialogowania, co sprzyjało zarazem umacnianiu się ducha dialogu. Chodzi tu przede wszystkim o „dialog podjęty między odpowiednio wykształconymi rzeczoznawcami na zebraniach chrześcijan z różnych Kościołów czy Wspólnot, (…) w czasie którego to dialogu każdy wyjaśnia głębiej naukę swej Wspólnoty i podaje przejrzyście jej znamienne rysy”. Niemniej dla każdego wiernego byłoby korzystne poznanie metody, która umożliwia dialog.

Jak stwierdza Deklaracja o wolności religijnej, „prawdy (…) trzeba szukać w sposób zgodny z godnością osoby ludzkiej i z jej naturą społeczną, to znaczy przez swobodne badanie przy pomocy Magisterium, czyli nauczania, przez wymianę myśli i dialog, przez co jedni drugim wykładają prawdę, jaką znaleźli albo sądzą, że znaleźli, aby nawzajem pomóc sobie w szukaniu prawdy; skoro zaś prawda została poznana, należy mocno przy niej trwać osobistym przyświadczeniem”

Dialog ekumeniczny ma zasadnicze znaczenie. „Przez taki bowiem dialog uzyskują wszyscy bliższe prawdy poznanie doktryny oraz życia jednej i drugiej Wspólnoty i bardziej bezstronną ocenę; wtedy też te Wspólnoty osiągają pełniejszą współpracę we wszystkich zadaniach, które dla wspólnego dobra stawia przed nimi sumienie chrześcijańskie i gromadzą się, gdzie tylko się godzi, na jednomyślną modlitwę. Wszyscy wreszcie rozliczają się ze swej wierności wobec woli Chrystusa co do Kościoła i jak należy biorą się rzetelnie do dzieła odnowy i reformy”./ „Ut unum sint” 31 – 32 /

 

GRUPA III: Celem kontaktów między chrześcijanami nie jest tylko wzajemne poznanie się, wspólna modlitwa i dialog. Przewidują one i domagają się podjęcia, już od tej chwili, wszelkiej możliwej współpracy praktycznej na różnych płaszczyznach: duszpasterskiej, kulturowej, społecznej, a także w dawaniu świadectwa orędziu ewangelicznemu. (...)

W oczach świata współpraca między chrześcijanami zyskuje wymiar wspólnego chrześcijańskiego świadectwa i staje się narzędziem ewangelizacji, przynosząc korzyść jednym i drugim.

Na drodze wiodącej do pełnej jedności dialog ekumeniczny ma zachęcić do wzajemnej braterskiej pomocy, w ramach której wspólnoty udzielają sobie nawzajem tego, czego każda z nich potrzebuje, aby wzrastać zgodnie z Bożym zamysłem ku ostatecznej pełni (por. Ef 4, 11-13). (...) jako Kościół katolicki jesteśmy świadomi, iż wiele zyskaliśmy dzięki świadectwu i poszukiwaniom innych Kościołów i Wspólnot kościelnych, a także dzięki sposobowi, w jaki zostały w nich uwypuklone i są przeżywane pewne wspólne dobra chrześcijańskie. (...) Jest to ekumeniczna forma ewangelicznego prawa dzielenia się dobrami. W tym kontekście pragnę stwierdzić raz jeszcze, że „winniśmy ukazywać w każdej sprawie, że staramy się wyjść naprzeciw temu, czego nasi bracia słusznie pragną i czego od nas oczekują, w tym też celu poznawać ich sposób myślenia i wrażliwość. (…) Trzeba, żeby dary, które każdy posiada, rozwijały się z pożytkiem i na korzyść wszystkich”./ „Ut unum sint” 40 i 87 /

 

GRUPA IV: Kościół katolicki jest świadom, że pośród wszystkich Kościołów i Wspólnot kościelnych to on zachował posługę Następcy Apostoła Piotra w osobie Biskupa Rzymu, którego Bóg ustanowił „trwałym i widzialnym źródłem i fundamentem jedności” i którego Duch podtrzymuje, aby Kościół uczynił także wszystkich innych uczestnikami tego podstawowego dobra.(...)

Dzięki władzy i autorytetowi, bez których funkcja ta byłaby tylko pozorem, Biskup Rzymu ma zabezpieczać komunię wszystkich Kościołów. Z tego tytułu jest pierwszym pośród sług jedności. Prymat ten sprawuje na różnych płaszczyznach, czuwając nad głoszeniem słowa, nad sprawowaniem sakramentów i liturgii, nad misją, nad dyscypliną i życiem chrześcijańskim. To Następca św. Piotra ma przypominać o nakazach wynikających ze wspólnego dobra Kościoła, gdyby ktoś doznawał pokusy, by o nich zapomnieć w imię własnych interesów. To on ma obowiązek przestrzegać i budzić czujność, a czasem orzekać, że ta czy inna szerząca się opinia jest nie do pogodzenia z jednością wiary. Gdy wymagają tego okoliczności, przemawia w imieniu wszystkich Pasterzy będących w komunii z nim. Może też - pod ściśle określonymi warunkami, sformułowanymi przez Sobór Watykański I - orzec ex cathedra, że dana doktryna należy do depozytu wiary. Dając w ten sposób świadectwo prawdzie, służy jedności. Wszystko to jednak musi się zawsze dokonywać w komunii. / „Ut unum sint” 88 i 94 /

 

GRUPA V:     (...) dialog ten spełnia zarazem funkcję rachunku sumienia. W tym miejscu wypada przypomnieć słowa Pierwszego Listu św. Jana: „Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy. Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, [Bóg] jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości” (1, 8-9). (...) Takie radykalne wezwanie do uznania własnej grzeszności powinno kształtować też ducha dialogu ekumenicznego. (...) Jeśli grzechy całego świata zostały ogarnięte odkupieńczą ofiarą Chrystusa, to - wśród nich - również i wszystkie grzechy przeciwko jedności Kościoła: grzechy chrześcijan, grzechy pasterzy w tej samej mierze, co grzechy wiernych. Zjednoczenie chrześcijan - także po wszystkich grzechach, które przyczyniły się do historycznych podziałów - jest możliwe. Warunkiem jest pokorna świadomość, że zgrzeszyliśmy przeciw jedności i przekonanie, że potrzebujemy nawrócenia. Zgładzone i przezwyciężone muszą być nie tylko grzechy osobiste, ale także grzechy społeczne, poniekąd „struktury” grzechu, które przyczyniły się i nadal mogą się przyczyniać do podziału i do jego utrwalenia. (...)

Dialog ekumeniczny nabiera w tym dokumencie właściwego charakteru: staje się „dialogiem nawrócenia” i jako taki również autentycznym „dialogiem zbawienia”- wedle trafnego określenia Papieża Pawła VI. Dialog nie może się rozwijać wyłącznie w wymiarze horyzontalnym, ograniczając się do spotkania, wymiany myśli czy nawet wymiany darów właściwych dla każdej Wspólnoty. Dialog przechodzi także i przede wszystkim w wymiar wertykalny, zwracając się ku Temu, który jako Odkupiciel świata i Pan dziejów jest naszym pojednaniem. Wymiar wertykalny dialogu polega na wspólnym i wzajemnym uznaniu naszej kondycji jako ludzi, którzy zgrzeszyli. To ono właśnie otwiera w braciach, żyjących we Wspólnotach pozbawionych pełnej wzajemnej komunii, tę wewnętrzną przestrzeń, w której Chrystus jako Źródło jedności Kościoła może skutecznie działać mocą swego Ducha Parakleta. / „Ut unum sint” 34 – 35 /

 

M2 -  MODLITWA O ZJEDNOCZENIE KOŚCIOŁÓW

 

            Drodzy Bracia i Siostry, zapraszam was do gorącej modlitwy o pełne zjednoczenie naszych Kościołów . Błagajmy Pana, aby usunął przeszkody, które opóźniły i opóźniają drogę ku pełnej jedności.

            Błagajmy Go, aby tym wszystkim, którzy współpracują dla osiągnięcia zbliżenia, udzielił swego Ducha Świętego, który by ich doprowadził do całej prawdy, obdarzył ich miłością i uczynił cierpliwymi w dążeniu do jedności. Błagajmy Go, abyśmy my – pasterze siostrzanych Kościołów – stali się lepszymi narzędziami Jego planu, my, których Opatrzność wybrała w tej godzinie historii, abyśmy kierowali tymi Kościołami, abyśmy służyli zgodnie z wolą Pana i w ten sposób służyli jednemu Kościołowi, który jest Jego Ciałem.

Oby brzask nowego milenium mógł wzejść nad jednym Kościołem, który odnalazł pełną jedność, by lepiej mógł świadczyć wśród rozpętanych napięć świata o transcendentalnej Miłości Bożej, ukazanej w Synu Bożym, w Jezusie Chrystusie.

Bóg sam zna czasy i chwile. Z naszej strony czuwajmy i módlmy się, z Dziewicą Maryją, Matką Boga, która nie przestaje czuwać nad Kościołem swojego Syna, tak jak czuwała nad Jego Apostołami. Amen. Jan Paweł II


 

JAN PAWEŁ II – APOSTOŁ JEDNOŚCI

dla  młodzieży

 

 

CELE KATECHETYCZNE:

Ukazanie przykładów działań Ojca Świętego na rzecz wielopłaszczyznowej jedności;  uświadomienie katechizowanym ich współodpowiedzialności za budowanie jedność i możliwości działań w tym zakresie.

 

METODY:

Wykład z elementami pogadanki i dyskusji.

 

POMOCE DYDAKTYCZNE:

Najciekawsze wypowiedzi uczniów z pisemnych zadań domowych – krótkiej rozprawki na zadany wcześniej temat; dokumenty do prezentacji: np. Dominus Iesus, Evangelium vitae, Familiaris consortio, Fides et ratio, Ecclesia de Eucharistiae,  /inne wg uznania katechety/.

Portret Ojca Świętego, ewentualnie przygotowane kartki lub foliogram wg schematu; materiały pomocnicze: strony www.opoka.org.pl - pielgrzymki i nauczanie Ojca Świętego

 

 

Plan katechezy:

 

Wstęp:  Modlitwa: „Duchu Święty, który oświecasz ...”; wprowadzenie w temat i przeczytanie najciekawszych wypowiedzi uczniów na zadany wcześniej temat.

 

Rozwinięcie:  metodą wykładu angażującego uczniów sformułowanie konkretnych przykładów postaw Ojca Świętego wobec „płaszczyzn jedności”.

 

Zakończenie:  pytanie do rachunku sumienia, modlitwa: słowa Ojca Świętego z 11 XI 2001 r.

 

Przygotowanie katechezy: 2 katechezy wcześniej zadać zadanie domowe:

 

Napisz własną, refleksję na jeden z tematów /ok.1-2 str./:

/ ewentualna ocena nie za treść, ale za zrobione zadanie według terminu oddania! /

 

·        „Mieć szacunek dla wiary innego i gotowość szukania prawdy w tym, co spotykam jako obce” (kard. J.Ratzinger)

 

·        „Czy religia musi być nietolerancyjna, czy wiara w prawdę dogmatyczną uniezdalnia do dialogu, czy zdolność do pokoju uzależniona jest od rezygnacji z prawdy?” (kard. J.Ratzinger)

 

·        „Spotkanie z innym (religia, kultura, światopogląd) – nadzieja czy zagrożenie?”

 

Przebieg katechezy:

 

WSTĘP:

 

  1. Modlitwa do Ducha Świętego.

 

  1. Przeczytanie najciekawszych wypowiedzi uczniów – jeżeli byłyby na tyle interesujące, żeby podjąć dyskusję, to warto na to poświęcić dodatkową godzinę lekcyjną.

 

  1. Wprowadzenie w temat katechezy.

 /Dzień Papieski, XXV Rocznica Pontyfikatu, Zapisanie tematu katechezy/.

 

ROZWINIĘCIE:

 

  1. Umieszczenie na tablicy portretu Jana Pawła II.

 

  1. Sformułowanie i umieszczenie /zapisanie/ wokół portretu Papieża „płaszczyzn jego troski o jedność”: ostatnia, wyróżniająca się płaszczyzna to „Eucharystia – jedność z Bogiem” –  umieścić ją na końcu, dopiero po omówieniu wszystkich pozostałych.

 

 

 

Pole tekstowe: C. Wobec religii świata
Pole tekstowe:  
 
 
JP II
Pole tekstowe: A. Jedność w człowieku
Pole tekstowe: B. Jedność chrześcijan
Pole tekstowe: E. Bogaci i biedni
Pole tekstowe: D. Jedność narodów
Pole tekstowe: Jedność z Bogiem
„Eucharystia”
Pole tekstowe: F. Jedność rodziny